Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako si žijem s diagnózou nazývanou tinnitus

Zdieľať

Prosím vás, už to niekto vypnite! Neustály zvuk v ušiach, ktorý zďaleka nie je príjemný. Občas ho počuť viac ako vlastný hlas. Aj keď túžiš po tichu, nevieš, aké to je, lebo ticho nikdy nepočuješ…práve ticho je tvoj najväčší nepriateľ, lebo vtedy je tinnitus najviac intenzívny. Hučanie, pískanie, šumenie v ušiach, aj takýmito prejavmi sa označuje nepríjemný zvuk, ktorý nikdy nekončí. Počuť ho nonstop. Vstávam s ním aj zaspávam. Nepočujem ho, len keď spím. Zoznámte sa, toto je Tinnitus v mojom živote.

tinnitus

15% populácie trpí týmto ochorením nazývaným tinnitus, ktoré sa prejavuje hučaním, pískaním, šumením v uchu. Prečítajte si príbeh jednej z nás, ktorá žije s touto diagnózou.

Tinnitus v mojom živote

Približne polroka som si začala všímať, že občas mi akoby hučí v ušiach. Neprikladala som tomu pozornosť, zvyklo sa to občas stávať. Keď som bola viac unavená, mala nízky tlak alebo viac stresujúce obdobie. Ani neviem kedy a ako, ale zrazu to hučanie nebolo občas, ale stále. Neustály nepríjemný zvuk, niečo medzi šumením a hučaním. Nezlepšovalo sa to, takže moje kroky viedli k vyhľadaniu odbornej pomoci. S výmenným lístkom od svojho obvodného lekára som zamierila priamo na ORL. Absolvovala som všetky ušno-nosno-krčné vyšetrenia. Výsledok? „Všetko v poriadku, počujete výborne, môže sa to stávať, keď ste prekonali zápaly stredného ucha,“ hovorí lekárka. Ok, vravím si, takže všetko v poriadku, až na to, že ja sa neviem zbaviť toho nepríjemného hučania, ktoré ma sprevádza všade, kam idem a ani si nedokážem predstaviť, čo by som dala za to, aby som aspoň na chvíľu počula ticho, obyčajné ticho.

Nevzdávam to

Ale nevzdávam sa a skúšam ďalej. S ďalším výmenným lístkom mierim na neurológiu a domnievam sa, hadám tu zistia, čo je vo veci. Lekárka sa so mnou rozpráva, zisťuje môj zdravotný stav, prezrie chrbticu a verdikt: „Všetko je v poriadku z neurologického hľadiska. Bohužiaľ, tinnitus je diagnóza, ktorá sa ťažko lieči. Väčšinou je to subjektívny pocit, to znamená, že to počujete len vy. Dá sa to zmierniť, liekmi na prekrvenie ciev, cvičiť a udržiavať sa mentálne v pohode,“ hovorí neurologička. Mentálne v pohode? Asi má na mysli, aby som sa z toho hučania raz nezbláznila. Tak dobre, prijímam celú situáciu, tak ako je, vezmem si predpísaný recept na lieky a idem na to. Skúsim to aspoň takto.

tinnitusPre istotu ma lekárka pošle ešte na ultrazvuk ciev a magnetickú rezonanciu, aby zabezpečila komplexné vyšetrenie. Výmenný lístok na MR stískam v ruke cestou domov a predstavujem si to vyšetrenie. Už som ho raz absolvovala. Vyšetrenie nebolí, ale ak máte blbý pocit z uzavretých priestorov tak, ako ja, tak to nebude dvakrát príjemné. Doma sa objednávam na magnetickú rezonanciu, dostávam prvý možný termín o 4 mesiace. Lepšie neskôr ako nikdy, že áno? Tie štyri mesiace sú ako večnosť a každý deň mám pocit, že to hučanie je horšie a horšie. Až kým sa nezameriam na niečo iné. Zisťujem, že pokiaľ sa sústredím na nejakú vec, zrazu to nie je až také strašné. Nie je to príjemné, ale dá sa s tým žiť…Mimochodom, medzitým absolvujem ultrazvuk ciev, ktorý nič závažne nepreukázal, čiže ideme ďalej.

Tinnitus – môj nechcený „kamarát“

Takto sa to vlečie už nejaký ten mesiac a z hučania v ušiach sa stáva môj nechcený kamarát. Je so mnou vždy a všade. Prichádza však deň absolvovania magnetickej rezonancie a ja s malou dušičkou dúfam, že sa niekam v liečbe posuniem. Poviem si, to dáš, a teda „pobyt v trubici“ si spríjemňujem milými spomienkami z leta a predstavujem si, kam pôjdeme toto leto. V tej chvíli zisťujem, že sila mysle je fakt zázrak a je veľmi dôležité, ako sa nastavíte, bez ohľadu na to, o aké nepríjemné vyšetrenie ide. No, ale späť k môjmu tinnitu. Výsledky nie sú dobré, ale ani zlé. „Pozrite sa, žiaden nádor tam nie je, to je pozitívna správa a aj keď sa tam nachádzajú nejaké nezrovnalosti, zatiaľ by sme to len mali pozorovať a nezasahovať,“ reaguje lekárka na výsledky vyšetrenia.

Tak ja už teda rok nezasahujem…občas si o tom niekde prečítam, hľadám alternatívne spôsoby, keďže liečba na rozšírenie ciev mi akosi nepomohla. V ušiach to hučí stále a občas je to parádny koncert, ale dá sa s tým žiť. Naučilo sa to aj kopec známych osobností, tak ma to posmelí, že v tom nie som sama…

Čo mi pomáha zvládnuť tinnitus

Čo mi najviac pomáha je určite zamestnať myseľ niečím, hocičím, aby som bola viac sústredená na niečo iné ako na hučanie v ušiach. Ak však tú moju myseľ potrebujem vypnúť, tak je mojím liekom hudba, zásadne moja obľúbená – jazz alebo len v pozadí biely šum. Tak, ako mi kedysi rôzne zvuky vadili, tak mi teraz úplne vyhovuje zvuk, ktorý vydáva taká obyčajná sušička na prádlo. Občas, keď mám chuť si zacvičím a mám pocit, že je to vtedy lepšie, ale sú dni, keď mi je z toho nanič…

Preto, ak aj vy niečo také prežívate, riešte to, nečakajte. Absolvujte všetko, čo sa absolvovať dá a hľadajte spôsoby, ktoré vám vyhovujú, aby ste sa cítili v pohode, je to pri tejto diagnóze veľmi dôležité.

Štítky