Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako nosiť streetwear

Zdieľať

Móda nás ovláda svojou schopnosťou zjednotiť ženy a mužov na celom svete. Móda, to nie je len oblečenie, módou človek môže prejaviť svoju osobnosť či presvedčenie. Hoci sa móda časom mení, jej vplyv na spoločnosť zostáva stále silný – nie je to len vec módnych návrhárov pre všetky cenové kategórie, venujú sa jej aj televízne programy a celé časopisy. Aktuálne je naväčším módnym trendom streetwear.

Hoci sa streetwear zrodil už v 80. rokoch 20. storočia v kalifornskej komunite surfistov, popularitu získal až v 90. rokoch, keď sa do módy dostala hip-hopová kultúra a s ňou skejterské mikiny a drahé tenisky. Tento ležérny módny štýl sa neustále vyvíjal – prešiel teniskovou etapou začiatkom nového tisícročia a fázou luxusného streetwearu v desiatych rokoch. Dnes je dôležitou súčasťou módneho priemyslu, najmä popkultúry.

S voľnejšími pravidlami obliekania sa teraz väčšina ľudí viac prikláňa k streetwearovému štýlu – viac ľudí chodí do práce v džínsoch, bunde alebo teplákovej súprave. Chcete do svojho šatníka zaradiť streetwear? V tomto článku sa pozrieme na to, čo všetko spadá pod pojem streetwear a ponúkneme rôzne tipy na tento štýl módy pre mužov v roku 2023.

Ako vyzerá správny streetwear outfit

Streetwear je viac než len štýl oblečenia. Kde sú tie časy, keď bol streetwear len športovým či ležérnym oblečením. Dnes luxusné značky a návrhári tento štýl berú ako ďalšiu možnosť vytvoriť akési umelecké dielo.

Pôvodné princípy streetwearu však stále platia. Či už skombinujete džínsy so šiltovkou z limitovanej edície, alebo drahé tenisky s mikinou, charakteristiky streetwearu zostávajú nezmenené.

Ak teda chcete streetwearovým oblečením vyjadriť mestského slobodného ducha, nezabudnite na toto:

Komfort

Pánske streetwear oblečenie je typické tým, že neobmedzuje pohyb a je vyrobené prevažne z hrubej bavlny – aby chránilo skejterov pri páde zo skateboardu. No moderné pánske streetové oblečenie už nie je len hrubou bavlnenou tkaninou, a predsa si zachovalo pohodlnosť a veľkú voľnosť pohybu. Napríklad luxusné tepláky alebo bežecké nohavice sú celkom pohodlné napriek tomu, že sú vyrobené z jednostranne česaného flísu.

Vzácnosť

Streetwear je dosť osobný, preto stojí na limitovaných edíciách. Čím je váš outfit vzácnejší, tým je módnejší.

Súčasné umenie

Streetwear patrí k popredným módnym trendom, ktoré zobrazujú súčasné umenie, aby zvýšili jeho hodnotu, či si z neho uťahovali.

Najnovšie trendy v streetwearovom oblečení

Aj keď ošiaľ okolo streetwearu v posledných sezónach trochu poľavil, zdá sa, že sa opäť vracia na výslnie, keďže sa po skončení pandémie covidu uvoľnili pravidlá obliekania v kanceláriách. Aj v kasínach, kde bolo ešte nedávno povolené len formálne oblečenie, sa streetwear a iné neformálne oblečenie stáva normou. Ani to neprekvapí, lebo kamenné kasína sa snažia prilákať hráčov z generácie mileniálov a Z, ktorí už skôr trávia čas v online kasínach.

Aj také inštitúcie ako Goldman Sachs a Virgin Atlantic už prijali neformálne pravidlá obliekania, lebo sa v spoločnosti mení celkový postoj k vzhľadu zamestnancov.

Dnes sa streetwear prezentuje na módnych prehliadkach, lebo špičkové značky, ako napríklad newyorská značka Supreme, tento štýl dotiahli do dokonalosti. Najžiadanejšími streetwearovými produktmi zostávajú športové bundy, polo tričká a vesty. Tu sú hlavné témy streetwearu v roku 2023:

1.   Maskáče a džínsy

Maskáčový motív sa v poslednom čase udomácnil a dominuje móde na celom svete. Tento vzor je neoddeliteľnou súčasťou pánskeho streetwearu, pričom maskáčové tričko a džínsová bunda sa v streetwearovej móde udomácnili už dávno.

Luxusné značky sa teraz zameriavajú na to, ako do maskáčového odevu zakomponovať tradičné farby a potlače a dodať mu sviežosť. Hoci je trendom obliecť sa komplet do džínsoviny, keď čiernu džínsovú bundu zladíte s maskáčovými nohavicami, nemôžete sa pomýliť. Módna je aj maskáčová bunda v kombinácii s čiernymi džínsami a bielou mikinou s kapucňou.

2.   Pletené vesty

Súčasná posadnutosť konzervatívnou estetikou spôsobila, že pletené vesty sa stali jedným z najhorúcejších trendov súčasnosti – do svojich kolekcií ich zaradili aj také veľké značky ako Blondey McCoy a Thames. Pletené vesty sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a štruktúrach. Nadrozmerné strihy s výraznou grafikou dnes tvoria základ šatníka.

3.   Cargo nohavice

Ďalší trend v outdoorovom vzhľade, ktorý aktuálne nájdete na trhu s pánskym oblečením. Na rozdiel od minulosti dnes majú pánske cargo nohavice viac vreciek na prednej strane, pričom stále uprednostňujú tradičné zemité farby, ako je zelená.

4.   Nylonová tepláková súprava

Nylonová tepláková súprava je výsledkom spojenia luxusných značiek so značkami funkčného oblečenia, pretože technické funkcie a tkaniny pri odevoch získavajú na popularite. Nylonová tepláková súprava prináša rodovo neutrálne kolekcie, dizajn s farebnými blokmi či celoplošné potlače.

Ako nastajlovať streetwear

Ak nemáte streetwear dobre zvládnutý, nemusí to pre váš vzhľad vypáliť najlepšie. Tieto tipy by vám mali pomôcť vytvoriť si vlastný štýl streetwearovej módy a dosiahnuť dokonale vyvážený outfit z hľadiska pohodlia a elegancie.

1.   Investujte do tenisiek

Tenisky sú základom pánskeho streetwearu. Dobrá športová obuv bude vždy vyzerať dobre k teplákom aj k obleku. Či už Converse All-Stars alebo Old Skool Vans, klasické tenisky dodajú vášmu streetwearu nadčasový vzhľad. Streetwear je o tom, aby ste sa prejavili, a surový denim a maskáče najlepšie vyvážite párom vysokých tenisiek Converse.

Módne tenisky môžu byť pomerne drahé. Aby ste trochu ušetrili, začnite tým, že si vyberiete každodenné klasické tenisky s minimalistickým dizajnom, ako napríklad Adidas Samba, a až potom si doprajte Nike TN alebo Adidas Boost.

2.   Vyberajte si nenápadné logá

Zdá sa to ako zvláštny tip, najmä v dnešnej kultúre, keď chce byť každý z nás maximálne v trende. V streetwearovej kultúre však nie je nič hnusnejšie, než viaceré rôzne logá v jednom outfite. Okrem toho nedávne prieskumy ukazujú, že viac ľudí si vyberá minimalistické štýly, pričom vyhľadávanie pánskeho oblečenia s logom je na historickom minime.

Ak si nemôžete zaobstarať streetwearové oblečenie bez loga, dbajte na to, aby bolo viditeľné len jedno logo naraz.

3.   Kombinácia mikiny a úzkych džínsov

Mikina je jedným z najvýraznejších prvkov pánskej streetwearovej módy. Zatiaľ čo milovníci streetwearu si väčšinou vyberajú nadrozmerné mikiny a voľné odevy, vy môžete vytvoriť kontrast vo svojom streetwearovom štýle skombinovaním voľnej mikiny s úzkymi džínsami.

Nájdite si svoj charakteristický streetwearový vzhľad

Na vytvorenie ideálneho kapsulového šatníka zo streetwearu nestačí len držať krok s novými trendmi. Musíte si nájsť svoj typický vzhľad a vychádzať z neho. Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu zorientovať sa v neustále rastúcej ponuke pánskeho streetwearového oblečenia a rozvinúť svoj vnútorný módny talent.