Posúvanie biologických hodín so sebou prináša často nepríjemné následky. Ak premešká „svoj čas“, nemusí sa to už podariť. Je možné sa vyhnúť danému riziku?
Dnešný svet prináša množstvo výdobytkov. Dôležité je poznať „stav“ svojich vaječníkov. Odhalí ho jednoduché vyšetrenie ovariálnej rezervy, ktoré nám prezradí, v akom stave sú naše zásoby vajíčok.
Centrum pre asistovanú reprodukciu Gyncare v Nitre poskytuje vyšetrenie ovariálnej rezervy v mesiacoch február a marec ZDARMA. Stojí to za to. Čo poviete?
Ovariálna rezerva je množstvo vajíčok, ktoré dostane každá žena pri narodení „do vienka“. Žiadna ju nemá rovnakú. O tom, koľko ich máte, nerozhodujete samy, bolo to za vás určené už počas embryonálneho vývoja. V priebehu života sa vajíčka ďalej nevyvíjajú, iba zanikajú. Vekom ich počet automaticky klesá a po 30. roku života sa výrazne znižuje. U žien s nízkou ovariálnou zásobou sa vajíčka „vyčerpajú“ menštruačnými cyklami oveľa skôr, ako by si to uvedomovali, teda ešte pred tridsiatkou. Reprodukčný vek totiž nekorešponduje s vekom reálnym. Už 8 rokov pred menopauzou je kvalita vajíčok taká, že žena má len minimálnu šancu spontánne otehotnieť a porodiť.
Ak patríte medzi aktívne ženy, ktoré nechcú prerušiť pracovné tempo, alebo nemajú vhodného partnera, prípadne majú iné dôvody, pre ktoré nie sú ešte pripravené stať sa matkou, existuje možnosť preventívneho vyšetrenia stavu ovariálnej rezervy. Vyšetrenie je ideálne aj pre ženy, ktoré sa už dlhší čas s partnerom snažia o dieťatko a nedarí sa im.
Čítajte aj. Milujem ženský svet a ženskú energiu: Dara Rollins
Najpresnejším laboratórnym ukazovateľom zásoby vajíčok vo vaječníkoch je Anti-Műllerian hormón (AMH). Ide o molekulu, ktorú produkujú bunky obklopujúce vajíčka vo vaječníkoch – bunky folikulov. Analyzuje sa z krvi v laboratóriu. Výsledkom je číslo, ktoré napovie odborníkovi veľa. V určitom stupni vývoja sú už folikuly viditeľné aj na ultrazvuku. Počet týchto antrálnych folikulov pri ultrazvukovom vyšetrení je druhým najdôležitejším ukazovateľom rezervy vaječníkov a označuje sa skratkou AFC. Tieto dva parametre (AMH a AFC) sú považované za najspoľahlivejšie na zistenie kapacity vaječníkov.
Je pravda, že biologické hodiny ťažko oklameme, no existuje určité riešenie. Je ním mrazenie vajíčok, ktoré zabezpečí ženám mať vlastné dieťa aj v neskoršom veku. Odobraté vajíčka totiž nestarnú. Preto ak sa pre tento krok rozhodnete, ideálne je podstúpiť ho čo najskôr, kým majú vajíčka najvyššiu kvalitu.
Dve návštevy centra poskytnú žene cenné informácie o jej reprodukčnom zdraví. Stačí sa objednať+421 800 300 000, nitra@gyncare.sk, www.gyncare.sk.
Centrum Gyncare v Nitre sídli na Novozámockej 67.
Ordinačné hodiny: Po – Pi: 7.30 – 14.30 h
Viac informácií o Centre pre asistovanú reprodukciu Gyncare nájdete na www.gyncare.sk.