Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako si zariadiť útulnú obývačku bez veľkých investícií? 

Zdieľať

Obývačka je najdôležitejšou spoločenskou miestnosťou v dome či v byte. Pri jej zariaďovaní myslíme na to, aby pôsobila útulne a príjemne. Teplo domova vytvorí nielen nábytok, ale aj vhodné doplnky ako koberce, dekorácie či štýlové závesné kreslo.  

Premyslite si, ako má vaša obývačka vyzerať 

Skôr ako sa pustíte do zariaďovania obývačky, mali by ste získať čo najjasnejšiu predstavu o tom, ako by mala vaša obývačka vyzerať. Inšpiráciou vám môžu byť magazíny alebo vzorové izby vytvorené predajcami nábytku a bytových doplnkov. Keď vás niečo osloví, nemali by ste sa toho držať až príliš striktne. Možno vašej obývačke nepristane presne to isté, ako obývačke v časopise, alebo na to jednoducho nemáte vhodnú dispozíciu. Ide skôr o to, aby ste si ujasnili, v akom štýle by mala byť vaša obývačka, aké farby uprednostníte alebo či chcete moderné žalúzie alebo závesy.   

Jeden výrazný kus nábytku 

Najvýraznejším kusom nábytku je spravidla sedačka, ktorá by mala byť umiestnená v ťažiskovom bode. Od neho sa potom odrazíte k ďalšiemu zariaďovaniu, teda umiestneniu konferenčného stolíka, kresiel, lampy a podobne. Sedačka by mala byť otočená k dominantnému prvku miestnosti, napríklad ku krbu či obrazu. Bohužiaľ centrom diania býva najčastejšie stále televízia. Klasické kreslá môže nahradiť originálne závesné kreslo, ktoré je štýlové, pohodlné a priestor bude pôsobiť vzdušnejšie.  

Doplnky pre teplo domova 

Drobné detaily môžu rozhodnúť o tom, či bude miestnosť útulná, chladná alebo už preplnená. S doplnkami preto treba narábať opatrne, najmä v malých priestoroch. Dovoliť si určite môžete pekné koberce, ktoré sa umiestňujú k sedačke. Chýbať by nemali ani rastliny, samozrejme v rozumnej miere. Obľúbené sú napríklad monstery či papradie. Do obývačky určite patria aj obrazy, fotografie či plagáty. Poličky môže zdobiť váza či suveníry z dovoleniek.  

Zdroj obrázka: New Africa/shutterstock.com