Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zdieľať

Nedávno sme bližšie predstavili tému s názvom cyklická strava. Venovali sme sa tomu, čo to vlastne je a ako počas jednotlivých fáz cyklu vyzerá. V sérii rozhovorov o cyklickej strave budeme pokračovať a prostredníctvom tohto rozhovoru s PharmDR. Veronikou Sivovou PhD., odbornou poradkyňou pre Vely.sk nadviažeme na tému a predstavíme si detailnejšie a konkrétnejšie ženský jedálniček z pohľadu cyklickej stravy.

odborná poradkyňa pre Vely.sk

Na otázky odpovedá: PharmDR. Veronika Sivová PhD., odborná poradkyňa pre Vely.sk

Ak sme sa doteraz vplyvom stravy na cyklus nezaoberali, ale chceme s tým začať. Ako na to? Je potrebné robiť nejaké kroky postupne? 

Je lepšie na to ísť postupne, pretože na začiatok to môže byť naozaj obrovské množstvo informácií. Ideálne je však prejsť po čase z rozhodovania sa hlavou na rozhodovania sa intuitívne. Pre toto je úplným základom začať viac vnímať svoje telo a jeho signály, rešpektujme jeho prirodzenú múdrosť, ono vie, čo potrebuje. Začnite si značiť deň svojej menštruácie a zapisovať si, ako sa v jednotlivé dni cyklu cítite. Máte hlad? Nafukuje vás? Ste unavenejšia? Ste nervózna? Ste vzrušená? Komunikatívna? Iritovaná? Máte chuť tvoriť? Máte chuť ísť medzi ľudí alebo radšej mať od nich pokoj? Dovoľte si byť stále iná. Upriamením pozornosti na to, ako sa cítite postupne zvýšite svoju citlivosť a tá povedie k intuitívnosti. Časom totiž začnete vidieť opakujúci sa vzorec v rámci cyklu, nielen čo sa týka pocitov, ale aj fyzických symptómov.  

Najprv však stravu začnite meniť postupne. Napríklad sa najprv sústreďte na hlavnú živinu – kedy to sú cukry, kedy tuky, bielkoviny. Potom sa zamerajte na správnu úpravu – kedy surovú, kedy varenú, kedy korenia. Potom si začnite správne vyberať typ zeleniny – kedy je to zelenina bez cukru s vysokým obsahom vlákniny, kedy je to tá kapustovitá a surová, kedy tá s obsahom cukrov. Potom pridajte správne zvolené obilniny. Pokračujte voľbou mäsa alebo iného zdroja proteínov. Neskôr sa sústreďte na vhodné ovocie 

Časom bude napokon úplnou hračkou vedieť zvoliť si stravu rešpektujúc fázu cyklu, aktuálne potreby tela, či ročné a životné obdobie. Možno súbežne prirodzene začnete prispôsobovať aj svoje aktivity a šport. Až napokon po nejakom čase vám príde úplne normálne dopriať si 3 dni absolútneho pokoja počas menštruácie, pretože budete presne vedieť, čo vášmu telu robí alebo nerobí dobre. A tak budete vedieť povedať rázne nie čomukoľvek, čo by mohlo narušiť vaše cykly, a tým pádom aj vaše vlastné zdravie.  

harmonická žena

Foto: canva.com

Dá sa o niektorých potravinách hovoriť, že sú akoby vzorové pre ženský jedálniček? Ak áno, ktoré to sú? 

živiny, ktoré sú potrebné pre ženu počas celého cyklu – vitamíny skupiny B, horčík a omega-3 mastné kyseliny. Celou podstatou cyklickej stravy však je pochopenie toho, že každá potravina má svoje miesto v cykle a nebýva univerzálna pre celý cyklus.

Samozrejme, že existujú aj potraviny, ktoré môže byť výhodné konzumovať počas celého cyklu, avšak aj v takom prípade sa aspoň ich úprava bude líšiť. Môžeme si uviesť príklad kelu, ktorý je dôležitým pre ženy ako výborný zdroj vápnika, vlákniny a mnohých dôležitých fytochemikálií. Vo folikulárnej fáze oceníme jeho obsah vlákniny, vitamínov a nízky obsah cukru. No v tejto fáze môže nafukovať, ak nepridáme pikantnejšie korenia a nespracujeme ho tepelne. Pri ovulácii bude zase vhodné konzumovať ho surový, pretože trávenie už je silné a vie ho stráviť aj bez nafukovania. Telo ho práve vtedy aj potrebuje surový, pretože pri ovulácii surová listová zelenina pomáha metabolizovať nadbytky estrogénu. Počas luteálnej fázy je kel stále vhodný, najmä kvôli obsahu vápnika a vlákniny, avšak potrebujeme ho tepelne spracovať, pridať korenia a hlavne jesť len v kombinácii s inou zeleninou, ktorá má na rozdiel od neho aj dostatok cukrov, ktoré telo práve vtedy veľmi potrebuje. No a pri menštruácii pomôže kel telu len ak bude tepelne upravený – jednak, že si telo z neho ľahšie vytiahne ten vápnik, no zároveň tepelnou úpravu odstránime účinky kelu vedúce k znižovanie estrogénu, ktorý v tejto fáze nechceme nijako znižovať.  

Preto by som skôr uviedla príklady ideálnych potravín pre dané fázy. A aj pri tom musím spomenúť nielen jednu potravinu, ale skôr kombináciu potravín z každej z týchto kategórií: ovocie, zelenina, obilnina, zdroj bielkovín plus „špecialitka pre fázu“.

cyklická strava

Foto: canva.com

  • Pre folikulárnu fázu by to bola kombinácia: kyslé, nesladké ovocie – špargľa – pšeno – strukoviny (s koreniami!) – fermentované potraviny.
  • Pre ovuláciu: melón, jahody – brokolica – quinoa, kukurica – červená šošovica – kel na zeleninové smoothie, horká čokoláda.
  • Pre luteálnu fázu: jablká – tekvica – jačmeň, pšenica – cícer (s koreniami!) – omega-3 (ryby).
  • Pre menštruáciu: čučoriedky/avokádo – cvikla/varený kel – pohánka – mäso/huby – riasy.

Prečítajte si aj predchádzajúci článok na tému cyklická strava:

Cyklickou stravou zabezpečujeme telu presne to, čo práve vtedy potrebuje, hovorí odborníčka

Čo by mala žena vylúčiť zo svojho jedálnička, pokiaľ chce svoj cyklus prežívať, čo najviac v harmónii? 

Mala by vynechať jednoduché cukry (biely cukor a sladkosti), spracované potraviny, potraviny obsahujúce veľa pridaných chemických látok, umelé sladidlá a rôzne sladkosti plné nielen cukru, ale aj skrytých nezdravých tukov, hlavne stuženého palmového tuku. Určite by nemala fajčiť a piť sladené a sýtené nápoje a holdovať fastfoodom. Kávu by mala piť len v rozumných množstvách, pretože aj tá ovplyvňuje metabolizmus estrogénu. Nemala by držať žiadne diéty, ktoré by trvali celú dobu menštruačného cyklu.  

Mala by si začať všímať, čo konzumuje a prijíma do tela aj odhliadnuc od stravy. Čo skutočne obsahuje kozmetika? Ako na ňu vplýva konzumácia násilia z filmov? Z pomyselného jedálnička by mala vylúčiť aj potrebu byť stále rovnaká, dokonalá, mala by vylúčiť závisť a porovnávanie sa s inými ženami, nemala by sa nechať vystavovať negatívnemu okoliu a mala by okoreniť svoj život dostatočným množstvom slova „nie“ kedykoľvek to tak cíti 

 

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť