Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Granule alebo konzervy? Zistite, ktoré krmivo je pre vášho psa vhodnejšie

Zdieľať

Trh so psím krmivom ponúka obrovské množstvo možností, v ktorých sa dokážu zamotať aj tí najskúsenejší psíčkari. Jednou z najčastejších dilém je voľba medzi suchou a mokrou formou krmiva. Zistite, aké sú výhody a nevýhody týchto alternatív. Siahnete pri najbližšom nákupe po granulách alebo konzerve?  

Nutrične vyvážené psie krmivo 

Aj keď sú obe varianty navrhnuté tak, aby poskytovali všetky dôležité živiny potrebné pre správny rast a zdravie vášho štvornohého chlpáčika, kvalitné mokré krmivo býva spravidla výživnejšie. Obsahuje viac živočíšnych bielkovín a tukov a má nižší obsah uhľohydrátov (pri výrobe granúl pre šteniatka a psy sa využívajú sacharidy ako tzv. “spojivo”). Mokré krmivo má tiež výrazne vyšší obsah vlhkosti (70 – 80% tekutín), čo navodzuje pocitu sýtosti. 

Praktické a lacné krmivo pre psov 

V tomto kontexte je víťazom porovnávania suché granulované krmivo. Vďaka tomu, že je zbavené takmer všetkej vlhkosti (obsahuje cca 10%) sa najlepšie granule pre psov vyznačujú dlhou trvanlivosťou – vydržia v miske aj niekoľko dní. Ich náprotivok by mal byť do 24 hodín po otvorení konzervy skonzumovaný. Veľké balenia granúl sú cenovo výhodnejšie a dokážu nahrádzať funkciu pamlsku pri výcviku.  

Chutné a aromatické krmivo  

Je potrebné si uvedomiť, že psie chute sú podobne ako ľudské veľmi subjektívne – to, čo chutí jednému, nemusí vyhovovať druhému. Dôležitú úlohu zohráva aj kvalita použitých surovín pri výrobe krmiva. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že vzhľadom na proces konzervácie má mokré krmivo intenzívnejšiu chuť a vôňu. 

Môžem kombinovať suché a mokré krmivo? 

Rozhodne áno. Spojením výhod oboch foriem krmiva poskytnete psovi potrebnú rozmanitosť a spestríte mu tým jedálniček. Okrem toho, kombináciou mokrého a suchého granulovaného krmiva môžete docieliť redukciu váhy – tekutiny obsiahnuté v mokrom krmive pomáhajú udržiavať pocit sýtosti. Buďte však obozretný. Ak má váš pes citlivý žalúdok a trávenie, od miešania by ste mali radšej upustiť.  

 

Zdroj obrázku: eva_blanco / Shutterstock.com