Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako na nevyžiadané rady? Takto si s nimi poradíte

Zdieľať

Nevyžiadané rady nás môžu dostávať do mierneho stresu. V niektorých životných situáciách sa potrebujeme jednoducho poradiť s blízkymi alebo okolím. Čo však robiť vtedy, keď ste si radu nepýtali? Ako si poradiť s tými, ktorí rozdávajú perly múdrosti na počkanie?

nevyžiadané rady

Typy nevyžiadaných rád

Ľudia zvyknú dávať užitočné a niekedy menej užitočné rady z rôznych dôvodov. Motívov je niekoľko. Medzi najčastejšie patria tieto:

 • Ľudia zdieľajú svoje rady, aby sa cítili dôležito, ocenení. Nerobia to pre vás, ale pre svoj vlastný pocit.
 • Niekedy z komunikácie nie je jasné, či potrebujete len vypočuť alebo aj riešiť daný problém. Mnoho ľudí nerozozná ten rozdiel a môže dávať nevyžiadanú radu. Preto si hneď v úvode vyjasnite, či potrebujete len vypočuť alebo aj poradiť, aby k nevyžiadanej rade nedošlo.
 • Môže sa stať, že na svoje okolie pôsobíte ako niekto, kto sa neustále sťažuje. Ak si však od neho vypočujete nevyžiadanú radu, môže to byť preto, lebo vás chce prinútiť a nakopnúť urobiť niečo konštruktívne pre zmenu.

Sú však aj oveľa vážnejšie motívy:

 • Ten, kto dáva nevyžiadanú radu je narcista a má potrebu byť „v úlohe učiteľa“ prakticky po celý čas. Väčšinou jeho rady vám ani nie sú nápomocné a nezodpovedajú vašej situácii.
 • S predchádzajúcim motívom súvisí aj tento. V úlohe radcu je človek, ktorý chce byť za každých okolností dominantný. Stavia sa do pozície autority a „znalejšieho“ danej situácie.
 • Za nevyžiadanou radou stojí snaha meniť vás a vaše správanie. Pamätajte, skutočný priateľ vám chce pomôcť a nie meniť vás.
 • Sú ľudia, ktorí sú jednoducho konfliktné typy. V tom spočíva aj hlavný dôvod, prečo dávajú druhým nevyžiadané rady.

hádka_konflikt

Ako si poradiť s nevyžiadanou radou

Reakcie na nevyžiadanú radu môžu byť rôzne. Niekedy to prehodíme len tak cez plece. Inokedy nás to môže zasiahnuť hlbšie. Sú spôsoby, ako asertívne zareagovať. Amy Morin, sociologička a psychoterapeutka ich pre portál Psychology Today zhrnula do nasledovných príkladov:

 1. „Budem o tom premýšľať.“ Zdvorilý spôsob, ako nechcenú radu odmietnuť. Hrozí však, že osoba, ktorá vám chce radiť bude neodbytná a vráti sa k tomu.
 2. „Dobrý nápad. Zvážim to, či sa mi to hodí.“ Ak druhá osoba (svokra, mama, manžel, priateľ, kamarátka a podobne) vám radí, ako uprednostniť jej spôsob správania pred tým vaším, zvážte to. To, čo vyhovuje inému, nemusí vyhovovať vám.
 3. „To je zaujímavý názor, ale radšej to urobím svojím spôsobom.“ Funguje to v prípade, ak nad vami niekto stojí a očakáva okamžitú zmenu.
 4. „Momentálne nehľadám žiadnu radu.“ Pri nevyžiadaných radách pomáha aj táto veta, kedy jasne dáte najavo, že nemáte záujem o radu.
 5. „Nie je to v súlade s mojimi hodnotami.“ Každý z nás má nejaký rebríček hodnôt. Ak sa vám dostáva nevyžiadanej rady, pokojne sa obhájte tým, že to jednoducho nie je v súlade s vašim presvedčením, hodnotami.
 6. „Nebudem to takto robiť.“ Nebojte sa dať asertívne najavo, že nestojíte o danú radu.

Zopár tipov nájdete aj v tomto príspevku:

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Centrum LOCIKA (@centrumlocika)

 

Zdroj: verywellmind.com, psychologytoday.com

Foto: canva.com