Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Drevoochrana: Postará sa o to, aby boli vaše doplnky exteriéru opäť vo forme

Zdieľať

Zrnitosť a štruktúra dodáva prírodným povrchom z masívneho dreva jedinečný charakter. Táto krása sa však môže bez adekvátnej starostlivosti o daný materiál rýchlo stratiť. Existujú dva tradičné spôsoby, ako tomu predísť, lazúrovanie alebo olejovanie dreva.  

Ochranné prípravky na drevo môžu spôsobiť, že obyčajné drevo bude vyzerať nádherne a neobyčajne. Všetko však záleží na výbere správneho produktu pre danú prácu.  

Ktorý z dvoch variantov starostlivosti o drevené doplnky v exteriéri má teda okrem profesionálneho aku skrutkovača prednosť? 

Čo vyrieši lazúra na drevo? 

Kvalitná lazúra na drevo patrí do kolekcie tekutých alebo gélových produktov určených na farbenie a ochranu dreva. Prichádza na trh v širokej škále typov, z ktorých všetky obsahujú nejaký druh farbiva zmiešaného, ​​suspendovaného alebo rozpusteného v rozpúšťadle alebo „nosnej“ látke. Týmto nosičom môže byť olej, voda, alkohol alebo polyuretán. 

Lazúra slúži väčšinou na zušľachtenie dreva s vysokým obsahom sušiny. Zaisťuje drevu vysokú ochranu, vďaka ktorej je jeho použitie v exteriéri takmer bezproblémové a bezúdržbové. Za veľký benefit sa v dnešnej dobe považuje schopnosť lazúry na 100 % ochrániť drevo pred škodlivým UV žiarením slnka a inými poveternostnými vplyvmi.  

Po nanesení lazúra veľmi rýchlo schne, takže takáto údržba vám nezaberie veľa času a neobmedzí vás ani vo využívaní exteriérových doplnkov z dreva.  

Prečo a kedy použiť olej na drevo? 

Pri ošetrovaní exteriérového nábytku alebo pergoly špeciálnym olejom na drevo sú pracovné kroky a postupy rovnaké ako pri voskovaní a morení lazúrou. Hlavným rozdielom je, že produkt preniká do hlbších vrstiev materiálu, no zostáva porézny a priedušný. Výsledkom je jemná impregnácia, pretože vlhkosť môže prenikať len obmedzene a rýchlo sa uvoľňuje späť do atmosféry. 

Preto je napríklad táto povrchová úprava dostatočná na to, aby si záhradný nábytok zachoval atraktívnu farbu aj napriek nepriaznivému a premenlivému počasiu. Olej dodáva drevu okrem iného hladký povrch a výraznejšie zvýrazní jeho prirodzenú kresbu. Tento efekt sa opäť zintenzívni pri následných ošetrovacích procesoch a je predovšetkým žiaduci pre jemne štruktúrované tvrdé drevo. 

Ak teda chcete dať drevené doplnky na záhrade do poriadku a dobrej formy, lazúra a olej na drevo sú ideálne riešenie.  

Zdroj obrázka: kwynnart kulkraisri/Shutterstock.com