Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Cestovateľské tipy: Ako na trojdňové výlety po Európe

Zdieľať

Voľný víkend, jedna taška a miesto na magnetku na chladničke. Nič viac nepotrebujete.

Nízkonákladové aerolinky síce sľúbili, že končí éra 10-eurových leteniek, ale nedošlo k tomu. Stále sa dá po Európe lietať za babku. Odskočiť si na Maltu je jednoduchšie ako vycestovať z Bratislavy do Košíc. Prostému cestovaniu napomáha aj to, že zo Slovenska toho veľa nelieta. Aktuálny zoznam destinácií z Bratislavy je tu. Väčšinou ich je okolo dvadsať, v lete viac. Obsluhujú nás všehovšudy dve spoločnosti. Z ostatných slovenských letísk lieta niekedy jedna linka (Piešťany) alebo sa chodí hlavne za robotou (Košice).

Ako nájsť najlacnejšie letenky?

Ceny už dávno určujú počítačové algoritmy. Zľavy prichádzajú v určitý čas, podľa toho ako sa letenky predávajú. Povedzme 5-6 týždňov pred odletom. Je treba veľa surfovať a sledovať viac služieb. Nebojte sa, samotní predajcovia vás v maili upozorňujú na výhodné zľavy. Ak letenky kupujete na poslednú chvíľu, budú niekoľkonásobne drahšie. Pre ekonomického cestovateľa platí, že nehľadá konkrétnu destináciu, ale konkrétnu cenu. Ak je niečo drahé, niečo iné je lacné. Svet je veľký. Ozajstným travel hackom je cestovanie mimo sezónu, najlepšie na jar alebo na jeseň. Vtedy služby v destinácii fungujú, vyberáte si z hromady voľného ubytovania a nikde nestretnete davy turistov. Na takej Malte je dvadsať stupňov aj v decembri.

Sme odkázaní len na Bratislavu?

Samozrejme, že nie. Viedeň, Praha a Budapešť ponúkajú oveľa viac možností, vrátane medzikontinentálnych letov. Najmä do Viedne je extrémne ľahké sa dostať – autobusy sem vypravuje viac dopravcov, prakticky každú hodinu vám niečo ide. Vlak sa až tak nevyplatí, lebo je pomalší a musíte ísť ešte z Hauptbahnhofu na Schwechat. Ak cestujete traja, lacnejšie vás vyjde klimatizovaný taxík. Objednajte si ho aspoň dva týždne dopredu. Zo severu Slovenska máte bližšie Krakow, a tak ďalej.

Batožinu nie príťaž

Slováci odbavovanú batožinu (tú čo ide na páse do podpalubia) na krátke výlety veľmi nepoužívajú. Dokonca často nepotrebujeme ani prioritnú veľkú tašku (dáva sa do priestoru nad hlavami). Príručná batožina má byť mala taštička, ale v praxi vám prejde aj veľký naplenený batoh. Miesta pod sedadlom je totiž viac ako udávajú oficiálne povolené rozmery. Wizzair je na toto viac citlivý ako Ryanair. Írska aerolinka razí heslo: keď sa to tam zmestí, tak to letí. Jedna taška na náhradné oblečenie či hygienické potreby bohato stačí. Treba rátať s tým, že na ceste späť sa vám obsah batožiny trochu nafúkne.

Neoddychujte! 

Atrakcie študujeme dopredu. Hľadajte články typu “things to do in…”. Uprednostňujeme kvalitu pred kvantitou. Pozor na cestovanie miestnou hromadnou dopravou. V južných krajinách funguje všelijako. Automaty nejdú, autobusy chodia všelijako. Na takej Sicílii alebo Sardínii premávajú vlaky rovnako ako pred 70 rokmi – urazia 100 kilometrov za päť hodín. Vodiči majú iné predstavy o cestnej premávke ako vy. Trajekty nechodia vtedy, kedy majú uvedené. Čím ďalej na sever ideme, tým sa kvalita dopravy zlepšuje. Negatívne recenzie na TripAdvisore sú často užitočnejšie ako tie pozitívne.

Ubytovanie riešime ako prvé

S bývaním platí opačná úmera: čím viac na sever, tým sa ubytovanie zháňa ťažšie a drahšie. Naopak, juh Európy je posiaty destináciami, kde rodiny žijú iba z prenájmov apartmánov. Na 40 tisícové turistické mestečko pripadá aj 2000 ubytovaní na Bookingu. Zato v Škandinávii sa musíte po ubytovaní obzerať dlho dopredu a ak nenájdete izbu svojich snov, čakajte, ubytovatelia svoje ponuky aktualizujú, často niekto zruší rezerváciu a podobne.

Samozrejmosti na čo nezabudnúť

Stiahnite si offline Google mapu do telefónu – nikdy neviete ako vám pôjde internet v teréne. Služby Google Lens a Translate vám preložia akúkoľvek tabuľu v cudzom jazyku. Deťom vezmite tablet, najmä kvôli letu (čo robili rodičia pred vynálezom mobilov?). Určite si skontrolujte aké majú v destinácii zástrčky. Adaptéry síce zoženiete na letisku, ale nehorázne predražené. Je lepšie mať jeden univerzálny. Berte si pas, aj keď vám stačí občiansky. Viac bankových kariet – niektoré totiž v niektorých službách nefungujú (nikto netuší prečo). Pred odletom sa nenapchávajte ťažkým jedlom. A cestujte ráno – ak letíte neskoro večer, prídete o polovicu dňa na objavovanie.

Partner do nepohody

To najdôležitejšie je: výlet si máme užiť. Nič iné sa neráta. Ak viete, že sa pohádate, pokojne nechajte partnera doma. Cestovný partner nerovná sa životný partner. Vezmite si spriaznenú dušu, ktorá je nenáročná a má rovnaké záujmy ako vy. Zbytočne budete ťahať do múzea niekoho koho múzeá k smrti nudia, alebo vás bude niekto nahovárať na hry v kasínach, keď to nemáte radi. Dovolenku vám ľahko pokazí ak sa rozchádzate v názore čo robiť. Menej je viac aj čo sa týka ľudí.