Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Dôvody, prečo sú slnečné okuliare dôležitejšie, než si myslíte 

Zdieľať

Nosenie slnečných okuliarov je čoraz populárnejšie. A z dobrého dôvodu. Slnečné okuliare v ich mnohých farbách, tvaroch a materiáloch podčiarkujú náš charakter a dokonale vyzdvihujú našu osobnosť. Preto sú už dlho naším obľúbeným doplnkom. 

Štýlový faktor slnečných okuliarov však nie je ich jedinou výhodou. Slnečné okuliare majú v prvom rade nesmiernu ochrannú funkciu pred UV žiarením. 

Slnečné okuliare chránia naše oči pred vážnymi očnými chorobami ako krém s UV faktorom našu pleť. Chránia ako pre dospelých, tak aj pre deti. Chránia ako počas letnej dovolenky, tak aj v zime! 

Zistite preto spolu s nami, ktoré vlastnosti slnečných okuliarov chránia naše oči a prečo sú značkové slnečné okuliare drahšie, no zároveň aj viac chránia. 

Slnečné žiarenie môže spôsobiť vážne ochorenia očí 

Ako už názov napovedá, nosíme slnečné okuliare, aby sme sa chránili pred slnkom a jeho UV žiarením. Tak ako našu pokožku treba chrániť pred slnkom opaľovacím krémom a dlhým oblečením, mali by sme mať zakryté aj oči. Slnečné lúče majú totiž pre našu rohovku a sietnicu fatálne následky.  

Ak sa príliš veľa slnečného žiarenia, najmä v mladosti, dostane k našim očiam nefiltrované, môže to spôsobiť vážne ochorenia, ktoré môžu viesť k úplnej slepote alebo dokonca k rakovine. Aby ste preto nemuseli namiesto dovolenky hľadať dobrého očného lekára v Nitre, používajte radšej ako prevenciu kvalitné slnečné okuliare.  

Ktoré slnečné okuliare vás chránia pred vážnymi chorobami spôsobenými slnkom? 

Nie všetky slnečné okuliare sú si rovné. Či už vintage, lacné, drahé alebo polarizované, môžu alebo nemusia robiť svoju prácu. 

Väčšina dnešných slnečných okuliarov má ochranu proti UV žiareniu zabudovanú v šošovke a nie na vrchnej strane. Väčšina renomovaných značiek uvádza ochranu proti UV žiareniu na svojom štítku. Hľadajte preto pri ich kúpe štítok s nápisom „100 % ochrana proti UVA a UVB“ alebo „100 % ochrana proti UV 400“. 

Sneh, piesok a vietor spôsobujú bolestivé podráždenie očí 

Hoci väčšina z nás verí, že slnečné okuliare chránia iba pred slnkom, ponúkajú ochranu aj pred mnohými ďalšími rizikovými faktormi. 

Tak ako nás slnečné okuliare chránia pred UV žiarením slnka, pomáhajú nám aj proti UV žiareniu a odrazom na snehu v zime. 

Sneh odráža 80 % slnečných UV lúčov a môže spôsobiť takzvanú snežnú slepotu, pri ktorej oslnenie zo slnka skutočne spáli rohovku. Ak lyžujete, snowboardujete alebo chodíte na túry na snehu (v každom ročnom období), noste slnečné okuliare. Uistite sa, že pokrývajú a chránia spodnú stranu vašich očí, pretože sneh slnko odráža. 

Piesok z letnej dovolenky môže tiež spôsobiť vážne podráždenie a kontamináciu očí. Preto vždy noste slnečné okuliare, keď ležíte na pláži alebo hráte volejbal.  

V neposlednom rade vietor môže oči dráždiť a vysušovať. Slnečné okuliare vás teda spredu dobre ochránia pred vetrom. Ak máte sklony k suchým očiam, keď fúka vietor, zvážte použitie očných kvapiek, ktoré môžu spolu s okuliarmi zabrániť aj tomu, aby vás rozbolela hlava a museli ste preto vyhľadať toho najlepšieho neurológa z Bratislavy. 

Lacné, nekvalitné slnečné okuliare môžu vaše oči poškodiť 

Hoci slnečné okuliare zo supermarketu, obchodu s oblečením, čerpacej stanice alebo plážových predajcov sú veľmi bežné a lacné, dôrazne ich neodporúčame. Bohužiaľ, lacné slnečné okuliare často neposkytujú dostatočnú ochranu pred slnkom, a preto môžu viesť k vážnym ochoreniam očí. 

Tmavé tónované sklá slnečných okuliarov, drahých alebo lacných, nám rozširujú zreničky. To nám umožňuje lepšie vidieť za jasných svetelných podmienok. Dilatácia však môže mať vážne následky, ak tmavé šošovky nemajú zabudovanú UV ochranu. Slnečné lúče môžu potom nerušene preniknúť do vnútra oka a spôsobiť ochorenia ako šedý zákal alebo rakovinu oka. 

Preto radšej vždy noste kvalitné značkové slnečné okuliare, ktoré majú označenie 100% UVA a UVB ochrana. 

Zdroj obrázka: Andreshkova Nastya/Shutterstock.com