Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Jar je už za rohom: 7 tipov na krásne dekorácie z bahniatok

Zdieľať

Kvety vŕby, nazývané bahniatka alebo jahňady sa označujú aj ako jarné ratolesti. Sú symbolom jari a spájajú sa s Kvetnou nedeľou, kedy sa počas bohoslužieb svätia. Avšak, aktuálne je ideálny čas na ich zber, kým nie sú rozkvitnuté a ešte z nich nepadá peľ. Vyberte sa na prechádzku, ideálne v blízkosti vody, ak máte tú možnosť. Cestou isto nájdete tieto jarné ratolesti, z ktorých si doma môžete vytvoriť pekné jarné dekorácie. 

Pre tvorivých nadšencov aj minimalistov

Využitie bahniatok môže byť rôzne. Ak máte k dispozícii základ – veniec z prútia, stačí ho doplniť bahniatkami. Vŕbové prútiky je najlepšie skrátiť na rovnakú dĺžku, vytvoriť si akoby viacero menších zhlukov a tie postupne pripevňovať o základný veniec. Zviazaný zhluk vŕbových prútikov môžete zabaliť do obyčajného baliaceho papiera a takúto netradičnú jarnú kyticu niekomu blízkemu venovať. Určite sa poteší.

Bahniatka pekne vyniknú vo vysokej váze. V kombinácii s aranžmánmi z jarných cibuliek vytvoríte isto veľmi príjemnú jarnú atmosféru u vás doma. Prípadne, ak máte iný tvar vázy, napríklad okrúhly, môžete vyskúšať vyplnenie vázy vŕbovými prútikmi. Už je na vás a na vašom vkuse, či to necháte len takto voľne vo váze alebo doplníte ešte nejakou rustikálnou sviečkou do stredu či obmotaním svetelnou reťazou.

Inšpirujte sa aj našimi tipmi na jarné dekorácie:

Jarné dekorácie: tipy, triky, nápady pre váš domov

Dekorácie z bahniatok a príprava na Veľkú noc

Keďže bahniatka sa vo väčšine spájajú s tými najväčšími sviatkami jari – Veľkou nocou, môžete si už teraz v predstihu pripraviť dekorácie, ktoré využijete aj počas Veľkej noci. Budete potrebovať drevenú podložku, tenšie klince a bahniatka. Klince pripevníme o drevenú podložku s miernymi rozostupmi a pomedzi ne prepletieme vŕbové prútiky, až kým nezakryjeme hlavičky klincov. Takto vytvorená dekorácia vám môže poslúžiť ako zaujímavý jarný svietnik alebo stojan na veľkonočné vajíčko.

bahniatka_jar

Druhým tipom je príprava veľkonočnej výzdoby, na ktorú budete potrebovať vajíčka, bahniatka a tavnú pištoľ. Drobné bahniatka odtrhneme z prútikov a postupne ich lepíme na vajíčko. Vajíčko môžete vyzdobiť bahniatkami do polovice alebo po celom povrchu.

bahniatka_veľká noc

Ani ja som neodolala čaru bahniatok a pripravila som z nich peknú, nielen jarnú dekoráciu. Stačili mi na to štyri vŕbové prútiky, ktoré som s pomocou drôtika sformovala do tvaru srdca. Pozrite si video, ako sa mi podarilo vytvoriť srdce z bahniatok, ktoré krásne doplnilo kyticu tulipánov, ale aj ako samotné vyniklo a skrášlilo interiér.

 

Zdroj obrázkov: pinterest

Video: Viera Horňáková

 

Predchádzajúci článok