Obrazne povedané, kožné bunky sú v podstate tehly a lipidy, ktoré sú medzi nimi sú to, čo by sa dalo nazvať maltou. Podobne ako hromada tehál by nebola taká účinná bez toho, aby malta utesnila všetko na svojom mieste, ani kožné bunky bez ceramidov nefungujú tak, ako by mali. Ceramidy sú prirodzene známe nášmu telu, ale môžu byť tiež vyrobené synteticky pre použitie v produktoch starostlivosti o pleť. Množstvo ceramidov postupne prirodzene strácame vo veku 30 – 40 rokov.
Ceramidy sú dôležitou súčasťou kožnej bariéry. Patria medzi najdôležitejšie lipidy v hornej vrstve pokožky.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Hlavné účinky ceramidov sú predovšetkým hydratačné, posilňujúce, zvláčňujúce a upokojujúce.
Ich nedostatok súvisí so starnutím kože, poškodenou kožnou bariérou. Ďalším dôvodom, prečo je ich v pokožke málo, môžu byť určité dermatózy (atopia, psoriáza, rosacea, zápalové procesy), ale aj nepriaznivé podmienky, akými sú chlad, vietor či agresívne čistenie pleti, pri ktorom sa narúša kožná bariéra.
Ceramidy ocení každý typ pokožky, keďže sú telu vlastné. Sú vhodné najmä pre tých, ktorí majú problematickú, suchú, zrelú alebo dehydrovanú pleť.
Viete, v akom poradí nanášať jednotlivé produkty na pleť?
Existujú tri základné spôsoby, ako zabezpečiť ceramidy pre svoju pokožku. V prvom rade je dôležité pestro a vyvážene sa stravovať. Dôležitá je strava, ktorá obsahuje „dobré tuky“ – avokádo, kokosový olej, strukoviny, vajíčka a zelenina. Druhým spôsobom môžu byť výživové doplnky a treťou možnosťou je aplikácia kozmetiky s obsahom ceramidov. Ceramidy v kozmetike dokážu doplniť stratené prirodzené ceramidy v pokožke a zároveň aj stimulovať k tvorbe nových. Najčastejšie sa vyskytujú v produktoch, tzv. zvlhčovačoch, ale používajú sa aj v čistiacich prostriedkoch na pleť, toneroch a sérach s aktívnymi zložkami. Niektoré aktívne látky, napríklad kyselina glykolová umožňujú dokonca hlbšiu penetráciu ceramidov.
Zdroj: byrdie.com, @karolina.baumgartner, @b_b_w_k