Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Káva – piť ju či nepiť? 

Zdieľať

Káva je pre mnohých zázračný nápoj, bez ktorého si nevedia predstaviť ani deň, niekto ju pije len sporadicky. Tento obľúbený života budič má množstvo výhod, ale samozrejme nájdu sa aj nevýhody. Skúsení kávičkari si už zrejme neraz dopriali bielenie zubov.   

Prečo piť kávu? 

Výberová lahodná káva je pre väčšinu ľudí predovšetkým povzbudzujúci nápoj. Jednoducho povedané, kofeín zablokuje receptory, ktoré zapríčiňujú ospalosť. Účinkovať začína asi 30 minút po vypití kávy a končí o 3 – 5 hodín neskôr. Prvým dôvodom, prečo kávu piť je teda zvýšenie energie a zbavenie sa ospalosti. 

Ďalším dôvodom je stimulácia výkonu, pretože pitie kávy zvyšuje aj hladinu adrenalínu, čím sa môže váš fyzický výkon zlepšiť. Káva však pomáha aj mozgu. Dokáže zlepšiť náladu aj váš reakčný čas či pamäť. Okrem pochmúrnej nálady by mal tento takmer zázračný nápoj prospievať aj duševnému zdraviu celkovo.  

Káva je tiež prínosom pre zdravie, pretože znižuje riziko vzniku cukrovky, cirhózy pečene či Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Spomenúť treba aj to, že obsahuje antioxidanty, horčík, draslík, vitamíny B2, B5 a B3. Už sa asi niet čomu diviť, že predaj kávy je veľmi úspešný.  

Aké má káva nevýhody? 

To, čo je najväčšou výhodou sa pre niekoho môže stať nevýhodou. Kofeín je dobrý pomocník, ale nemá na všetkých len povzbudzujúci účinok. Záleží to však na dávkovaní, niekto znesie viac, niekto menej. Ak to s kávou a kofeínom preženiete, môže sa objaviť nervozita, úzkosť či nespavosť. Káve nie je ideálna ani pre ľudí, ktorí majú vysoký krvný tlak. Dobrá správa je, že existujú aj bezkofeínové kávy.  

Na kofeín sa ľahko zvyká a môžete si vypestovať aj závislosť. Ak na sebe pozorujete nespavosť či nervozitu, mali by ste postupne znižovať denný počet šálok kávy. Časté pitie kávy môže spôsobiť aj zažltnutie zubov. Môžete teda stať, že z času na čas bude potrebné aj dôkladné bielenie zubov 

 

Zdroj obrázka: djile/Shutterstock.com