Randenie bude podľa prieskumu zoznamovacej aplikácie Bumble o otvorenosti a zbavení sa zväzujúcich ideálov, (seba)objavovaní, ale i jasnejšom vymedzení si svojich hraníc.
Tento rok, čo sa zoznamovania týka, sa niesol v znamení pomalého oživovania záujmu o randenie, do ktorého vstúpili nové trendy ako hard-balling (prísne randenie) alebo rande na sucho (bez alkoholu). Zároveň sa však niesol v znamení tzv. hesidatingu (z anglického „to hesitate“, teda váhať, a „dating“ – randenie). „Tento termín autori definovali ako pocit, keď je vám zoznamovanie ľahostajné, a keď ste si nie istý, či chcete hľadať vážny vzťah, alebo iba krátkodobý románik, pretože život aktuálne neprináša veľa istôt,“ vysvetľuje Adam Durčák z e-shopu www.ruzovyslon.sk, ktorý predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou.
A aké trendy v zoznamovaní teda môžeme očakávať v roku 2023?
1) Open casting
Záleží vám na tom, aby bol váš potenciálny partner vysoký? Hľadáte niekoho, kto je prvý pohľad „váš typ“? Trend open castingu ponúka, aby ste tieto zbytočné ideály hodili za hlavu. A podľa Bumble to tak aj tretina ľudí urobila, a sú už otvorenejší možnosti zoznámiť sa s niekým, kto tieto ich parametre nespĺňa. Do istej miery open casting nadväzuje na uvedomelé zoznamovanie, ktoré bolo veľkým trendom minulého roka.
„Počas dlhých lockdownov sa ľudia často uchýlili k sebareflexii a prehodnoteniu svojich priorít. To sa odrazilo aj na ich postoji k randeniu a zoznamovaniu sa. Medzi ich priority sa tak dostala snaha nájsť si partnera alebo partnerku, s ktorými ľahko nadviažu emočné prepojenie, a zároveň menej lipnú na vzhľade či začali prehodnocovať svoje typové preferencie,“ uvádza Adam Durčák. Podľa prieskumu Bumble sa tak teraz 63 % ľudí namiesto na vzhľad zameriava na emočnú vyspelosť.
2) Guardrailing
Názov tohto trendu vychádza z anglického slova „guard rail“ teda zábradlia, a dáva tak pomerne dobrú predstavu o čo ide. Vzhľadom k neistotám posledných rokov sa ľudia viac zamerali na presadzovaní svojich hraníc, ktoré si vo vzťahu nastavia. Týka sa to najmä emočných potrieb – 63 percent randiacich uviedlo, že majú svoje emočné potreby a hranice jasnejšie vymedzené. Zároveň sa 59 percent zamýšľa nad tým, ako sa pri zoznamovaní prezentujú.
3) Love-life balance
Pojem work-life balance je všeobecne známy, a v súčasnej dobe rezonuje práve i v oblasti zoznamovania. Podľa Bumble tak napríklad 13 percent ľudí uvádza, že už nechcú randiť s niekým, kto má časovo náročné zamestnanie. „I tu je opäť možné pozorovať vplyv uplynulých covidových rokov, kedy mnoho ľudí prehodnotilo svoje priority, a namiesto budovania kariéry sa zamerali na relaxáciu, svoje záujmy a zábavu. Je logické, že takýto ľudia budú v potenciálnom romantickom partnerovi hľadať čo najpodobnejšie nastavenie, aby sa mohli usilovať o harmonický vzťah,“ komentuje Adam Durčák.
4) Wanderlove
Pandémia spôsobila i to, že mnoho ľudí si vyskúšalo dlhodobú prácu z domu. Výsledkom bolo, že prišli na to, že im takáto flexibilita vyhovuje – 14 percent ľudí preto dokonca uvažuje, že sa stanú digitálnymi nomádmi. Tento životný štýl však prirodzene zamieša návykmi v zoznamovaní sa. Trend wanderlove (z anglického „to wander“ – túlať sa) tak zahrňuje predovšetkým vzrastajúcu ochotu randiť s niekým, kto nepochádza z rovnakého mesta, prípadne ani z rovnakej krajiny.
5) Etická sexplorácia
Sexplorácia (spojenie slov „sex“ a „explorácia“ v zmysle „sexuálne objavovanie“) je trendom, ktorý do popredia stavia zdravo otvorený prístup k sexu, intimite a randeniu. Za posledný rok sa podľa Bumble až 20 percent ľudí zameralo na preskúmanie svojej sexuality, a rastie počet tých, ktorí zvažujú nemonogamný vzťah. Viac objavovania a skúmania v tejto oblasti neznamená automaticky, že ľudia majú sexu viac. Tretina respondentov sa v dobe, keď sa prieskumu zúčastnili priznala, že sex nemajú, a sú spokojní.
Zdroj: ruzovyslon.sk