Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Kampaň počas korony: Ženy z rôznych kútov Slovenska sa spojili a vytvorili jeden dôležitý odkaz

Zdieľať

Od 8. marca je povinnosť nosiť respirátor FFP 2 v priestoroch obchodných prevádzok alebo prostriedkoch verejnej dopravy za účelom prekrytia horných dýchacích ciest. Na aktuálnu situáciu zareagovali zaujímavou kampaňou maminy z 9 rôznych miest Slovenska. Čo ich k tomu viedlo a aké posolstvo kampaň počas korony prináša, sa dozviete v tomto článku. 

S nápadom kampane „SME V TOM SPOLU“ prišla mamina Ľudmila, známa na instagrame pod profilom @lili_improvizuje.sk, ktorá okrem iného tvorí detských sprievodcov. Opýtali sme sa jej, čo ju viedlo k nápadu vytvoriť takúto kampaň.

„Komunita mamičiek, ktoré využívajú Instagram je početná a veľmi pestrá. Aj keď sme z rozdielnych regiónov a na mnohé otázky máme rôzne pohľady, rady sa vzájomne sledujeme a inšpirujeme. Napriek tomu, že sa opatrenia sprísňujú, mám pocit (a nielen ja), že ľudia sú čím ďalej menej opatrní. Vedela som, že ak vytvorím vlastný post na túto tému – jeho dosah nebude veľký. Preto som oslovila mamičky z rôzne veľkých miest a regiónov s myšlienkou vytvorenia spoločného príspevku s jednoduchým posolstvom o nosení rúšok a respirátorov. Okrem toho, že sme vyjadrili svoj názor k téme, zažili sme i veľmi milé chvíle pri tvorbe vizuálu i samotnom fotení s deťmi,“ odpovedá Lily z @lili_improvizuje.sk.

Všetkým účastníčkam tejto milej výzvy sme položili jednu a tú istú otázku:

„Čo ťa teší, resp. robí radosť v období korony aj napriek mnohým obmedzeniam?“

Barborka, @z_dennika_reumamy 

„Teší ma, keď sa ráno zobudím, nič ma nebolí a svieti slnko. Teší ma, že som schopná si každý deň zacvičiť, že môžem ísť do prírody, že môžem zhlboka dýchať, že je moja rodina zdravá a teší ma vedomie, že toto je len obdobie, ktoré raz skončí..tak, ako všetko má svoj začiatok a koniec😉,“ odpovedá Barborka

Evka, @mama_na_tretiu

„V prvom rade ma teší to, že sme zdraví, že toto obdobie zvládame. Zatiaľ ešte covid u nás nezaklopal na dvere, aj keď viem, že asi nebudeme odolávať navždy. Nakoľko ja cestujem MHD denne, manžel pôsobí pri zabezpečení hromadných testovaní, takže je vo veľkom kontakte priamo v týchto testovacích strediskách. Preto v prvom rade ma najviac teší to zdravie, že odolávame a tak to nejako zvládame,“ hovorí Evka.

„Rada by som povedala, že trávime čas spolu, že sme spolu ako rodina doma zavretí, ale toto žiaľ môže byť len taký môj sen. Nie je to pravda, my sme stále v práci s manželom, deti sú v škôlke a staršia dcérka, tá už vyše roka sedí doma pri počítači a učí sa z domu, preto veľa takých pozitív nemám. Hlavne to zdravie, že to dávame takto. A ešte to, že sme neprišli o prácu, pretože viem, že vo viacerých rodinách táto situácia zanecháva smutné stopy, prichádzajú o prácu a príjem, tak ja som veľmi vďačná, že máme prácu, že zatiaľ nemáme také obmedzenia. Nie je to práca, ktorá by bola vysoko finančne ohodnotená, ale je to príjem a vieme prežiť,“ dopĺňa Evka.

Mohlo by vás zaujímať: 15 tipov, ako zmeniť svoj život k lepšiemu

Lili, @lili_improvizuje.sk

„Aktuálna situácia mi prináša nové inšpirácie k tvoreniu a k poznávaniu najbližšieho okolia. Počas prvého lockdownu, kedy sme ešte žili v Paríži, sme počas 9-tich týždňov strávených doma vyskúšali s deťmi množstvo experimentov a kreatívnych aktivít. Od septembra sme sa zase pustili do poznávania turistických chodníčkov v Malých Karpatoch a rôznych zaujímavých miest v okolí Bratislavy. Myslím, že táto zložitá situácia nám prináša najmä navyše čas s deťmi, ktorý by sme si inak ťažko hľadali,“ hovorí Lili.

Barborka, @baskaoparty

„Mňa veľmi tešia moje deti, samozrejme☺️. Okrem nich, slnkom zaliata krajina a chvíle strávené spolu ako rodina, ktorých máme vďaka korone oveľa viac. A taktiež to, že viac spoznávame krajinu, lesy, lúky okolo nás, v našom okrese,“ uvádza Barborka.

Lucka, @mamavieblog

„Mojou najväčšou radosťou je môj syn. Bezprostredný, usmiaty a užívajúci si každý, aj keď úplne obyčajný moment. A druhým potešením v tejto dobe je môj e-shop so štýlovým detským oblečením a doplnkami @messybrassy.sk , ktorý som otvorila minulý rok v decembri. Venujem mu všetok svoj voľný čas a energiu, je to môj koníček a aj splnený sen 😊, “ hovorí Lucka.

Prečítajte si: Rozhovor s Luckou, ako jej táto doba zmenila myslenie a dodala odvahu splniť si svoj sen.

Miška, @mamourovnotrojmo

„Samozrejme, že ma tešia pokroky a napredovania mojich detí, ktoré sú práve vo veku, v ktorom objavujú svet veľmi rýchlo a na to žiadna korona vplyv nemá… Teda možno má – sú ukrátené o spoznávanie nových miest, o výlety a spoznávanie nových kamarátov. Ak by som mala byť konkrétna, som užasnutá z ich rozvíjajúcej sa aktívnej slovnej zásoby a správneho skloňovania 😁 A tiež mám veľkú radosť z každého slnečného a teplého dňa, to ma veľmi nabíja energiou a chuťou do života 😊,“ píše Miška.

Katka, @doma_s_troma

Aj napriek obmedzeniam ma teší, že ako rodina môžeme byť viac spolu. Aj keď súbežne s homeofficom a homeschoolingom je to náročné, ale na druhej strane mi robí radosť, že som doma pri každom pokroku, ktorý sa deťom podarí. Napríklad päťročná dcérka sa počas lockdownu naučila vyslovovať hlásku R a nevie sa dočkať, ako to predvedie aj deťom a pani učiteľkám v škôlke. Najmladšia Alžbetka sa zo dňa na deň zlepšuje v kreslení. S Lukáškom mám aktuálne viac času trénovať na recitačnú súťaž, ktorá bude prebiehať online. Veľa sa spolu smejeme, objímame sa a čítame si veselé knižky. Som vďačná, že sme všetci zdraví.

Lucka, @kiarablogsite

„Najväčšiu radosť mi robí to, že sme si my, ako rodina ešte bližšie. Že trávime spolu toľko času a že sa venujeme jeden druhému ešte viac,“ hovorí Lucka.

Katka, @dennik_nevyspatej_matky

„Niekedy musím načrieť veľmi hlboko do mysle, aby som to našla 😁. Ale inokedy to je hneď. Teším sa, že aj napriek všetkému a všetkým okolnostiam sme úspešne prekonali koronu, že sme sa stále nezbláznili. Tešia ma maličkosti, ako prechádzky v prírode stále, kde trávime stále viac času, že obaja chalani spolu skvelo vychádzajú, napriek tomu, že sme stále doma. Zároveň mám veľa času na rozvíjanie svojich snov a prekonávanie nových výziev, na ktoré nebol doteraz až taký čas. Hlavné je pre mňa uchopiť celú túto situáciu múdro a zodpovedne, “ píše Katka.

Či už ste alebo nie ste mamou, dôvody a pozitívne veci na tejto dobe sa stále dajú nájsť. Každý sme v inej situácii, každého sa toto obdobie týka nejako inak, ale jedno máme všetci spoločné – spoločnú zodpovednosť za to, aké to je a aké to bude.

Štítky