Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Starostlivosť o pleť po lete? Pokožka nepotrebuje 20-krokový proces na to, aby bola pekná a zdravá, hovorí odborníčka

Zdieľať

Pleť v lete dostáva zabrať. Ako sa o ňu po tomto období starať, na čo sa sústrediť, čo ponúka salónna starostlivosť a čo môžeme urobiť doma? Opýtali sme sa odborníčky, Miroslavy Kysuckej z Angelis organic skin spa.

Miroslava Kysucká

Miroslava Kysucká, Angelis organic skin spa

Čo urobí leto s našou pleťou?

Naše letné radovánky sú pre našu pleť občas riadny “zaberák”. Kúpanie sa v chlórovanej vode v bazénoch, pobyt na slnku trochu dlhšie, ako sme plánovali, rozhádzaný spánkový režim. To všetko zanechá stopy na kráse. Dokonca aj kúpanie sa v mori je pre našu pleť náročné, pretože ju vysušuje, hoci zároveň detoxikuje organizmus a dopĺňa minerály. Navyše hladina mora odráža ešte viac slnečných lúčov, ktoré nás rýchlejšie opália a môžu spôsobiť spálenie spojené s predčasným starnutím, alebo vznik pigmentových nerovností.

Hoci už skoro všetky vieme, že tvár, krk, dekolt a chrbty rúk  – áno, aj tu sa intenzívne tvoria pigmentové škvrny, pretože ruky sú vystavené slnečnému spektru skoro stále –  si niekoľkokrát denne treba natierať ochranným krémom s vysokým UV faktorom, predsa len je niekedy náročné odhadnúť, kedy už treba „náter“ zopakovať.

A tak sa počas leta chtiac nechtiac aj tak opálime aj tam, kde sme to veľmi nechceli. A to by nebol problém, veď opálenie je pekné a do určitej miery aj zdravé, len škoda, že pre mnohé z nás znamená zároveň vznik nežiaducich a neestetických pigmentových škvŕn, či melazmy.

Navyše sa nám vďaka krémom, vlhkosti, vetru a prachu zanášajú póry, a tak je pleť nečistá, zhrubnutá a s odchádzajúcim letom aj mdlá a povädnutá.

No a potom je tu ešte fakt, že v pokožke sa vďaka UV radiácii naakumulujú škodlivé voľné radikály, ktoré spôsobujú oxidatívny stres a poškodzujú naše kolagénové a elastínové vlákna. A to znamená vznik vrások a predčasné starnutie.

Prečítajte si aj rozhovor s Miroslavou Kysuckou

Akú starostlivosť si treba dopriať tesne po lete?

Hlavné heslo týchto dní je exfoliovať, hydratovať a vyživovať!

Nikdy by sme nemali našu pleť zanedbávať, ale toto obdobie po dlhých pobytoch na slniečku, v prírode či v záhrade, v klimatizovaných priestoroch či lietadlách, neustálom potení sa a natieraní a aj po mnohých grilovačkách či nočných párty, je naozaj veľmi vhodné na návštevu profesionálneho salónu.

Na čo sa profesionál v starostlivosti o pleť zameriava?

Súčasťou ošetrenia pleti v salóne po lete je vždy jemné, ale dôkladné čistenie, hydratácia a výživa, takže vaša pokožka zažije potrebnú celkovú hlbokú renesanciu. Podľa typu a stavu vašej pokožky kozmetička môže zvoliť jemný peeling alebo exfoliačnú techniku tak, aby pokožku zbavila odumretých buniek na povrchu. Vďaka tomu bude pleť vyzerať rozjasnene, sviežo a celkovo omladená.

Čistenie pleti sa často deje po dôkladnom naparení pomocou špachtle alebo manuálne, alebo aj  pomocou iných prístrojov, pri minimálnom riziku vzniku zápalov a jaziev. Na detoxikáciu environmentálnych toxínov naakumulovaných v lete používame rôzne masky, väčšinou s obsahom ílu, čierneho uhlia, ale napríklad aj skalnej ruže, či chlorely. Pokožku tváre, krku a dekoltu následne vzpruží a prekrví cielená masáž.

Tu chcem podotknúť, že je dobré si vybrať profesionálov, ktorí túto časť ošetrenia neodfláknu za 5 minút. Správna masáž je pre pleť nesmierne dôležitá a prínosná. Má liftingový efekt a terapeut či kozmetička ňou dokáže podporiť prekrvenie pleti a pohyb lymfy, ktorá odvádza toxíny z tela. Navyše je nesmierne príjemná a relaxačná. Nič nepomôže nášmu celkovému zdraviu a zdraviu našej pleti tak, ako správne a časté odbúravanie stresu.

Výživné a hydratačné masky a séra na konci ošetrenia pleti doplnia potrebnú vlhkosť. A správne zvolený krém ju v pleti uzamkne. Ja v tomto období veľmi rada používam hydrogélové alginátové masky, ktoré naozaj dodajú pleti vlhkosť. Takisto séra s obsahom antioxidantov, ktoré pomôžu pleti neutralizovať už spomínané voľné radikály a celkovo ju rozžiaria.

Ako ošetriť pleť tesne po lete doma? Čo jej dopriať?

V domácej starostlivosti  zvoľte na čistenie jemnejší prípravok. Môže ísť napríklad o penivý ľahký umývací gél, ideálne s obsahom probiotických kultúr pre obnovu mikrobiómu pokožky. Prípadne to môže byť umývací prostriedok s AHA alebo BHA kyselinami na jemnú exfoliáciu. Môžete ich aj striedať, tie s obsahom AHA a BHA však nechajte na večer. To preto, že cez noc má pokožka čas sa s jemnou exfoliáciou vyrovnať a obnoviť svoju ochrannú bariéru.

Ak trpíte akné, zvoľte prípravok s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá dokáže vniknúť do mazovej zátky na pokožke a prečistiť póry, zároveň tak predchádza aj vzniku nových vyrážok a uhrov. Osobne nie som až taký fanúšik olejového čistenia, ktoré je stále veľkým hitom, ale hlavne pre ľudí trpiacich akné môže byť nevhodné. Ale každý sme iný a teda všetko treba vyskúšať a rozhodnúť sa, či určitý rituál našej pleti sedí, či nie. A taktiež je dobré sa držať hesla menej je niekedy viac. Ani sto kroková rutina nenahradí správnu životosprávu a vnútornú starostlivosť o seba.

Ďalšie kroky – hydratácia a výživa

Po vyčistení pleti môžete naniesť pleťovú vodu, či tonikum na vyrovnanie pH pokožky, ideálne so zložkami vhodnými pre váš typ pleti. Potom nasleduje sérum. Môžete si zvoliť podľa toho, čo vaša pleť potrebuje, ale s čistou kyselinou hyaluronovou nič nepokazíte, skôr naopak.

Aj séra s vitamínom C sú pre väčšinu mojich klientov úžasné. No napriek tomu, aký je to dnes trend, poznám ženy, ktorým céčko jednoducho nesedí a nerobí ich pleti dobre.  Môžete siahnuť aj po iných anti-ageingových ingredienciách, akými sú ceramidy, peptidy, vitamíny A, E, alebo kmeňové bunky z rôznych rastlín a ovocia.

Treba sa riadiť vlastnými cieľmi a reakciami pokožky. To, čo teraz letí, nech je vám iba inšpiráciou. Ak potrebujete s výberom kozmetiky poradiť, určite vyhľadajte profesionála.

Nakoniec podľa potrieb vašej pleti naneste krém – hydratačný, výživný, výber je na vás. Ak ste fanúšičkou kozmetických olejov, nanášajte ich na vlhkú pleť, alebo na dlani do nich zamiešajte pár kvapiek vášho séra s kyselinou hyaluronovou. Olej sám o sebe totiž pleť často vysušuje, ale ak mu spolu s ním dodáte aj hydratačnú zložku – už spomínané sérum s kyselinou hyaluronovou alebo aj čistý gél z aloe vera – pleťový olej ju v pleti pekne uzamkne.

Cez deň ešte stále nezabúdajte na SPF. Slnko na nás dočiahne aj keď je pod mrakom. Odporúčam dodržiavať pokyny výrobcu a ak je prípravok určený na nočnú starostlivosť, nenanášať ho cez deň. Niektoré účinné zložky totiž môžu vyvolať nežiaduce reakcie pleti na dennom svetle.

Svoju rutinu ale príliš neprekombinujte, pokožka nepotrebuje 20 krokový proces na to, aby bola pekná a zdravá, skôr naopak. Zistite si, ktoré aktívne ingrediencie sa môžu a ktoré naopak nesmú kombinovať v jednom rituáli, aby pleť nepodráždili. Takéto prípravky vo svojej starostlivosti striedajte.

Tipy na pleťové masky v domácej starostlivosti

Ak máte nečistú pleť, do domácej starostlivosti po lete, ale aj celoročne aspoň raz za týždeň určite zaraďte masku zo zeleného ílu, ktorá pleť vynikajúco detoxikuje a zbavuje nadbytočného mazu. Dostanete ho kúpiť v drogérii a môžete ho skombinovať aj s inými ílmi. Pridajte trochu vody, alebo hydrolátu z kvetov, či odvaru z byliniek, štipku medu, aby maska nebola až taká vysušujúca a napríklad matcha prášok alebo iný superfood prášok a zmiešajte na pastu.

Toto je moja obľúbená domáca maska, ale používam ju často aj v salóne. Vynikajúco pleť vyživí a osvieži aj maska z droždia. Zmiešajte droždie s troškou medu (stačí ho naozaj málo, pretože ten roztopí kvasnice do tekutého stavu) na pastu a naneste na pleť. Budete nadšené, sľubujem.

Zrelá a suchá pleť si tiež pravidelne zaslúži masku, v tomto prípade výživnú a hydratujúcu. Dbajte na to, aby bola kvalitná, s viacerými aktívnymi ingredienciami. Ideálne bez tých zbytočných, či škodlivých.  Za chvíľu začne sezóna horúcej čokolády a čokoládová maska je vynikajúci typ pre suchú zrelú pleť po lete. Moja obľúbená maska pre zrelú pleť v Angelis je so snežnou hubou, reishi a kofeínom.

Na čo sa zamerať neskôr na jeseň?

Kľúčovým pojmom tohto obdobia bude zjednotenie farebného tónu.

Melazma či pigmentové škvrny sú hlavne po lete bežným kozmetickým problémom. Pigmentové škvrny sú ojedinelé tmavšie fliačiky na pleti rôznej veľkosti a objavujú sa intenzívnejšie so stúpajúcim vekom. Melazma tvorí na pleti skôr väčšie súvislé pigmentované plochy, akoby množstvo pospájaných fliačkov rôznej intenzity. Objavuje sa nad hornou perou, na lícach, čele, ale aj inde na tvári. Častejšie u žien v období tehotenstva, ale aj pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, čo naznačuje súvislosť so zmenenou hladinou ženských hormónov.

Keď už na dvere definitívne zaklope jeseň, treba sa povenovať intenzívnejším zákrokom. Tie odstránia „hriechy leta“ v podobe už spomínaných pigmentových škvŕn a melazmy. Zákroky je vhodné absolvovať vtedy, keď je malá šanca, že bude naša pleť vystavená slnečnému žiareniu. Ideálne, keď je zamračené počasie. Dokonca aj pod oblakmi musí byť pokožka po zákroku niekoľko dní chránená prípravkom s vysokým SPF. Je to preto, že pokožka podráždená po zákroku je náchylnejšia na tvorbu nových pigmentových škvŕn.

melazma

Aké typy ošetrení sa odporúčajú práve na jeseň?

Do salónu sa môžete objednať na viaceré typy ošetrení. Môže to byť napríklad mikroihličkovanie (microneedling) so špeciálnymi sérami proti hyperpigmentáciám. Častým ošetrením je chemický peeling, ktorý preniká do rôznej hĺbky pokožky. Zároveň je kombináciou viacerých kyselín podľa typu pleti a problému. Najpoužívanejšími sú kyselina mandľová, glykolová, mliečna, salicylová. Chemický peeling odstráni vrchnú zrohovatenú vrstvu pokožky. Keď sa táto ošúpe, pod ňou vykukne nová, svieža vrstva s redukovanými vráskami, pórmi či pigmentovými škvrnami. Oba tieto typy ošetrení je podľa vážnosti problému nutné absolvovať väčšinou opakovane.

Do kliník estetickej medicíny si môžete zájsť aj na laserové zákroky. Určite konzultujte svoje nápady na terapie so skúsenými odborníkmi. Nie každá pigmentácia sa rieši rovnako a to, čo je dobré na starecké škvrny nemusí byť vhodné na pokožku postihnutú melazmou.

Všetky tieto zákroky sú skratkou k pleti bez fliačkov, avšak tie majú tendenciu sa vrátiť, pokiaľ žena nevyrieši aj vnútornú príčinu a nedodržuje preventívne opatrenia.

Ako sa starať o pleť na jeseň doma?

Doma na jeseň naša pleťová starostlivosť tiež vyžaduje jemné sezónne zmeny. Vlhkosť vzduchu neustále s pribúdajúcim chladom klesá, preto pomaly prechádzajte na mastnejšie a výživnejšie krémy, ak ich vaša pleť potrebuje.

Pre ľudí trpiacich akné toto však nemusí platiť, pretože ich pleť toleruje väčšinou iba niekoľko málo typov kozmetických olejov a masiel v prípravkoch. Ale aj toto je u každého dosť individuálne.

Aj doma môžete pridať na intenzite aj pri riešení pigmentácií. Pigmentových škvŕn sa vždy najľahšie zbavíte kombináciou správnych profesionálnych ošetrení v salóne, prístrojového ošetrenia v podobe laserov a domácej starostlivosti.

Na doma vyhľadávajte prípravky s obsahom zosvetľujúcich a rozjasňujúcich ingrediencií ako je klasicky vitamín C, niacinamid, arbutin, séra s kyselinou glykolovou, salicylovou, mliečnou, PHA či s oxyresveratrolom a podobne. Bylinné zložky ako extrakt z olivových listov, medvedice lekárskej či extrakt zo zeleného čaju sú tiež výborné. Neočakávajte však okamžité zázraky. Proces zbavovania sa pigmentových škvŕn je zdĺhavý. Doprajte svojim kozmetickým prostriedkom niekoľko týždňov až mesiacov, kým uvidíte výsledky a aj potom pokračujte ešte nejakú dobu v cielenej starostlivosti.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť