Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Toto sú dôvody, prečo ste stále unavená

Zdieľať

Pozorujete na sebe už dlhšie únavu? V skutočnosti asi 30 – 40% dospelých denne čelí únave alebo ospalosti. Dôvody únavy môžu byť rôznorodé. Všetko od stravy, cez zdravotný stav až po režim cvičenia má vplyv na to, že ešte pred západom slnka cítite ospalosť. Toto sú najčastejšie dôvody, prečo sa môžete cítiť unavene viac, ako je to bežné.

Nedostatok spánku

Najčastejšou príčinou únavy býva nedostatok spánku. Priemerný dospelý človek potrebuje každú noc 7-8 hodín kvalitného spánku. Ideálny počet hodín spánku však závisí aj od mnohých faktorov, ako ste cez deň zaneprázdnení, ako je vaša práca fyzicky náročná, aká je vaša strava a podobne.

Nedostatok kvalitného spánku

Nie každý spánok je rovnaký. Ak sa neustále budíte, zaspíte o desiatej a už o polnoci ste opäť hore, nebude vám stačiť ani 10 hodín spánku. Vaše telo potrebuje prejsť všetkými fázami spánku, aby sa skutočne zotavilo a znovu získalo energiu. Akékoľvek spánkové prerušenia mu v tom bránia. Spánková hygiena hrá veľkú úlohu pri zvyšovaní kvality spánku. Všetko je o rutinách, spúšťačoch spánku, ale dokonca aj o posteľnej bielizni, ktorá môže prispieť ku kvalite vášho spánku.

Príliš veľa sacharidov

Spánkový režim značne ovplyvňuje aj to, čo počas dňa jete. Ak si doprajete cestoviny, sladké, biele rafinované jedlá s vysokým obsahom sacharidov, mení sa tým rovnováha cukru v krvi. Keď má vaše telo viac cukru ako potrebuje, alebo ho nevie dostatočne spracovať, produkuje príliš veľa inzulínu a následne spôsobuje pokles hladiny cukru v krvi. V konečnom dôsledku môžete pociťovať únavu, úzkosť, podráždenie. Ak chcete vyrovnať hladinu cukru krvi, kombinujte sacharidy s potravinami s vysokým obsahom vlákniny. Spomalí to proces výkyvov hladiny cukru v krvi.

Nedostatok pohybu

Pravidelné cvičenie zvyšuje prietok krvi a pomáha účinne transportovať kyslík a živiny do vášho tela. Ak máte sedavé zamestnanie a málo sa hýbete, v skutočnosti to môže spôsobovať únavu. Telo nemá dostatok podnetov na rozpoznanie dňa a noci a uvoľňuje len toľko energie, koľko potrebujete.

To nie vy, to alergie

Ak trpíte akýmkoľvek druhom sezónnych alergií, určite ste si všimli, že príznaky sa zhoršujú práve v noci. To isté platí aj pre celoročné alergie. Či už to má za následok zhoršenie dýchania, nádchu alebo podráždenie pokožky – príznaky jednoznačne ovplyvňujú váš spánok. Pokiaľ je to možné, pokúste sa zo svojej spálne odstrániť akékoľvek alergény.

Úpravou spálne môžete eliminovať prítomnosť roztočov na minimum. Vyskúšajte napríklad antialergický matrac či vankúše.

Nepodceňujte preventívne prehliadky

Tlmené svetlo

Vedeli ste, že správne osvetlenie môže byť rovnako efektívne na udržanie energie ako káva? Vystavenie určitému množstvu svetla po celý deň zvyšuje mozgovú aktivitu. Ak váš stôl nemá dostatok svetla, vaše telo je zmätené a núti vás cítiť sa zbytočne ospalým. Mohlo by sa stať, že po hodinách „polospánkového režimu“ by ste mohli vo svojej tmavej spálni ťažšie zaspať. Synchronizujte svoje vnútorné hodiny so skutočným časom tým, že budete počas dňa dostávať viac slnečného žiarenia a stlmíte svetla vo svojom dome skôr pred spaním.

Ak trpí vaša duša

Existuje silné prepojenie medzi pocitom chronickej únavy až depresie a posttraumatickou stresovou alebo úzkostnou poruchou. Ospalé popoludnia nemusia nutne znamenať, že niečo nie je v poriadku s vaším duševným zdravím, ale netreba prehliadnuť aj tieto príznaky.

Zdroj: focusmagazine

 

 

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť