Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Hlavne bez nervov a stresu! Ako pripraviť dieťa na návrat do školy?

Zdieľať

Návrat do školy môže byť časom vzrušenia aj nervozity z toho, čo nám a deťom nový rok pripraví. Príchod nového školského roka je však nevyhnutný, takže najlepší spôsob, ako mu úspešne čeliť, je byť naň dobre pripravený! 

Ako takáto príprava vyzerá? 

Začnite postupne upravovať rozvrh vášho dieťaťa a zaveďte rutiny 

Deti sú zvyčajne zvyknuté počas prázdnin ponocovať a vstávať neskoro. Počas školského roka sa však využitie voľna aj moderného detského nábytku zmení. Nebude to už len zábava.  

S blížiacim sa školským rokom nastane čas, kedy bude musieť byť vaše dieťa pripravené na skorý spánok a vstávanie. Náhly prechod z bežného spánku len pár dní pred začiatkom školy asi nie je najlepší nápad. Postupná príprava na školskú rutinu pár týždňov pred začiatkom školy je skvelý spôsob, ako si môže vaše dieťa zvyknúť na správne rozvrhy. 

Veďte rozhovory o tom, čo príde 

Príprava dieťaťa na príchod nového školského roka je nielen o výbere pohodlného oblečenia pre deti, ale aj psychickej príprave. Z tohto dôvodu je užitočné viesť rozhovory o tom, ako to bude a čo presne môžete očakávať.  

Diskutujte o nádejach, ambíciách a očakávaniach vášho dieťaťa od nadchádzajúceho akademického roka a pomôžte mu stanoviť si nejaké ciele. Zamyslenie sa nad predchádzajúcim rokom vám tiež pomôže premýšľať o konkrétnych cieľoch, ktoré by vaše dieťa mohlo chcieť tento rok dosiahnuť.  

Zhodnotenie nového školského roka a prvého dňa pomôže vášmu dieťaťu cítiť sa pripravenejšie a sebavedomejšie na nové výzvy. Diskusia o tom, ako sa dostane do školy a späť, ako dlho bude škola trvať a aké rozdiely môžu nastať, pomôže zmierniť nervozitu. 

Pripravte sa prispôsobeným priestorom 

Aj naše okolie ovplyvňuje to, ako niektoré situácie vnímame. Keď sa teda bude blížiť nový školský rok, popracujte so svojím dieťaťom na upratovaní vášho domu a pripravte ho do školy.  

Kúpa nových detských topánok a upratanie priestoru detskej izby je dobrý spôsob, ako začať. Zbaviť sa vecí, z ktorých deti vyrástli a uvoľniť miesto novým knihám a školským materiálom znamená, že bude vaše dieťa pripravené na príchod novej dekády, ktorá nemusí byť vôbec náročná a stresujúca. 

Stačí, aby ste so svojimi potomkami tieto pocity zdieľali a pomohli im pripraviť sa na zmenu.  

Zdroj obrázka: Kiselev Andrey Valerevich/Shutterstock.com