Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Janka z Travelhacker: Na cestovaní ma fascinujú nové miesta a spôsob, akým ľudia na týchto miestach žijú

Zdieľať

Janka Schweighoferová miluje cestovanie. O svojich cestovateľských skúsenostiach, postrehoch a tipoch píše na vlastnom blogu s názvom Travelhacker. Má za sebou rôzne destinácie v exotike aj v Európe. Doteraz navštívila 82 krajín sveta. Napísala knihu Cestuj bez miliónov, v ktorej môžete nájsť praktické tipy, ako šikovne a lacno cestovať. Vytvorila sprievodcov Islandom a Kubou a má vlastný travelhackerský eshop s vecami, ktoré sa zídu nielen pri cestovaní. 

V rozhovore nám Janka prezradila: 

  • ktorá krajina je jej srdcovkou
  • kam plánuje najbližšie cestovať
  • tip na 1-dňový výlet a na dovolenku na Slovensku

Čo ťa fascinuje na cestovaní?

Jednoznačne nové miesta a spôsob, akým ľudia na týchto miestach žijú. Rada si sadnem do kaviarne na rušnej ulici a len tak sledujem, ako beží život.

Janka v Popey’s Village, Malta

Ktorý typ si pri cestovaní – more/hory/pamiatky/mix?

More, mestá, príroda. Nie som vysokohorský turista a máločo by ma dokázalo presvedčiť na ranné vstávanie na východ slnka na horách.

Podľa čoho si vyberáš cieľovú destináciu?

Ideálne chcem raz vidieť všetko. Ale samozrejme, mám priority. Väčšinou sa riadim odporúčaniami kamarátov a fotkami z miest, ktoré v danej krajine sú. Veľa spraví aj jazyk, ktorým sa v krajine hovorí – napríklad teraz ma lákajú španielsky hovoriace krajiny, pretože sa učím po španielsky. A keďže tancujem salsu a bachatu, prirodzene ma lákajú krajiny, kde majú ľudia blízko k tancu.

Aká je tvoja doterajšia srdcovka – NAJ miesto? Čo sa tam oplatí vidieť, zažiť, ochutnať, vyskúšať?

Toto je najťažšia otázka, ktorú sa ma pýta asi každý. Ak by som sa nad ňou nemusela nikdy zamyslieť, vôbec by mi nenapadlo tvoriť rebríček NAJ krajín a miest, pretože každé jedno miesto je iné a špeciálne. Mňa osobne ale veľmi nadchla Kolumbia, Irán, Seychely a z európskych krajín Slovinsko, Taliansko a Portugalsko. Spoločným menovateľom týchto krajín je u mňa, že sa mi viažu k niečomu špeciálnemu.

Napríklad vďaka Seychelám som založila blog Travelhacker. V Kolumbii som bola po takmer roku „necestovania“ kvôli Covidu. Irán mi zbúral neskutočne veľa predsudkov. V Slovinsku mám dobrého kamoša, s ktorým si zdieľame travel hackerské tipy. A v Taliansku a Portugalsku sa vždy cítim slobodná, neskutočne mi vyhovuje mindset, čiže nastavenie mysle ľudí a krásy krajiny.

Janka v Cinque Terre, Taliansko

Podľa čoho hodnotíš, že sa ti dané miesto páči?

Pocit. Keď sa prejdem po ulici, ako sa tam cítim. Zároveň podľa toho, v akom období tam prídem a ako mi krajina “sadne”. Napríklad, Filipíny boli brutálne super destinácia, no prišla som tam tak prepracovaná, unavená a vyhorená, že mi vôbec nesadlo, že sa tam bolo treba veľa presúvať za zážitkami. Oveľa lepšie ako Filipíny by mi sadlo Taliansko, kde by som tri týždne ležala na pláži a čítala si. Rovnaká situácia sa zopakovala s Indiou. Mala som za sebou náročné obdobie a India mala byť môj oddych. Lenže…India je krajina, kde bojuješ o každý centimeter miesta, kde ti stále niekto niečo ponúka, každý chce od teba peniaze. Všade je špina a bieda a je to vo veľa veciach stresujúca krajina.

travelhacker

Janka na Filipínach

Pomáhaš ľuďom, aby šikovne a lacno cestovali. Aká bola tvoja doterajšia najlacnejšia cesta/dovolenka?

Asi ešte počas vysokej školy. 3 týždne v Brazílii s krátkymi výletmi v Malage a Paríži na ceste tam a naspäť. Vyšlo nás to okolo 750 Eur na osobu už aj s letenkou. Musím povedať, že každým výletom míňam viac a viac. Letenky si vždy zoženiem lacno a takisto ubytovanie viem zohnať v najlepšom pomere cena/kvalita. Veľa začínam využívať na rýchlejšiu dopravu (taxíky) a tiež oveľa viac miniem na jedlo a drinky. Cestovať lacno je fajn, keď nemáš peniaze a napriek tomu chceš cestovať. Peniaze by nemali byť dôvod, prečo niekto nevystrčí päty mimo Slovenska. No akonáhle máš peniaze, nevidím dôvod „škrečkovať“ ich a nekúpiť si drink na pláži.

Pripravila si knihu s praktickými tipmi k cestovaniu. Čo ti pri cestovaní nesmie chýbať, akými praktickými tipmi sa riadiš pri svojich cestách?

Haha, práve preto to mám všetko spísané v knihe 🙂 je toho šialene veľa a je to komplexné.

Janka na ostrove Roatan, Honduras

Ktorá krajina ti bola kultúrou, mentalitou, zvykmi najbližšia?

Slovinsko. Tam som sa cítila naozaj ako doma. A nie je to len tým podobným názvom. Ak by som sa niekedy musela vysťahovať zo Slovenska, asi by to bolo Slovinsko.

Janka a jazero Bled, Slovinsko

Na svojom blogu máš krásnu myšlienku „Každú cestu prežiješ trikrát – keď snívaš, keď ju zažiješ a keď si na ňu spomínaš.“ O ktorej momentálne snívaš, čo je na tvojom VISIT liste aktuálne?

Momentálne snívam o lete s kamarátmi, pokojne tu v Bratislave :). Pre mňa je každá cesta takou schizofréniou – neskutočne sa teším na nové miesta a nové zážitky, no na druhej strane milujem svoj život v Bratislave, kde mám rodinu, kamarátov, kde chodím cvičiť, tancovať… Na leto určite plánujem Portugalsko + sa asi podarí aj Južná Amerika. Ďalej uvidíme.

Janka na letisku v Dubovej 30 km od Bratislavy, kde sa chystá na prelet Bratislavou na lietadle Cessna.

Ak by si si mala vybrať, kam by si sa v rámci SR vybrala na 1-dňový výlet a kam na dovolenku?

Jednodňovka záleží, odkiaľ človek ide. Lebo na 1 deň sa neoplatí ísť Bratislavčanovi na Liptov. Bude sedieť 6 hodín v aute. Pre mňa je super ísť na víno do Modry či Pezinku alebo do Haluzickej Tiesňavy. Keď hľadám inšpiráciu na výlet v okolí Bratislavy, pozriem sa vždy do mapky, ktorú som vytvorila: https://travelhacker.blog/kam-na-vylet-na-zapadnom-slovensku/. Takúto mám spravenú pre každý región Slovenska.

Čo sa týka dovolenky na Slovensku, nepoviem nič nové, no Liptov je pre mňa úplne super voľbou. Krásne výhľady, príroda a na Slovensko super služby u mňa vyhrávajú.

Za rozhovor a foto ďakujeme Janke Schweighoferovej, ktorú nájdete na:

Štítky