Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako sa zbaviť hmyzu? Vyskúšajte tieto jednoduché triky

Zdieľať

Je to príjemný pocit, keď si užívame letné chvíle a počúvame pritom bzučanie hmyzu. Čo však vtedy, ak je hmyz dotieravý a neželaný? Ako sa ho zbaviť? Hmyz nás počas leta môže poriadne potrápiť, či už sú to komáre, osy, vínne mušky, ktoré sa objavia okolo misy s ovocím. Vyskúšajte tieto domáce jednoduché triky, ako si poradiť s hmyzom.

Vínne mušky

Na vínne mušky použite tento po domáci vyrobený odpudzovač. Malú misku naplňte vodou, prilejte do nej jablčný ocot a ešte pár kvapiek prostriedku na umývanie riadu. Sladká voda pritiahne vínne mušky a tie sa v nej utopia. Vyhnúť sa vínnym muškám vieme aj ďalšími spôsobmi, tým, že eliminujeme možnosti, kde by sa mohli zdržiavať. Smetný kôš udržiavame tak, aby bol zavretý. Ak sa dá, odpadky vynášame každý deň. Ovocie a zeleninu sa snažíme, čo najrýchlejšie spracovať a správne skladovať.

Muchy

Foto: canva.com/ @ Vijay Putra

Muchy sa vyhýbajú aromatickým vôňam. Skvelými pomocníkmi v boji proti tomuto hmyzu sú klinčeky. Vyskúšajte ich napichať do jabĺk a rozmiestnite po stole alebo parapetnej doske. Alebo ich skúste nasypať do misky, do ktorej nalejete obyčajnú Alpu. Klinčeky sa budú lúhovať a výpar z toho odpudí dotieravý hmyz. Pomôcť môžu aj rôzne esenciálne a aromatické oleje – levanduľový, eukalyptový, z citrónovej trávy, rozmarínový či čajovníkový olej. Pridajte pár kvapiek do vody a rozprašovačom rozprášte po priestore. Ďalším tipom je použitie bobkového listu, ktorý sa dá použiť ako prírodné kadidlo po zapálení. Alebo použiť sa dá aj vo forme esenciálneho oleja, stačí nakvapkať do vody a postriekať daný priestor, v ktorom sa chceme zbaviť múch.

Komáre

komáre

Foto: canva.com/@Pragyan Bezbaruah

Komáre podobne, ako muchy neobľubujú silice z aromatických rastlín, akými sú bazalka, pažítka, medovka, kocúrnik obyčajný, levanduľa, ale aj obľúbené balkónové krásky – pelargónie. Pri komároch dbajte na to, aby ste vymieňali vodu v miskách pod kvetináčmi, v krhlách, v nádobách na vodu pre zvieratá, pretože môžu sa v nej vyvíjať larvy komárov. Vedeli ste, že komáre láka vôňa kyseliny mliečnej v pote? Preto sa vyhýbajte noseniu zatuchnutého oblečenia a v lete noste skôr príjemné, voľné materiály.

Osy

Odpudzujúce účinky na tento hmyz majú vonné oleje – citrusový, čajovníkový, ale aj olej z klinčekov. Nevonia im bazalka, takže ak máte túto bylinku vysadenú v kvetináči, môžete ju použiť ako prírodný odpudzovač. Nakrájajte cesnak, uvoľňujúce silice z cesnaku by ich mali odplašiť. Osy obľubujú kvetinové vône, takže používajte ich striedmo. Na osy pomáha ešte simulácia dažďa, ktorú vytvoríte rozprašovačom po priestore. Po tom sa zvyknú stiahnuť a odletieť do svojho hniezda.

 

Máte nejaké overené domáce triky aj vy? Napíšte nám do komentára!

Štítky