Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Bola provence kuchyňa vždy vaším snom? Prestaňte snívať a doprajte si ju! 

Zdieľať

Oblasť južného Francúzska, známa aj ako Provensálsko, je očarujúca nielen svojou prírodou, ale aj architektúrou a dizajnom. Nie je sa čo čudovať, že sa ľudia po celom svete snažia priniesť si provensálsky štýl bývania aj do svojich domácností. Zistite, ako zariadiť kuchyňu vo vidieckom štýle. 

Kuchyňa je v klasických provensálskych domácnostiach srdcom domu a hoci nepatrí k najúhľadnejším miestnostiam, jednoznačne svojím vzhľadom pôsobí najútulnejšie. Ak aj vám tento štýl učaroval a rozhodli ste sa zariadiť vašu kuchyňu v provensálskom štýle, čítajte ďalej a nechajte sa inšpirovať.  

Farebné spektrum 

Farebná paleta je v provence kuchyniach relatívne pestrá a svoj ideálny odtieň si nájde každý. Od bielej cez béžovú, pastelovo zelenú až po modrú. Hociktorú farbu si však zvolíte, vyberajte jej bledé prevedenie, vďaka ktorému bude kuchyňa pôsobiť vzdušne a presvetlene.  

provence kuchyňa Zdroj foto: Digital Storm / Shutterstock.com 

Kuchyňa pre celú rodinu 

Kuchyňa je miestom, kde sa stretáva celá rodina, priatelia a pri dobrom jedle a víne trávia spolu veľa času. Máte malú kuchyňu? S provence kuchyňou na mieru získate dostatok priestoru aj v prípade, ak miestnosť nie je rozmerovo veľká. Šikovné úložné priestory a systémy zabezpečia, že každý spotrebič a iné kuchynské vybavenie bude mať svoje miesto a vám tak ostane priestor na prípravu jedál a stolovanie.  

Doplnky provence kuchyne 

Dekorácie sú to, čo vytvára pocit útulnosti a pohodlia. Čo teda nesmie chýbať? Vázy s čerstvými kvetmi sú základ. Nielenže rozvoňajú interiér, ale dodajú priestoru farby. Ďalej netreba zabúdať na dekoratívne textílie z prírodných materiálov, ako je bavlna a ľan. Obliečky, obrusy a závesy s motívom levandule alebo iných kvetín sú pre provensálsky štýl typické.  

Praktický aj pekný  

Tak by sa dal tento štýl charakterizovať. Moderné provence kuchyne so sebou prinášajú hneď niekoľko výhod. Kuchynské linky sú jednoduché, preto aj údržba nevyžaduje mnoho času. Navyše, kuchynské vybavenie, ako napríklad taniere, šálky či misy, slúžia nielen na každodenné používanie, ale aj ako dekorácie. Vaša vysnívaná provensálska kuchyňa bude preto nielen pekná, ale aj praktická.  

Aj vaša kuchyňa môže dýchať francúzskym vidiekom. Stačí, ak do interiéru vnesiete vyššie spomínané kľúčové elementy.