Pri príležitosti Mesiaca povedomia o rakovine krčka maternice, ktorým je každoročne január, si Vám dovoľujeme sprostredkovať informácie, ktoré môžu vhodne poslúžiť k Vašej práci pri prípadnom spracovaní témy a šírení osvety.
Rakovina krčka maternice je na Slovensku ročne diagnostikovaná asi 600 ženám a podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) jej asi 200 žien podľahne . Ochorenie vyvoláva ľudský papilomavírus (HPV), ktorý je rovnako pôvodcom aj ďalších onkologických ochorení, týkajúcich sa aj mužov. Pred týmto vírusom je dnes možné účinne sa chrániť formou očkovania, ktoré je plne hradené z verejného zdravotného poistenia všetkým dievčatám a chlapcom vo veku od 12 do 14 rokov, zaočkovať sa však môžu aj dospelí.
Zlepšiť situáciu na Slovensku je možné vďaka ďalším nástrojom, ktoré sa osvedčili vo Švédsku, Fínsku či Dánsku, čo sú podľa HPV Policy Atlasu z roku 2023 , krajiny s najlepšou kvalitou primárnej a sekundárnej prevencie vo vzťahu k HPV infekcii. V rámci sekundárnej prevencie podporujú tieto krajiny skríningový program a testovanie na infekciu HPV. Za úspechom stojí aj kvalitná komunikácia oficiálnych webových portálov štátnych orgánov vrátane zdravotníckych a školských autorít.
Ďalší inšpiratívny príbeh sa odohráva v Austrálii, kde 12 až 13-ročné dievčatá proti HPV očkujú od roku 2007 a chlapcov od roku 2013 s možnosťou doočkovania až do 26 rokov. V rokoch 2007 až 2016 sa tu miera detekcie prekanceróz krčka maternice vysokého stupňa (CIN2/3) znížila u žien vo veku:
• do 20 rokov o 66 %;
• od 20 do 24 rokov o 44 %;
• od 25 do 29 rokov bol zaznamenaný pokles.
Odborníci predpokladajú, že vďaka očkovaniu, skríningu a kvalitnej liečbe by mohla Austrália v roku 2035 zaznamenať menej ako 4 prípady rakoviny krčka maternice na 100 000 žien. Údaje zo Škótska uvádzajú, že u žien očkovaných vo veku 12 alebo 13 rokov neboli zaznamenané žiadne prípady invazívnej rakoviny krčka maternice.
Veríme, že poznáme riešenia na to, ako znížiť počet pacientok s rakovinou krčka maternice na Slovensku. Okrem prevencie je potrebné zvýšiť dostupnosť pacientkam na Slovensku moderné a účinné terapie, ktoré sú v zahraničí štandardom v liečbe. Zároveň si v tomto procese uvedomujeme dôležitosť odborníkov, zodpovedného vedenia rezortov zdravotníctva a školstva, podpory pacientskych organizácií a médií. Prosím, využite príležitosť a zapojte sa aj Vy do osvety o rakovine krčka maternice zdieľaním informácií o prevencii, pacientskych príbehov či informácií o tom, kde môžu pacienti nájsť odbornú, či psychologickú podporu a pomoc.
[1] Incidencia registrovaných nádorových ochorení z Národného onkologického registra SR
[2] Cervical Cancer Prevention Policy Atlas 2020 | EPF
[4] Eliminating cervical cancer in Australia by 2035 | Cancer Council NSW