Optimálna vlhkosť prispieva k celkovému pocitu pohody a zdraviu. Suchý vzduch dráždi sliznice, čo môže viesť k suchému kašľu, bolesti hrdla či suchým očiam. Ideálna vlhkosť sa pohybuje medzi 40-60 % a práve zvlhčovač, ktorý rozprašuje alebo odparuje vodu do vzduchu, vám ju pomôže dosiahnuť. Ale akou vodou ho vlastne plniť? Áno, aj na tom záleží.
Väčšina z nás používa do zvlhčovača vzduchu obyčajnú studenú vodu z vodovodného kohútika a vôbec sa nad tým nepozastavuje. Vo svojej podstate je táto voda v poriadku, problém nastáva, ak má zvýšenú tvrdosť. Ultrazvukové zvlhčovače premieňajú vodu na jemnú hmlu, tento proces však môže spôsobiť, že sa minerály z tvrdej vody rozptýlia vo vzduchu a usadia sa ako biely povlak na nábytku. To však nie je ten najväčší problém.
Vodný kameň môže tiež poškodiť elektroniku zvlhčovača, preto by ste si mali zaobstarať model vybavený zmäkčovacím filtrom alebo si k nemu kúpiť voliteľnú odvápňovaciu kazetu, ktorá vodu zmäkčuje, zabraňuje vzniku usadenín vápnika a obmedzuje uvoľňovanie týchto častíc do ovzdušia.
Tip: Aby nová odvápňovacia kazeta správne fungovala, je potrebné ju na 24 hodín pred výmenou ponoriť do studenej vody (nie do nádoby zvlhčovača), aby absorbovala dostatok vody. Len tak bude dosahovať vysokú účinnosť.
Ak je voda tvrdšia ako 21°dH (obsahuje vysoké množstvo minerálov, najmä vápnika a horčíka), odvápňovaciu kazetu bude potrebné vymieňať veľmi často, čo sa odzrkadlí aj na vyšších nákladoch. Preto sa ako vhodnejšie riešenie namiesto ultrazvukových zvlhčovačov javia zariadenia na princípe prirodzeného odparovania alebo práčky vzduchu, ktoré primárne zvlhčujú suchý vzduch, no zároveň ho aj čistia (rotujúce disky zachytávajú nečistoty a minerály z vody). Pozrite si ponuku produktov Stadlerform.sk a dajte zbohom suchému vzduchu.
Riešením problému s tvrdou vodou môže byť aj použitie destilovanej alebo prevarenej vody, či po úprave vo filtračnej kanvici. Voda zo zmäkčovačov s iónovou výmenou, ktoré využívajú soľ, nie je vhodná pre ultrazvukové zvlhčovače. Môže totiž spôsobiť tvorbu bieleho prachu.
Zdroj obrázka: New Africa / stock.adobe.com