Po prvom pôrode som si všimla zhoršenú pleť. Upravilo sa to druhým tehotenstvom. No, keď sa telo dostávalo aj z druhého pôrodu, scenár sa zopakoval. Zhoršená pleť prevažne pred menštruačným cyklom. Bolestivé, červené, zapálené miesta prevažne na čeľusti a na brade aj napriek pravidelnej starostlivosti o pleť. Zrazu všetky účinné látky a séra ostali stáť na kozmetickom stolíku, mala som pocit, že nič nepomáha. Aj tento príbeh je dôkazom toho, že hormonálne akné je často behom na dlhé trate.
Takýchto príbehov je niekoľko a je to čoraz častejší problém, ktorý sa objavuje pri ženách 30+. Možno s tým bojujete aj vy a už si neviete rady. Ak ste si všimli, že akné sa vám objavuje v pravidelných intervaloch, má podobu bolestivých cýst, pravdepodobne trpíte hormonálnym akné. O jeho príčinách, symptómoch a liečbe sa dočítate v tomto článku.
Pre ženský organizmus sú veľmi dôležité hormóny progesterón a estrogén. Progesterón, ak ho má žena dostatok, má to upokojujúci vplyv na celý organizmus. Hlavnou úlohou progesterónu je regulácia ovulácie a menštruácie. Jeho hladinu znižuje stres, zlá strava, nadmerné cvičenie, nedostatok spánku, úzkosť. Nízka hladina progesterónu spôsobuje nerovnováhu ďalších hormónov, estrogénu a androgénov, akým je napríklad testosterón. Týmto hormónom sú často prisudzované zásluhy na vzniku vyrážok aj bolestivého akné. Preto je vhodné pri hormonálnom akné riešiť problém komplexne. Ideálne, ak máte možnosť dať si urobiť hormonálny profil, ktorý zistí stav vašich hormónov.
Hormonálne akné vzniká v dôsledku výkyvov hormónov v tele. V mužskom tele sa hormóny skôr stabilizujú. V prípade žien je to horšie. Sú častou obeťou hormonálneho akné, nakoľko vplyvom menštruačného cyklu, tehotenstva, menopauzy prechádzajú hormonálnymi zmenami, ktoré stoja za vznikom hormonálneho akné. „Pre tento typ akné sú charakteristické hrbolčeky a podkožné uzlíky, ktoré sa nedajú vytlačiť, sú citlivé a bolia”, uvádza dermatologička MUDr. Simona Felšöová.
Hormonálne akné sa môže objaviť tak v puberte, ako aj v menopauze. Počas puberty sa nachádza predovšetkým na čele a nose, v tzv. T-zóne. Je to preto, že v tejto časti tváre sa nachádza najviac mazových žliaz. U dospelých sa hormonálne akné prejavuje skôr v spodnej časti tváre, na lícach a čeľustiach.
Natália Selveková: Aj popri náročnej práci či životnom štýle sa dá dobre vyzerať
Hormonálne akné vzniká v dôsledku výkyvu hormónov v tele ženy. Hormonálne výkyvy sú typické pre menštruačný cyklus, menopauzu, pubertu, ale aj syndróm PCOS.
Pred začiatkom menštruačného cyklu dochádza ku kolísaniu hormónov v tele. Hladiny estrogénu a progesterónu klesajú s príchodom menštruácie, pričom hormón testosterón sa nemení, ale stáva sa dominantným, čo prispieva k produkcii kožného mazu. V prípade menopauzy takisto dochádza k zníženiu estrogénu a k zvýšeniu androgénov, ktoré môžu mať zásluhu na vzniku akné. Vysoká hladina androgénov sa objavuje aj počas puberty, kedy vznik akné je najbežnejší. Príčinou hormonálneho akné môže byť aj syndróm polycystických ovárií (PCOS). Vyskytuje sa počas reprodukčného veku ženy, v priebehu tzv. plodných rokov ženy. Ovplyvňuje reprodukčný cyklus tým, že spôsobuje nepravidelnú menštruáciu. PCOS nastáva vtedy, ak vysoká hladina androgénov zabráni produkcii estrogénu a progesterónu v tele ženy. To prispieva k mastnej pokožke, čo výrazne môže ovplyvniť vznik akné.
Okrem hormonálnych zmien má veľký vplyv na vznik hormonálneho akné aj obezita, nadváha, zlá životospráva, fajčenie, nedostatok odpočinku, stres, uvádza dermatologička MUDr. Simona Felšöová.
Ak trpíte hormonálnym akné, mali by ste prihliadať aj na isté faktory, ktoré môžu tento stav výrazne ovplyvniť. Patrí tu:
Liečbu hormonálneho akné by ste mali konzultovať s lekárom, najlepšie dermatovenerológom. S ním si dohodnete detaily lokálnej, celkovej či doplnkovej liečby. Lekár môže zvážiť prípadné konzultácie a doplňujúce vyšetrenia u iných lekárov, akými sú gynekológ, imunológ, gastroenterológ.
Ak nepociťujete výrazné ťažkosti, prejavy hormonálneho akné sú mierne, postačí aj správna starostlivosť o pleť, vyvážená pestrá strava v kombinácii s prísunom prebiotík a probiotík, minimum stresu, dostatok pohybu a času pre seba.
Pri starostlivosti o pleť si treba vyberať prípravky, ktoré sú nekomedogénne, teda tie, ktoré neupchávajú póry. Vhodné je používanie účinných látok, ktoré sú na hranici lieku a kozmetiky, zväčša potláčajú zápal a upravujú tvorbu mazu. Dermatologička MUDr. Simona Felšöová radí, že pri starostlivosti o pleť s hormonálnym akné by ste nemali vynechať retinoidy, kyselinu azelaovú, niacinamid a zinok, AHA a BHA kyseliny. Póry treba udržiavať čisté, ale netreba kožu vysúšať, aby sa nenarušila jej ochranná bariéra.