Občas potrebujeme nakopnúť, získať dávku motivácie. Únava, vyčerpanosť, či už fyzická alebo psychická, sa v posledných dňoch často skloňuje v nie jednej domácnosti. Ako zmeniť svoj život k lepšiemu? Stačí si osvojiť pár jednoduchých krokov.
Ako sa hovorí, zmena je život a niekedy ostaneme stáť na jednom mieste akoby sme sa nevedeli posunúť ďalej. Buď príliš premýšľame nad minulosťou a nechceme ju pustiť z hlavy, alebo sa zahlcujeme plánmi do budúcnosti. Netreba na seba tlačiť, stačí si osvojiť len zopár jednoduchých krokov, aplikovať ich do svojho života, zmeniť svoje zlozvyky na dobré návyky a vykonávať životné zmeny v duchu „pomaly ďalej zájdeš“.
Na úplnom začiatku však stojí to najdôležitejšie – uvedomenie si samého seba. Mnohí ľudia sa boja „vyjsť zo svojej komfortnej zóny“, uviaznu v stereotypoch a namiesto zmeny sa radšej prispôsobia životu v zabehnutých koľajach. Nikdy však nie je neskoro začať, ale treba si byť vedomý, že pre napredovanie je potrebné poznať svoje priority a hodnoty, uvádza portál Eduworld.
Spôsoby, akými sa dá zmeniť život k lepšiemu, by sa dali rozdeliť na tie, ktoré majú vplyv na naše telo, dušu a myseľ. Existuje viacero možností na to, aby sme svoj život zmenili k lepšiemu. Telo vám poďakuje za kvalitný spánok, dostatočný odpočinok, cvičenie, zdravé a vyvážené jedlo. Myseľ vždy povzbudí pár minút s dobrou knihou, hra na hudobnom nástroji, obyčajný tanec v kuchyni. Duši pomáha zlepšiť stav meditácia, prechádzka do prírody, pozitívne informácie.
Prečítajte si, ako zmeniť svoj život k lepšiemu:
Zvoľte si, za aký čas sa zbavíte zlozvyku a nahradíte ho dobrým návykom. Že neviete ktoré? Napríklad skúste vymeniť sedavý spôsob života za aktívnejší. Trápia vás neustále negatívne správy a hoaxy? Siahnite radšej po dobrej knihe. Čas na sociálnych sieťach venujte radšej niečomu inému alebo sa niečomu novému naučte.
Správna a vyvážená strava je veľmi dôležitá. Priamo ovplyvňuje schopnosť sústrediť sa, regenerovať, vykonávať úkony. Premýšľajte nad tým, čo jete a či vám strava slúži tak, ako má. Pamätajte, jedlo má byť vaším palivom a dostatočným zdrojom energie.
7 – 8 hodinový spánok je na nezaplatenie. Váš organizmus ho potrebuje na regeneráciu. Preto väčšinu činností si rozdeľte počas dňa a snažte sa aspoň hodinu pred spánkom vyhnúť sa náročnejším aktivitám, skôr oddychujte, relaxujte, meditujte. Aby si telo oddýchlo tak, ako má, takisto sa pred spánkom vyhnite televízii či mobilu.
Či už si vyberiete silový tréning, jógu, prechádzku prírodou je na vás. Pohyb je dôležitý, tak pre telo, ako aj dušu a myseľ.
Mohlo by vás zaujímať: 7 rád ako na workout v prírode.
Čítajte knihy, ktoré vás môžu posunúť ďalej alebo si prečítajte článok o ľuďoch, ktorým sa podarilo svoj život zmeniť k lepšiemu. Inšpirujte sa, ako to dosiahli.
Vyberte si z ponuky našich knižných tipov.
Zlo plodí ďalšie zlo, preto sa nalaďte pozitívne. Súčasnosť je plná neistoty a negatívnej energie, preto je na mieste začať od seba. Dôležité je poznať samého seba a správať sa k sebe pekne.
Odporúčame: Ako nájsť cestu k sebe samému aj skrz osobné a životné krízy
Vynikajúca činnosť, nielen pre tých, čo majú pocit, že nič nestíhajú. Je to skvelá forma vzdelávania, zaujímavá forma dozvedieť sa nové veci a popritom niečo navariť, upratať alebo si len prevetrať hlavu na čerstvom vzduchu.
Odporúčame zaujímavé podcasty na webe Akčné ženy.
Učíme sa celý život. Hľadajte spôsob, ako sa naučiť niečo nové, čo vás posunie a nenechá tápať na jednom mieste. Nemusí to byť rovno nový cudzí jazyk, stačí napríklad zopár video návodov, ako si vyrobiť jarnú dekoráciu s prichádzajúcimi sviatkami jari.
Tanec, tak ako hudba zabaví, rozosmeje a aspoň na chvíľu z nás opadnú všetky starosti. Nemusíte vedieť ani dokonale tancovať. Skúste len troška povrtieť bokmi alebo zavlniť sa na pustenú hudbu v rádiu. A potom sa už nechajte viesť uvoľnenými endorfínmi – hormónmi šťastia.
Jedno zo základných pravidiel – vedieť hovoriť NIE. Rozoznať svoje hranice komfortnej zóny. Ak neviete povedať nie, častokrát vás to môže dostať do nepríjemnej a stresujúcej situácie. Netreba odmietať pomoc druhým, ale zároveň dvakrát si premyslieť, či táto pomoc nejde na úkor vášho zdravia.
Užívajte si prítomný okamih, už nikdy sa nebude opakovať. Nemôžete zmeniť to, čo bolo, neviete, čo bude, ale s istotou viete, čo je tu a teraz. Prežívajte prítomnosť.
Meditácia – nejde len o pozíciu tureckého sedu so spojenými prstami a zavretými očami. Meditácia je oveľa viac, je to spomalenie a stíšenie, ktoré je v dnešnej dobe, prehltenej mnohými informáciami, tak potrebné.
Neberte to osobne, ale venujte pozornosť starostlivosti o seba samú. Vytvorte si pravidelné rutiny a rituály, ktorými venujete zvýšenú pozornosť svojej pleti, telu a celkovo sama sebe. Prospejete tým nielen svojmu vzhľadu, ale aj zdraviu.
Je potrebné dávať si spätnú väzbu. Pochváliť sa, zastaviť, uvedomiť si, že „wau, to sa mi podarilo“. Stačí len maličkosť napríklad, že sa vám podaril nový recept a rodine chutil. Radosť z maličkostí a vďačnosť za ne, je takisto jedným z pilierov, ktoré vás život naštartujú tým správnym smerom.
Momentálne sú možnosti do prírody obmedzené, ale stále sa nájdu aj v blízkom okolí miesta, kam sa dá vyjsť v rámci prechádzky do prírody. Je to jeden z najúčinnejších spôsobov, ak chceme zmeniť svoj život k lepšiemu. Sme na čerstvom vzduchu, hýbeme sa a aj v rámci psychohygieny je to ten správny krok.
Ak by ste chceli navštíviť zaujímavé miesta, skúste naše tipy na 10 zaujímavých miest, ktoré sa oplatí vidieť.