Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

K sexuálnym trendom roku 2022 patria sugar dating, solo polyamória, alebo aj sexuálny roleplaying. Viete čo znamenajú?  

Zdieľať

Podľa prieskumu spoločnosti Hims & Hers, 9 z 10 ľudí by zmenilo aspoň jednu vec vo svojom milostnom živote. Väčšina by si priala vyskúšať niečo nového, pričom tretina opýtaných by si najradšej vyskúšala sexuálny roleplaying. Okrem toho medzi lákavé patria i dominantný či submisívny vzťah, voyerizmus alebo solo polyamoria.  

Sex hrá v našich životoch dôležitú rolu, ale len málokto je so svojím milostným životom úplne spokojný. Podľa rozsiahleho prieskumu spoločnosti Hims & Hers, ktorého sa zúčastnilo takmer 8 tisíc respondentov, by 85 % z nich zmenilo aspoň jeden aspekt vo svojom milostnom živote. Približne pätina by rada prežívala intenzívnejšie orgazmy, 18 % by chcelo byť sebavedomejších, rovnaké percento by si prialo lepšie libido. Na počudovanie iba 22 % by sa chcelo viac milovať. Oproti tomu až 72 % by si prialo vyskúšať niečo nové. Ľudia sú dnes zvedavejší. V sexe toho uskutočňujú viac, ako toho zaznamenávame,“ poukazuje Dr. Denise Asafu-Adjei, jeden z expertov zo spoločnosti Hims & Hers, ktorý sa na prieskume podieľal. 

Podľa neho by si ľudia najradšej vyskúšali tieto sexuálne trendy:

1. miesto: Sexuálny roleplaying

Najviac lákavým trendom je takzvaný roleplaying, teda hranie rolí. Vyskúšalo by si ho až 31 % ľudí. „Toto spestrenie milostného života môže mať skutočne širokú škálu podôb a ‚úrovní obťažnosti‘. Tou najjednoduchšou je napríklad sex v prezlečení doma v spálni, dômyselnejší roleplaying potom môže mať podobu dôkladného vžitia sa do nových rolí, keď partneri na čas prijmú nové identity a vystupujú tak voči sebe i ako úplní cudzinci. Sexuálny roleplaying je skrátka trend, kde je limitom iba vaša fantázia a ochota podniknúť niečo nové,“ popisuje sex expertka Veronika Kubíčková z e-shopu Ruzovyslon.cz, Ruzovyslon.sk, ktorý testuje a predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou. 

2. až 4. miesto: Dominancia a submisivita

O druhé miesto v rebríčku tých najlákavejších sa delia hneď tri trendy, ktoré vymenovalo zhodne 17 % respondentov: dominantný či submisívny vzťah, voyeurismus, a takzvaný sugar vzťah. Sexuálna dominancia a submisivita sú typickými prvkami BDSM sexu, ktorý sa značnému záujmu ľudí teší už niekoľko rokov.

2. až 4. miesto: Voyeurismus

Voyeurismus, teda sledovanie iných ľudí pri sexuálnom akte, je i podľa starších prieskumov veľmi rozšírenou fantáziou, obzvlášť u mužov, ktorí si dokonca radi predstavujú, že sledujú svoju vlastnú partnerku pri milovaní s iným. Blízko k nemu má i ďalší horúci trend, ktorý by si rado vyskúšalo 12 % ľudí, a to takzvaný konsenzuálny exhibicionizmus, keď sa jedinec oddáva sexuálnej aktivite za prizerania sa iných ľudí.

2. až 4. miesto: Sugar vzťah alebo aj sugaring

Sugar dating a sugar vzťahy predstavujú druh vzťahov, keď jeden z partnerov tomu druhému poskytuje svoju spoločnosť, často aj vrátane sexu, výmenou za najrôznejšie darčeky – či už finančné, alebo materiálne (sem môžu patriť i luxusné zážitky). Trend „sugaringu“ je v posledných rokoch na vzostupe predovšetkým v USA a Veľkej Británii, a to hlavne medzi študentami: podľa výročnej správy webu SeekingArrangements z roku 2020, ktorý patrí medzi najpopulárnejšie platformy sprostredkovávajúci sugar vzťahy, sa medzi rokmi 2018 a 2019 zvýšil počet britských univerzitných študentov ponúkajúcich sa ako „sugar babies“ o 36 %. 

5. miesto: Solo polyamória

Podľa prieskumu agentúry YouGov z roku 2020, si až 43 % mileniálov predstavuje svoj ideálny vzťah ako nemonogamný. V posledných rokoch sa čím ďalej otvorenejšie hovorí o polyamórii, pričom predovšetkým mladí ľudia sa s ňou stotožňujú. Jedným z najlákavejších trendov je tak podľa prieskumu Hims & Hers solo polyamória, ktorú by si chcelo vyskúšať 13 % respondentov. „Solo polyamória je podtyp polyamórie, keď má jedinec niekoľko sexuálnych či intímnych partnerov, z ktorých ani jeden nie je primárnym partnerom. Solo polyamoristi netúžia totiž po spoločnom bývaní s partnerom či partnermi, neplánujú svadbu ani deti, skrátka nechcú klasický vzťah vyznačujúci sa vzájomnou závislosťou,“ vysvetľuje Veronika Kubíčková. 

 

O sexshope Ruzovyslon.sk 

 

Zatiaľ čo Ruzovyslon.cz sprevádza českú populáciu svetom sexu už 19 rokov, tak na Slovensku je aktívny tretím rokom. Rovnako ako v Českej republike, tak aj na Slovensku sa Ruzovyslon.sk snaží meniť pohľad na sex a zaoberá sa zdravou sexualitou. V predajni a na e-shope sú odborníci, ktorí vyberajú najzaujímavejšie erotické pomôcky z celého sveta, ktoré sú ideálnym prostriedkom k experimentom s vlastnou sexualitou, posúvaniu hraníc a oživeniu stereotypného sexu. Súčasťou odborného poradenstva je taktiež tvorba inštruktážnych videí a testovanie erotických hračiek.