Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Dnes kiná uvádzajú snímku Betlehemské svetlo

Zdieľať

Film otca, syna a už i vnuka Svěrákových prichádza do slovenských kín 10. marca 2022. Vo filme Betlehemské svetlo režiséra Jana Svěráka sa predstavia vhlavných úlohách okrem Zdeňka Svěráka a Daniely Kolářovej tiež Ondřej Vetchý, Vojta Kotek, Tereza Ramba, Vladimír Javorský alebo Jitka Čvančarová. 

O filme

Film rozpráva príbeh starnúceho spisovateľa Karla Šejnohu, ktorému už písanie nejde ako predtým. Nedokončené poviedky sa mu hromadia v hlave a ich postavy vyliezajú na denné svetlo a dožadujú sa, aby autor pokračoval v deji. Všetci niečo chcú. Fotograf Matěj chce získať nedobytnú magistru z lekárne, pán Bohumil prosí, aby urobil zázrak, automechanik Bakalář by chcel byť liečiteľom. Do toho vstupuje z reálneho sveta Šejnohova manželka, ktorá si myslí, že by mal písanie už nechať a konečne sa venovať jej.  „Moja postava, o ktorej Šejnoha píše, si v určitej chvíli uvedomí, že by mohla byť napísaná možno ostrejšou ceruzkou, a že by mala získať zopár ostrejších čŕt, ako taký strelec,“ vysvetlil Vojtech Kotek, ktorý sa snaží ako fotograf zapôsobiť na lekárničku stvárnenú Terezou Ramba. 

Pre túto dvojicu hercov nie je spolupráca ich prvou. „My už sme spolu niekoľko ráz nakrúcali, poznáme sa dlho a máme aj nejakú partnerskú minulosť, takže to je zábavné, keď sa môže človek oprieť o niečo, čo už s tým druhým prežil,“ vyjadril sa Kotek s tým, že v scenári mali predpísané aj drobné spory. „Tie dve postavy spolu majú pomerne dosť hádok, a nie že my by sme sa neustále hádali, ale niekedy sa to aj stalo, takže máme z čoho čerpať. Robím si srandu, s Terezou sme hlavne dobrí priatelia, čo je vždy fajn,“ dodal herec. 

Jan Svěrák vo svojom novom filme Vojtu Kotka oholil 

Aby režisér Jan Svěrák úlohy Mateja a Mária odlíšil, nechal Vojtecha pre jednu z rolí oholiť. „Bolo to hrozné. Keď som vyliezol pred make-up bus, začala mi byť zima na bradu! Vôbec som nechápal, že tie fúzy dokážu takto hriať. Cítil som sa nahý, obnažený a o desať rokov mladší. Nebolo to príjemné. Ale je príjemné hrať dvojúlohu, to sa mi ešte nikdy nepošťastilo,“ vysvetlil Kotek s tým, že niektorí kolegovia ho bez porastu ani nespoznali. „Keď som prišiel medzi ostatných ľudí na pľac, tak sa ma ľakali a hovorili: Ježišu Kriste! Kameraman Vladimír Smutný ma odmietal ďalej oslovovať Vojta a hovoril: Teraz už si Matěj. Takže to snáď zafungovalo. Častejšie však nosím fúzy, takže s nimi si pripadám lepšie,“ dodal herec. 

Nič lepšieho než humor proti smútku nemáme

Inšpiráciou pre vznik scenára boli Janovi Svěrákovi obľúbené poviedky Zdenka Svěráka. „Baví ma, že sa postavy z rôznych poviedok vo filme stretávajú v nových nečakaných situáciách. Pre film je to stmeľujúci prvok a pre divákov to bude zábavné,“ vysvetlil Zdeněk Svěrák, ktorý v tejto komédii s prvkami magického realizmu servíruje univerzálne otázky ľudského života s nadhľadom  a humorom. Nič lepšieho než humor proti smútku nemáme,“ uviedol  Svěrák tak trochu s odkazom na dnešnú neveselú dobu.  

Je to veľmi farebný film, nič také sme ešte nerobili. Ale všetko je raz prvýkrát,“ zveril sa kameraman snímky Vladimír Smutný. „Dali sme každej postave a jej príbehu vlastnú škálu farieb. Dodržujeme je v kostýmoch, rekvizitách i vo farbách dekorácií. Ako sa  spolu postavy a ich príbehy stretávajú, vznikajú z toho nové a často naozaj krásne kombinácie. Náš film je komédia plná fantázie a takýto žáner si o farebnú opulentnosť priamo žiada,“ dodal režisér filmu Jan Svěrák. 

Snímku Betlehemské svetlo uvádza dnes do kín spoločnosť Maxic Box Slovakia. 

Snímky z filmu Betlehemské svetlo