Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Dievčatá z projektu InáKosť: Spoločenské problémy sa vyriešia iba tak, že sa začne na ne verejne poukazovať

Zdieľať

Tereza Švihoríková a Kristína Vohnútová – dve šikovné, ambiciózne a nebojácne mladé ženy, ktorých cieľom je prostredníctvom profilu InáKosť vybudovať komunitu silných, sebavedomých a sebaistých žien. Otvorene na svojom profile rozoberajú aj viaceré tabu témy, rúcajú rôzne mýty či predsudky a najmä nechávajú vyniknúť #inakosť každej jednej ženy, nakoľko práve tá ju robí jedinečnou, originálnou a nenapodobiteľnou. Milé dámy, zoznámte sa, toto sú „Kosti“ ako sa patrí!

Baby, čo vás viedlo k založeniu takéhoto profilu? Pamätáte sa, čo bolo tým úplne prvým impulzom?

Tereza:

Sedeli sme s Kristínou na Pho Bo. Už klasicky som sa sťažovala na to, aká nedostatočná sa cítim. Vnímala som, že vždy v spoločnosti vynikajú len moje nedokonalosti. Prechádzala som si ťažkými chvíľami, kedy som sa úplne vzdialila sama od seba. Nevedela som prijať to, že som Iná. Ani dnes to nie je jednoduché, avšak snažím sa meniť svoj prístup z večnej negativistky na optimistku.

V tom čase som študovala v Nexteria Leadership Academy, kde sa na konci tretieho ročníka odovzdáva ľubovoľný projekt, pri realizácii ktorého musí študent vykročiť zo svojej komfortnej zóny. Dlho som uvažovala o čom bude ten môj. Práve pri jednom takomto Pho Bo stretku s Kristínou všetko do seba zapadlo.

Uvedomila som si, že nie len ja sa cítim ako večne nedostatočná ŽENA.

A tak sme začali tvoriť podcast Iná Kosť + instagramovú komunitu Iných Kostí.

Čo vás inšpirovalo? Bola to nejaká vnútorná motivácia alebo napríklad zahraničné profily, ktoré ste sledovali?

Kristína: Ako spomína Tereza vyššie, impulz založiť a tvoriť bol priamo od nás. Chceli sme upozorniť na dostatočnosť a inakosť každej z nás. Nám samým tu chýbalo niečo na tento štýl.  Dodnes si tvoríme veľa vecí samy a podľa seba, avšak je pravda, že naša tvorba obsahuje aj mnoho inšpirácie od iných Bohýň. Rady čítame, „sledujeme“, počúvame a tvoríme spolu s niekým.

Veď práve aj o to sa náš profil/projekt snaží. Spojiť všetky Kosti a podporovať sa, nie si byť konkurenciou.

Čo sú hlavné témy, ktorým sa na svojom profile venujete a prečo práve tie?

Sebaláska, sebaláska a ešte raz sebaláska.

Prečo?

Pretože v nej všetko začína a končí. Nemôžeme ju, však vnímať, plytko a povrchne.

Ide tu o prepojenie tela a mysle. Nie len vonkajšia krása, nie len duša bohyne, ale aj okolie tvorí nás a náš postoj k sebe. Ide o „tému“, ktorá má korene vo všetkom, čo my ženy riešime, robíme, čím žijeme. Pripomína nám, že je dôležité na sebe pracovať a posúvať sa. Milovať sa a spraviť všetko pre bohyňu, na ktorú sa každé ráno pozeráme v zrkadle.

(sebaláska nie je egoizmus)

Nebáli ste sa vyjsť s kožou na trh a otvárať témy, o ktorých sa bežne nahlas nerozpráva?

Dobrá otázka. (smiech) Naozaj sme išli s kožou na trh? My samy si to viac-menej ani neuvedomujeme. Zamyslíme sa nad tým až vo chvíli, keď nás na to niekto priamo upozorní. Podcasty totižto väčšinou nahrávame len ako náš autentický ženský pokec bez zbytočných príprav, a teda častokrát ani nemyslíme na to koľko ľudí nás bude počúvať neskôr!

Pričom pravda je, že obe sme extrovertky čo nám de facto veľmi pomáha pri rozoberaní nepríjemných alebo citlivých či intímnych tém priamo a bez omáčky. (smiech)

Zároveň poukazujeme na témy, ktoré nás obe trápili a trápia celý život. No a s istotou vieme, že sa s nimi potýka ďalších xy žien. O to viac chceme o nich rozprávať a (de)tabuizovať ich medzi nami ženami, ale aj mužmi. (nech len vedia s čím všetkým sa my ženy musíme potýkať) To, že sa v spoločnosti na ne začne upozorňovať je kľúčové pre ich vyriešenie. Zobrali sme si teda na seba veľký záväzok, ale kebyže máme ovplyvniť len pár ľudí v pozitívnom zmysle je to pre nás výhra!

Akú dostávate spätnú väzbu? Stretli ste sa už aj s hejtovaním či kritikou? Nedemotivovalo vás to?

Spätná väzba je naozaj úžasná a sme za ňu nesmierne vďačné.  Veľa žien sa na nás obracia do správ a vedieme s nimi krásne rozhovory. Napriek tomu, že fungujeme online, kontakt s Kosťami nestrácame a to je pre nás veľmi dôležité. Nebrať ľudí ako kusy, ako čísla, ktoré naskakujú, ale každého ako individuálnu a unikátnu osobu je základom celého projektu. Musíme si zaklopať, zatiaľ sme sa vyslovene s hejtom nestretli, skôr s konštruktívnou kritikou, ktorá nás naopak posúva vpred.

Čo chcete svojím profilom dosiahnuť? Cítite to ako akési poslanie?

Chceme dosiahnuť, aby sa primárne naša cieľová skupina – ženy, cítili skvele vo svojej koži. Chceme, aby sa prijali a tým dosiahli spokojnejší život. Chceme, aby si spoločnosť uvedomila, že zbytočným tlakom a nereálnymi očakávaniami trápi ženy (ľudí). Chceme, aby sme sa stali voči sebe tolerantnejšími a dosiahli nový „normál“.

Istým spôsobom je to poslanie, respektíve volanie, ktoré sme obidve vypočuli a vrhli sa do práce.

Často rozoberáte práve témy sebavedomia, vlastnej hodnoty, sebaúcty. Máte pocit, že v dnešnej dobe mladým dievčatám a ženám tieto vlastnosti chýbajú? Čím to podľa vás je?

Tereza: Vždy pri všetkom začíname od seba a až neskôr „skúmame“ ako zareagujú naše Kosti. Či sa stretli s podobnými pocitmi, či zažili váhanie voči svojej dostatočnosti a pod. Chceme komunikovať, že v daných pocitoch nie sú samy. Prežili sme to a prežívame to všetky. Sama môžem hovoriť o tom, že sebavedomie, sebaúcta a pochopenie vlastnej hodnoty mi nie vždy boli úplne blízke. Som rada, že dnes sú mi oveľa bližšie, no stále to ani zďaleka nie je ten ideál, ktorý by som potrebovala dosiahnuť pre vlastný balans.

Kristína: Zároveň prostredie a spoločnosť, v ktorej žijeme sa mení, vyvíja. V minulosti to ženy v spoločnosti nemali jednoduché. Síce dané pozície žien v spoločnosti (ich práva a pod. nemôžeme porovnávať), no nároky tu boli a sú vysoké.

Avšak dnes to pri sociálnych sieťach nie je o nič jednoduchšie. Sociálne siete sú momentálne jedným z najzávažnejších problémov v danej oblasti. 24/7 sme obklopené očakávaniami ako má žena vyzerať, ako sa má správať, čo by mala jesť, čo musí tolerovať a pod. Napriek tomu, že žijeme v otvorenej spoločnosti, je zmýšľanie mnohých uzavreté a nechcú prijať fakt, že isté veci (ako napr. celulitída, ženské chĺpky, „feministické“ názory (smiech)) sú skrátka NORMÁLNE.

My samy to dobre poznáme a vieme, že v takomto prostredí (nastavení verejnosti) je ťažké pre nás, mladé ženy, budovať zdravý vzťah k sebe samej, naučiť sa rešpektovať samú seba, jasne vytýčiť svoje hranice, vážiť si svoju hodnotu. Je to obrovský a komplexný problém.

Podľa nás to teda všetko tkvie v nesprávne nastavených hodnotách spoločnosti a neustálom ignorovaní potreby zdravého duševného nastavenia.

Čo vy a sebaláska? Máte ju alebo sa k nej snažíte krok po kroku dopracovať? Čo vám najviac pomáha a čo naopak ubližuje na ceste za sebaláskou?

Kristína: Ja sa cítim momentálne veľmi spokojná sama so sebou. Vždy to môže byť lepšie, ale som veľmi rada, že som sa naučila triezvo pozerať na to, kto som a kým byť môžem. Zreálnili sa mi očakávania a to bolo pre moju (pravdepodobne každého) psychiku kľúčové. Samozrejme, vždy je na čom pracovať a upevňovať.

Tereza: Bojujem. Som cyklická žena. (smiech) Jeden deň sa cítim naozaj sexy a iný ani nemôžem prejsť okolo zrkadla. Ako hovoríme my našim Kostiam, snažím sa prijať svoje súčasti. Túžim sa milovať a byť spokojná. Našťastie nie som na začiatku. Dokázala som aspoň čiastočne okúsiť aké „kroky“ mi pomáhajú k zdravej sebaláske, a tak sa nimi snažím kráčať. (občas však príde „odbočka“, ktorá ma dokáže kruto zasiahnuť a ja sa potom hľadám a spamätávam niekoľko dní)

Dá sa podľa vás naučiť „mať sa rád“ alebo je to niečo, s čím sa treba narodiť?

Podľa nás treba začať tým, že každý z nás sa (môže) narodí so zdravým sebavedomím, sebadôverou, sebaláskou. Čo už však nevieme zaručiť každému dieťaťu je pozitívny vplyv a tlak jeho najbližšieho okolia.

Myslíme si, že to, že sa prestaneme „mať radi“ do značnej miery ovplyvní naše okolie, resp. to, že sa necháme v našom živote ovládať názormi druhých ľudí.

A teraz prichádza otázka: Ak stratíme seba, vieme sa znovu nájsť? Mať sebavedomie, poznať svoju hodnotu, dôverovať si, mať sa rád, mať rád svoje súčasti?

Našou odpoveďou je jednoznačne ÁNO. Dá sa to. No je za tým dlhá cesta, ktorá nemá jasný koniec, ale to vôbec nevadí. Dôležité je prekonávať prekážky a bojovať za seba a svoju hodnotu (cieleným úsilím prijať to kým sme). Aj to sa snažíme našim Kostiam priblížiť.

Čo vám konkrétne najviac pomohlo na ceste za sebaláskou?

Kristína: Jednou z veľmi podstatných vecí na mojej ceste bolo to, že som sa prestala vážiť (na váhe). Vyššia váha bola odjakživa moje trápenie, nevedela som sa s tým číslom stotožniť a práve tento krok mi ukázal, že keď vlastne neviem koľko vážim sa nad tým príliš ani netrápim a zameriavam sa na pravý cieľ, ktorý mám a to je byť silná a zdravá. Poučenie pre ženy nerobte to čo vás robí nešťastnými a nespokojnými! Ak som smutná, keď si pozerám profily modeliek na instagrame, prestanem to robiť, ak som smutná, keď sa porovnávam so ženami vo svojom okolí, prestanem to robiť. Samozrejme, je to proces, a preto trvá dlhší čas kým sa vzdáme toxických zvykov.

Tereza:  U mňa to bolo (a stále je) neustále si pripomínanie/uvedomenie si toho, že len ja jediná rozhodujem o tom či som „dostatočná“. Jednoduché, a predsa tak náročné, odosobnenie sa od názoru, pohľadov iných ľudí. Len ja určujem svoje šťastie, svoju hodnotu a ak sa niekomu nepáči to „kým som“ je to jeho problém. Nemyslím tým bezohľadnosť voči ľuďom (napr. nechcieť zmeniť/pracovať na svojich zlých vlastnostiach), ale neustále sa zaťažovanie a toxické myslenie „čo ak si ten alebo tá o mne toto myslia alebo ma takúto vidia“.

Vymenujte 3 veci, ktoré vám váš projekt #inákosť dal a za čo ste mu najviac vďačné.

Zhrnieme to spoločne (smiech). Náš projekt InáKosť pomáha so sebaláskou nie len iným ženám, ale hlavne aj nám samým. Sebaláska je vo veľa prípadoch veľmi premenlivá a je jednoduché dostať sa z dobrého naladenia na zlé, a práve vtedy nám pomáha spomenúť si na to akú komunitu budujeme a už sme vybudovali. Že v tom nie sme samé a veľa žien je na podobnej (náročnej) ceste ako my.

So sebaláskou prišlo aj isté sebavedomie nebáť sa spraviť si zo seba srandu (nebrať sa až tak vážne) napríklad na videách, ktoré pridávame na Instagram. Keby sa nás opýtate rok dozadu či by sme pridali podobné videá, odpoveď by bola s veľkou pravdepodobnosťou nie! (smiech)

Posledná vec je uvedomenie si toho, že to ako človek vyzerá, či má akné alebo troška krivý nos, či nohy nie je vôbec podstatné, oveľa podstatnejšie je to čo má vo vnútri. Ak Vás niekto odmietne na základe povrchných čŕt, nie je to človek, ktorého by ste mali vo svojom živote držať, preto Vám nemusí byť ľúto ho pustiť preč!

Je niečo, čo by ste rady doplnili? Sem s tým 😊

Ženy, každá sme iná. Neboj sa užiť si svoju #inakosť! Veď na to si bola stvorená!

Prečítajte si tiež Zakladatelia Plant Cow: Rastlinnými mliekami k lepšej a zdravšej budúcnosti!

Štítky