Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Viete kedy sa môže do prepočtov pre získanie hypotéky zarátať výživné?

Zdieľať

matka-dieta

Ste matka a sama seba sa pýtate, čo všetko musíte splniť na to, aby ste mohli žiadať v banke o hypotéku? Pozrime sa na to spoločne.

Všetky banky majú vekové kritériá. Ďalšou základnou podmienkou poskytnutia hypotéky sú vaše príjmy. Bez dostatočnej výšky príjmov vo väčšine prípadov žiadny úver nedostanete. Niektoré príjmy banky akceptujú, niektoré však nie.

Čo banka overuje, aby bola hypotéka schválená

Či už rozmýšľate o kúpe nehnuteľnosti, alebo potrebujete peniaze na financovanie niečoho iného, banka si potrebuje všetko overiť a skontrolovať. Touto cestou sa snaží predísť rizikám, najmä nesplácaniu hypotéky.

Banka preveruje najmä:

  • váš príjem,
  • zamestnávateľa, u ktorého pracujete,
  • úverový register (register dlžníkov)
  • vaše dlhy, záväzky a exekúcie,
  • účel, na ktorý potrebujete peniaze.

Pri vybavovaní hypotéky niekedy berú banky v úvahu aj doplnkové príjmy, ktoré však musia byť podporené hlavným príjmom.

žena-matka

Doplnkové príjmy

K doplnkovým príjmom patria rodičovský príspevok, invalidný, sirotský a vdovský dôchodok, výživné, diéty, opatrovateľský príspevok, príspevok na náhradnú starostlivosť, prídavky na deti. Doplnkové príjmy však nemôžu byť‘ jediným príjmom.

Banky môžu akceptovať doplnkový príjem, ako jediný zdroj príjmu žiadateľa iba vtedy, ak do úveru vstupuje aj ďalší spoludlžník so svojím príjmom.

Banky buď výživné pre získanie hypotéky neakceptujú vôbec, alebo ho akceptujú iba čiastočne. Vo väčšine prípadov sa každá takáto požiadavka posudzuje individuálne a veľmi komplexne.

Šancu na akceptáciu zvyšuje aj posúdenie toho, ako pravidelne je výživné na dieťa platené. Banka si pre tieto účely vyžiada výpisy a relevantné dokumenty aj za dlhšie obdobie.

Ktoré banky akceptujú aj výživné?

ČSOB, VÚB a Tatra Banka výživné ako príjem pri vybavovaní úveru neakceptujú vôbec.

OTP akceptuje výživné len v kombinácii s iným hlavným príjmom. Výživné musí byť stanovené súdom a vyplácané na bankový účet v ktorejkoľvek banke v Slovenskej republike. Výživne musí byt‘ maximálne do výšky životných nákladov na dieťa, čo je 98 €.

V mBank výživné akceptujú vo výške maximálne 150 € na dieťa. Pri žiadosti je potrebné predložiť rozhodnutie súdu a tiež výpisy z bankového účtu za posledný mesiac.

Poštová banka akceptuje výživné, len ako doplnkový príjem k hlavnému príjmu, a to 60 % z výšky pravidelného mesačného výživného.

Ako vedľajší príjem akceptujú výživné aj v Prima Banke. Maximálne však do výšky 70 % výživného a je potrebné doložiť rozhodnutie súdu.

V Slovenskej sporiteľni výživné akceptujú, len ak je vyplácané na účet a jeho maximálna výška je 50 % zo súdom stanovenej sumy. Najviac je to však 500 €.

Ak ste sa rozhodli požiadať o hypotéku a chcete vedieť či vaše príjmy budú pre banky vhodné a postačujúce, poraďte sa s finančnými odborníkmi. Taktiež odporúčame porovnanie hypoték u všetkých dostupných baniek a ich možnostiach.

Zdroje obrázkov: pixabay.com