Aktuálna situácia vedie mnohých k tomu, že musia hľadať alternatívy, ako sa uplatniť na trhu práce. Online kurzy sú vhodnou voľbou, ak si chcete rozšíriť poznatky vo svojej špecializácii, ale aj v prípade, ak potrebujete svoju špecializáciu zmeniť. Niektoré kurzy pozostávajú z jednotlivých úrovní od začiatočníkov až po pokročilých, čím poskytujú ucelené zvládnutie danej problematiky. Online kurzy sú zároveň aj skvelým nástrojom pre podporu sebarozvoja. Neviete si vybrať? Poradíme vám, ako si vybrať ten správny online kurz pre vás.
K dispozícii je široká škála online kurzov a webinárov s rôznymi témami, časovou, finančnou aj geografickou dostupnosťou. Vybrať si ten vhodný online kurz šitý na mieru nie je vždy ľahké. Pred výberom online kurzu je vhodné zhodnotiť nasledovné.
Vyberte si, čo vás bude baviť a zaujímať, prípadne, čo potrebujete. V prvom rade si musíte stanoviť, v akej sfére sa chcete zdokonaliť a vzdelávať. Či to bude oblasť marketingu a komunikácie, IT a digitálnych zručností alebo jazykový kurz – to je už na vás.
Ďalším dôležitým krokom je urobiť si prehľad o poskytovateľoch online kurzov a vytvoriť si tak vlastný súkromný prieskum. Zamerať by ste sa mali na to, čo ponúka daná inštitúcia, čo má reálne za sebou, aké sú dostupné informácie o danej inštitúcii a kurzoch na stránke. Všímajte si, či daná inštitúcia sa špecializuje na istý typ kurzov, napríklad len jazykové alebo poskytuje širokú škálu kurzov. Dôležitá je aj komunikácia vzdelávacej inštitúcie, ako s vami komunikuje mailom, telefonicky, či poskytuje podporné informácie a zaujíma sa o vás.
Prezrite si recenzie, rebríčky, komentáre k práci vzdelávacích inštitúcií na diskusných fórach, či v komentároch na sociálnych sieťach. Porovnajte si jednotlivé atribúty online kurzov na web stránkach, ktoré sa venujú testovaniu a porovnávaniu.
Zvážte cenu vybraných kurzov. Vyberte si, či máte záujem absolvovať verziu zdarma alebo platenú verziu, ktorá je často doplnená aj tzv. prémium verziou. Existujú mnohé platformy, ktoré poskytujú bezplatné online kurzy. Ak ovládate anglický jazyk, určite si vyberiete z ponuky platformy edX. Je to spoločný projekt dvoch známych univerzít – Harvard a MIT, ktorý funguje už od r. 2012. Kurzy sú z veľkej časti zadarmo, pridávajú ich okrem univerzít rôzne neziskové organizácie. Platíte len za certifikát, ktorým môžete preukázať absolvovanie kurzu. Kurzy sú rozdelené do rôznych oblastí. Prostredie, v ktorom sa realizujú je veľmi prehľadné.
Zvážte čas, ktorý musíte venovať online vzdelávaniu. Všímajte si rozsah výučby. Zhodnoťte výber online kurzu podľa počtu účastníkov. Čím menší počet účastníkov, tým vzniká väčší priestor na otázky, vysvetlenia a objasnenia. Aké je lektorské obsadenie? Kto vedie kurz, čo má za sebou, čo vás môže naučiť?
Keďže sa jedná o online rozhranie kurzov, zistite, ako funguje webové, mobilné, prípadne offline rozhranie vybraného kurzu. Overte si, či vami vybraný kurz má intuitívne ovládanie, vysvetlivky, sprievodcu.
Medzi líderskú platformu online kurzov patrí Udemy. Nájdete tu viac ako 80-tisíc online kurzov. Kurzy pod vedením skúsených lektorov tu absolvovalo viac ako 24 miliónov študentov z celého sveta. Po zakúpení akéhokoľvek online kurzu na Udemy získavate celoživotný prístup. Čo je zaujímavé na Udemy, že poskytuje nástroje pre ľudí, ktorí sú v niečom výnimoční a chcú sa o to podeliť. Ktokoľvek si môže vytvoriť online kurz a na tom zarábať.
Ponuku slovenských online kurzov nájdete na týchto platformách:
Okrem ponuky online kurzov sú v súčasnosti veľmi obľúbené webináre. Jedná sa o živé vysielanie s lektorom, kedy účastník webináru má prístup k prezentácii lektora, môže sa interaktívne zapájať prostredníctvom chatu.
Vyberte si z ponuky aktuálnych webinárov na webe Akčné ženy tu.