Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Originálny nápad do vašej záhradky: Kvetináče s ombré efektom

Zdieľať

Mnohé vedecké štúdie potvrdzujú, že záhradkárčenie je pre nás ľudí veľmi dobré. Môže podporiť naše fyzické a psychické zdravie, kognitívne funkcie, znížiť stres aj krvný tlak a dokonca môže v ľuďoch podporiť väčšiu empatiu. Ak v záhrade použijeme a zrecyklujeme staré veci, tým že ich prepracujeme, zachránime nielen materiál, ale aj nechcené predmety praktickým a atraktívnym spôsobom. Poďte spolu s nami tieto výhody záhradkárčenia využiť a inšpirovať sa hravými nápadmi do vašej záhradky. Staré kvetináče premeníme spolu na nepoznanie – nové kvetináče s ombré efektom. 

Nové kvetináče zo starých

Či už je vaša záhrada, balkón, terasa väčšia alebo menšia, kvetináče tu majú svoje miesto. Ich využitie je pestré – pri voňavých kvetoch, úžitkových bylinkách, jedlej zelenine alebo okrasných kríkoch. Po určitých sezónach strávených vonku na daždi, vetre a podobne si zaslúžia staré kvetináče istú dávku pozornosti. Zozbierajte svoje staré kvetináče a premeňte ich na dizajnové kúsky. Dnes si ukážeme, ako si vytvoriť krásny maľovaný kvetináč s ombré efektom.

Maľované kvetináče

kvetináče

Foto: pinterest.com/ @hautehouselove, hometalk.com

Mohlo by vás zaujímať: Záhradné dekorácie, ktoré vám spríjemnia chvíle v záhradke

Potrebný materiál:

  • vodou riediteľnú farbu v bielej alebo v neutrálnom odtieni (množstvo bude závisieť od počtu kvetináčov)
  • 2 – 3 odtiene vybranej farby
  • kefu na drhnutie
  • 1 väčší a 3 stredné štetce
  • miska
  • handrička

Postup:

Foto: pinterest.com/ @hautehouselove, hometalk.com

Krok 1: Vyprázdnite staré kvetináče. Pokiaľ v nich máme niečo posadené, rastliny s pôdou zatiaľ presuňte do vlhkého prostredia s tieňom.

Krok 2: Vydrhnite kvetináče mydlovou vodou a kefou. Ak by sa niekde nachádzala pleseň, použite prípravok na jej odstránenie a nechajte ho vyschnúť.

Krok 3: Položte si utierku na pracovnú dosku a misku otočte hore nohami. Položte si na ňu kvetináč a pusťte sa do práce. Začnite od dna, vymaľujte vnútornú aj vonkajšiu stranu kvetináča neutrálnou vodou riediteľnou farbou. Opäť nechajte vyschnúť.

Krok 4: Otočte kvetináč smerom nahor a postavte si ho na prevrátenú misu. Vyberte si svetlý odtieň farby a zrieďte ho s dostatočným množstvom vody. Začnite natierať asi v dvoch tretinách kvetináča. Maľujte zvlnený okraj po obvode až po dno kvetináča.

Krok 5: Vyberte si druhý (stredný) odtieň farby a rozrieďte ho s menším množstvom vody ako ten predošlý. Použite čistý štetec a maľujte opäť po obvode kvetináča. Začnite približne na šírku štetca pod okrajom prvej farby.

Krok 6: Použite tretí štetec na najtmavší odtieň farby, ktorý bude rozriedený s veľmi malým množstvom vody a opäť na šírku štetca namaľujte pás farby po obvode kvetináča. Po nanesení nechajte kvetináč vyschnúť tak, aby jednotlivé vrstvy vytvorili medzi sebou jemné prechody. Farieb môžete použiť aj viac, je to na vás. Prípadne, ak chcete, môžete si pri maľovaní pomôcť s páskami, ktorými predelíte jednotlivé vrstvy ráznejšie.

Na oživenie kvetináčov môžete použiť decoupage techniku, vytvoriť mozaiku či natrieť kriedovou farbou. Možností je veľa a kreativite sa medze nekladú.

Pozrite si video, na ktorom nájdete obyčajný plastový kvetináč vylepšený kriedovou farbou, čo je praktické, pokiaľ chcete niekomu venovať rastlinku ako darček, obmieňať názvy byliniek alebo nechať si na ňom stále iný odkaz.

Zdroje:

Sarah Heeringa, Upcycling with style

DIY Painted Planter | Hometalk