Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako podporiť svoje zdravie a imunitu? 

Zdieľať

Zdravie a silná imunita idú spolu ruka v ruke. Imunitný systém môžete podporiť viacerými spôsobmi. Okrem toho, že by sa na vašom jedálnom lístku mala objaviť zelenina a ovocie s vitamínom C, dôležitý je aj oddych. Podporiť imunitu tak môže aj kúpeľný pobyt.  

Vyvážená strava 

Pestrá a vyvážená strava je základom pre zdravý životný štýl, a teda aj pre správne fungovanie imunitného systému. Okrem iného je vhodné obmedziť príjem jednoduchých cukrov a zvýšiť príjem zeleniny. Pre tvorbu bielych krviniek je vhodná najmä uhorka, zeler, špenát, cuketa a pod. Vyvážená strava by ale samozrejme mala obsahovať aj bielkoviny, či už vo forme strukovín alebo mäsa. Svoje miesto na jedálnom lístku majú určite aj čerstvé ryby 

Dostatok vitamínov 

Vitamíny a minerály sú pre správne fungovanie ľudského organizmu nevyhnutné. Najznámejší a veľmi dôležitý je vitamín C, ktorý si často dopĺňame výživovými doplnkami. Je však dobré, ak ho telo dostáva aj v strave. Zdravá zelenina a ovocie, aspoň niektoré druhy sú na vitamín C naozaj bohaté. Nachádza sa napríklad v mrkve, zázvore, cesnaku, paprike či v brokolici.  

Nestresujte sa 

Imunite neprospieva ani stres a úzkosť, ktorým sa dá vyhnúť iba ťažko. Stres organizmus vyčerpáva a určite ste si všimli, že v psychicky náročnom období ste náchylnejší na ochorenie. Možno ich však eliminovať športom, meditáciou, oddychom alebo relaxom pri knihe či filme. Ak vás niečo dokáže zbaviť stresu, tak sú to určite kúpeľné pobyty. Niekoľkodňový pobyt zabezpečí relax pre telo aj myseľ. 

Pohyb na čerstvom vzduchu 

Cvičenie a pohyb na vzduchu určite ocení nielen vaša imunita. Pravidelný pohyb prospieva obehovému systému, imunite a v neposlednom rade aj vašej postave. Okrem toho vám pomôže odbúrať stres, nabije vás energiou a určite sa vám bude aj lepšie spávať.  

 

Zdroj obrázka: Natalia Lisovskaya/shutterstock.com