Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Daniela Dušek: Život ma naučil, že ma vedia nakopnúť aj ozaj maličké veci

Zdieľať

Daniela Dušek, na instagrame známa pod profilom @pazravo je veľmi milé, vtipné a šikovné žieňa. Je maminou malej dcérky. Pôsobí v oblasti marketingu, pomáha malým firmám s vytváraním ich obsahu v digitálnom svete. V roku 2019 sa podieľala na organizácii konferencie SmallBiz.sk pre malých a začínajúcich podnikateľov, handmade tvorcov, freelancerov či živnostníkov. Vytvára vlastné podcasty, čím si čiastočne splnila svoj sen pracovať raz v rádiu. Venuje sa šitiu univerzálnych látkových vreciek. Rada prerába, renovuje a skrášľuje svoj domov. O svojej práci, životných radostiach aj maličkostiach nám prezradila viac v rozhovore.  

Danielka, prezraď, prečo práve @pazravo/blog pazravo.sk?

Ten nápad vznikol pred rokmi, keď som si zakladala blog pre kolegov, kam som chcela spisovať recepty na koláče, ktoré som piekla. Keď som ich doniesla do práce, tak prišli hneď prosby o recept. Celý môj blog totiž začínal ako taký môj „receptár“ pre kolegov. Po nejakom čase zapadol prachom a keď sa mi narodila dcérka Lícnatka, tak sa nejak pozbieral a pretransformoval. Nemysli si však, že som so samotným názvom nikdy vnútorne nebojovala. Už ma niekoľkokrát svrbeli prsty a chcela som ho premenovať, no vždy ma to po čase prešlo, pretože slovíčko „pažravo“ sa mi páči. Mohlo by sa zdať, že svojou podstatou vyvoláva v ľuďoch negatívne pocity, no na druhej strane, každý si pri ňom spomenie na niečo, čo mu vlastne veľmi chutí

Si šikovná a zručná, o čom svedčí aj tvoj projekt Pažravé vrecká. Ako to celé začalo s ich šitím?

Náhodou. Keďže som sa pred rokmi rozhodla zdieľať kus môjho osobného života s online svetom, tak som raz odfotila vrecká na ovocie, ktoré som ušila pre nás doma. Záclony sme doma nemali, tak som si spomenula, že som raz ani neviem prečo, kúpila sieťku a ušila som ich z nej. Od začiatku boli farebné, veselé, tak sa zapáčili aj ľuďom. Nuž a tak ich šijem…

Na čo všetko sa dajú použiť „pažravé vrecká“?

Ja ich rada volám „vrecká na kadečo“. Niekto ich so sebou berie na nákup ovocia alebo zeleniny. Niekto si ich pribalí do kufra na dovolenku a balí si do nich topánky, alebo použité oblečenie. Niekto ich dá dieťaťu do škôlky, alebo si do nich môže upratať hračky. Ja ich nosím pri sebe skoro neustále a vkladám do nich ozaj všetko možné. Šijem aj vrecká, ktoré sú vodeodolné, tie sú fajn napríklad na mokré plavky alebo si ich deti môžu pomaľovať fixami.

Stretla si sa s nejakou netradičnou (zaujímavou, vtipnou) požiadavkou pri ich tvorbe?

Stretla som sa s požiadavkou ušiť kadečo – tašky, batohy… Ale týmto smerom sa ja nechcem uberať. Nechcem šiť všetko možné aj nemožné. Jednoducho vrecká sú vrecká. Vtipná alebo zaujímavá požiadavka vždy súvisela skôr s tým, že ľudia chceli, aby som im ušila kompletne niečo iné, ale tvárili sa, že je to vlastne vrecko.

Na blogu aj instagrame máš zaujímavé DIY tipy (napr. prerábka kuchyne). Na čom momentálne pracuješ? 🙂

Och, a to tam nezdieľam všetko, čo sa u nás doma majstruje. Mala som takú ambíciu, že by som toho ukazovala viac, ale nemám na to čas. My tu stále niečo prerábame. Nedávno sme zbúrali stĺp, ktorý delil kuchyňu od obývačky. Už plánujeme prerábku okien, pretože sa mi máli svetla v dome . Niektoré úpravy budú vynútené, keďže sa nám asi pokazilo podlahové kúrenie, s čím súvisí aj výmena dlažby…

No a to si už rovno vravím, aby sme urobili aj ďalšie zmeny, keď to tu už bude rozbité. Kým sa však odhodláme k takým krokom, tak sa venujeme trocha menším projektom. Pred pár dňami som dokončila takú dekoračno-rozmnožovaciu poličku na rastlinky (naozaj neviem ako to nazvať), ktoré zbožňujem. A už chystáme aj nejaké novinky do spálne, pretože si nemám kam poukladať všetky knihy a kvety. No a plánujem do spálne urobiť aj ďalšie macramé na stenu, tak snáď si na to nájdem čas.

Realizuješ sa aj tvorbou podcastov. Čo ťa k tomu viedlo začať s podcastami?

Od strednej školy som chcela pracovať v rádiu. Ako pubertiačka som počúvala Rádio Koliba a snívala som o tom, že možno raz. Ale nikdy som na to nenabrala reálnu odvahu.

Stále ma brzdil pocit, že je niekto lepší ako ja. Čo je samozrejme pravda – vždy od nás niekto bude lepší v nejakej oblasti, ale takéto zmýšľanie človeka nikdy neposunie vpred.

Mrzí ma, že som si počas štúdia žurnalistiky a masmediálnej komunikácie viac neverila a vzdala sa toho sna. Skrz podcasty som si ho aspoň trocha oprášila a veľmi sa teším, že som pustila preč z hlavy myšlienku, čo si o tom všetkom budú myslieť moji známi a kolegovia.

Prečítajte si: Opustila agentúru, aby si splnila svoj sen

Aké témy ťa najviac bavia?

Ja to mám rozdelené, podcasty sú viac o takých lifestylových témach, bez ohľadu na to, či má žena partnera alebo dieťa. Na blog píšem články prevažne o detských hračkách a na instagram dávam recepty a bežný život. A tak sa mi to aj páči. Podcasty majú byť pre mňa priestor na „vykecanie“, kde naozaj nechcem veľmi riešiť materstvo, takých podcastov je veľmi veľa. Naopak, takých, kde jedna osoba rieši bežné témy zo života, je žiaľ veľmi málo, tak v nich chcem pokračovať.

Aké podcasty počúvaš ty? Čo by si odporučila ako zaujímavý tip na podcast (okrem svojho 🙂 )?

Ja mám rada všetky marketingové, no a potom si vyberám na základe tém alebo hostí. Nemusím počuť všetky epizódy nejakého podcastu, ak majú v nejakej epizóde zaujímavého hosťa alebo otvoria mne blízku tému, tak si ho rada vypočujem. Podcasty mám veľmi rada a počúvam ich denne.

Mohlo by vás zaujímať: Zaujímavé podcasty na rôzne témy nájdete na webe Akčné ženy.

Detský svet ti je blízky nielen tým, že si maminou malej dcérky, ale aj z pracovného hľadiska. Spolupracuješ s eshopmi venujúcim sa detským hračkám. Podľa čoho si vyberáš spolupráce?

Spolupracujem aj s eshopmi, ktoré sa nevenujú detským hračkám, ale máš pravdu, tie spolupráce, kde išlo o hračky sa nejak prirodzene prehupli do pracovnej sféry. Momentálne píšem blogy na eshopy s hračkami, tvorím obsah a spravujem sociálne siete pre dve zahraničné značky s detskými hračkami, ktoré pôsobia na našom a českom trhu.

Spolupráce som si vyberala, a stále vyberám na základe pocitov, vlastných potrieb a toho, čo viem, že baví mojich sledovateľov. Ak tieto veci nie sú splnené, tak sa na spolupráci nedohodnem. Neraz som počula, že sa ma niekto bál osloviť, čo ma na jednej strane mrzí, no na druhej strane si vravím, že to asi robím dobre, pretože je to taká prirodzená filtrácia. Samozrejme, stále niečo odmietnem, ak je to niečo, čo nepoužívam, alebo používam od inej značky. Alebo, ak je to niečo, čo doma naozaj nepotrebujeme… Alebo niečo, o čom som už síce rozprávala, ale už túto tému u mňa považujem za uzavretú, ako to bolo napríklad s menštruačnými nohavičkami.

No a samozrejme, nepúšťam sa do spolupráce, ktorá by nejak zasahovala do súkromia mojej dcéry. Nie je to však tak, že ak v nejakom období spoluprácu odmietnem, že sa nedohodneme niekedy inokedy, čo je napríklad aj momentálna situácia. V decembri ma firma oslovila na spoluprácu, ktorú som odmietla, pretože v tom čase sme niečo také doma nepotrebovali, teraz sa mi ozvali opäť a ja som prikývla, pretože som presne pred dvomi dňami na niečo také myslela

Aktuálne obdobie je kvôli covidu pre viacerých náročnejším. Čo ťa dobíja energiou?

Práca. Bude to znieť divne, ale najhoršie dni mám, keď nemám do čoho pichnúť. Samozrejme, aj tá ma vie unaviť, no stačí mi začítať sa do knihy, ísť si zabehať alebo zacvičiť a je mi lepšie, pretože mám pocit, že som urobila niečo pre seba.

Mne na dobitie stačí už ozaj málo, život ma naučil, že ma vedia nakopnúť aj ozaj maličké veci. Tieto dni je to istotne slnko, kvety a ruky zababrané od hliny.

Blíži sa jar, pociťuješ tzv. jarnú únavu? Ak áno, ako s ňou bojuješ?

Po minulé roky som ju pociťovala, i keď to bola skôr taká novoročná únava. Milujem Vianoce, takže v januári a februári som bola vždy taká nijaká. Nemala som na nič chuť, pretože moje najmilovanejšie sviatky boli preč. Tento rok som sa na to vedome pripravila a nedovolila som si, aby som sa nejak opúšťala kvôli nejakej únave. Vo všeobecnosti však verím skôr na jesennú únavu ako na jarnú.

Máš nejaké rituály, čo sa týka starostlivosti o seba samú? Aké to sú?

Pred spaním si čítam knihu, to je taký rituál odpozeraný od mojej maminy, ktorá si vždy pred spaním číta. Cez deň sa snažím nájsť aspoň pol hodinku na cvičenie. A momentálne, asi ako celý slovenský instagram, si aj ja „ulietavam“ na všakovakých gélikoch, krémikoch, sérach na tvár, ktoré si na seba capkám ráno a večer.

Za rozhovor ďakujeme Daniele Dušek, @pazravo