Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

10 tipov, ako ušetriť na spotrebe vody v domácnosti

Zdieľať

Posledné obdobie nám všetkým prinieslo mnoho „aha“ momentov. Dlhé obdobie bez dažďov, popraskaná zem v záhrade, vyschnuté vodné plochy, požiare. Doteraz som sa nad tým nijako špeciálne nepozastavovala. Stačilo kedykoľvek spustiť vodovodný kohútik a bolo. Voda kedykoľvek chceme a koľko chceme. Toto leto som si však začala čoraz viac uvedomovať vzácnosť vody. Hľadala som spôsoby, ako zmeniť prístup k spotrebe vody a byť zodpovednejšia. Zhrnula som 10 tipov, ako na to.

Každá kvapka sa počíta

#1 Odstáta voda

Ruku na srdce, koľkokrát vám ostala prevarená voda v kanvici? Čo ste s ňou potom urobili? Viete, že ju môžete využiť na polievanie kvetov (samozrejme, keď je už odstáta a vychladená), na opláchnutie špinavého riadu alebo na rýchle ručné pranie? Nabudúce skúste tieto tipy, predtým než ju vylejete.

#2 Sprcha či vaňa

Ak sa zvyknete sprchovať viac ako päť minút, tak v tom prípade je lepšie napúšťať si vaňu (ak máte tú možnosť). Ak nie, tak skúste skrátiť sprchu o jednu minútu, môžete tak ušetriť až 600 litrov za mesiac.

#3 Hygiena

Počas umývania zubov zastavte vodu. Takisto aj pri umývaní a čistení pleti alebo pri mydlení rúk. Vodu potrebujete len pri opláchnutí, počas čistenia nepotrebujete, aby len tak tiekla.

umývanie rúk

Foto: canva.com/ @Castorly Stock

#4 Splachovanie

Využívajte na toalete možnosť duálneho splachovača. Menšie spláchnutie je približne okolo 3 litrov vody a postačí na splachovanie po malej potrebe. Veľké spláchnutie spotrebuje až 6 litrov vody (informácia z voda-portal.sk).

TIP 1: Pokiaľ máte doma sušičku na bielizeň, nevylievajte vodu z nej len tak bezcielne, ale pokojne ju využite na splachovanie.

TIP 2: Pokiaľ sa sprchujete vo vani, nenechávajte vodu len tak odtiecť do odpadu. Takisto ju môžete využiť na splachovanie.

#5 Pranie

Pri výbere práčky buďte obozretní. Niektoré typy sa od seba líšia aj o 300 litrov spotreby vody na jeden prací cyklus. Myslite ekologicky pri jej výbere.

#6 Pomocníci v domácnosti

Ak sa viac zaujímate o to, ako ušetriť spotrebu vody v domácnosti, potom by ste sa mali zamerať na týchto pomocníkov v domácnosti: úsporné pákové batérie, perlátory, úsporné sprchovacie hlavice.

#7 Ovocie a zelenina

Ovocie a zeleninu umývajte v dreze alebo v mise napustenou vodou. Umývanie pod tečúcou vodou je často zbytočné.

#8 Odstráňte nedostatky

Kvapkajúci kohútik na vodu sa snažte čo najskôr opraviť. Denne ním prekvapká až 24 litrov vody.

vodovodný kohútik

Foto: canva.com/@Nithin PA

#9 Polievanie izbových rastlín

Pre izbové rastliny je vhodnejšia dažďová voda. Ak je to možné, zbierajte ju do nádob a využívajte na polievanie.

TIP: Spadla vám kocka ľadu na podlahu? Nevyhadzujte ju do drezu, kým sa rozpustí. Pridajte ju miesto toho do kvetináča k izbovej rastline.

#10 Záhradkárčenie

Pokiaľ máte vlastnú záhradku, polievajte skoro ráno alebo večer, kedy ešte alebo už nie je tak silné slnko. Takisto si raz za čas skontrolujte hadice a krhly, či vám neuniká voda.

Pokojne sa pod článkom podeľte v komentároch so svojimi tipmi. Budeme radi, ak nájdeme ďalšie spôsoby. 

Štítky