Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Všetko, čo ste doteraz nevedeli o esenciálnych olejoch

Zdieľať

Zdravie je to najdôležitejšie. Posilniť ho môžme rôznymi spôsobmi. Jedným z nich sú esenciálne oleje. Spôsob, akým esenciálne oleje prispievajú k udržiavaniu fyzického a psychického zdravia je aromaterapia. Viete ako esenciálne oleje fungujú, aké majú účinky a ako rozoznať tie kvalitné?

Aromaterapia je stará ako ľudstvo samo. Využívajú sa v nej éterické oleje, ktorým sa hovorí aj prírodné silice alebo esenciálne oleje. Pojem éterický olej sa pritom používa už od 16. storočia.

Tak ako pôvod, aj výroba esenciálnych olejov je výsostne naturálna. Využíva sa pritom jeden z troch postupov – buď destilácia vodnou parou, suchá destilácia alebo mechanické procesy ako lisovanie. Vznikne zmes, v ktorej je esenciálny olej navrchu a voda – hydrolát – naspodku. Ten sa ďalej využíva ako účinná prírodná pleťová voda.

Toto je 11 prísad do kúpeľa, ktoré nájdete aj doma

Voňavé molekuly

Prírodné esenciálne oleje sa extrahujú z kvetov, kôry, stoniek, listov, koreňov alebo iných častí rastlín. Pri pohľade cez výkonný mikroskop by ste videli, že obsahujú množstvo drobných molekúl. Na veľkosti v tomto prípade záleží rovnako ako na vôni. Miniatúrny rozmer molekúl esenciálnych olejov dovoľuje ich ľahké vdychovanie či vstrebávanie cez kožu. Odtiaľ ďalej putujú do krvného riečiska a krvou sa transportujú po celom tele, aby pomáhali tam, kde treba. Inhalácia esenciálnych olejov zas stimuluje funkcie mozgu.

Foto: pexels.com

No a odkiaľ sa berie ich aróma? „Môžu za to hlavne terpény – prchavé organické zlúčeniny rastlinného pôvodu, ktoré v prírode slúžia na komunikáciu s okolím. Rastliny nimi lákajú hmyz alebo odrádzajú škodcov. Vďaka procesu parnej destilácie sa dajú izolovať z rastlín tak, že výsledkom sú čisté esenciálne oleje, ktoré majú široké využitie v medicíne, prírodnom liečiteľstve, kozmetike či drogérii,“ vysvetľuje odborníčka na prírodnú kozmetiku Lenka Špaldová z Ťuli A Ťuli.

Liečivé nádychy

Inhalovanie vhodných esenciálnych olejov pomáha zlepšovať celkový zdravotný stav organizmu, podporuje imunitu a dokáže tlmiť prejavy alergických reakcií. „Je to vďaka tomu, že zložky esenciálnych olejov dokážu bojovať proti zápalu. Niektoré oleje tlmia akútne dýchacie problémy tým, že stimulujú vylučovanie škodlivín z tela prostredníctvom moču a potu. Keďže ide o čisté a vysoko koncentrované oleje, na dosiahnutie želaného výsledku stačí naozaj iba malé množstvo,“ upozorňuje Lenka Špaldová.

Mnoho druhov, veľa účinkov

Keďže príroda ponúka takmer nekonečné množstvo rastlín aj stromov, aj paleta esenciálnych olejov je široká. Vďaka tomu si každý môže nájsť pre seba to pravé orechové, čo mu vyhovuje aj vôňou, aj účinkami. Podobne ako parfumy, aj silice môžu byť citrusové, gáfrové, zemité, kvetinové, drevité (napr. borovica, céder, smrek), korenisté a dokonca aj živicové (napríklad myrha) či bylinné (bazalka).

Foto: pexels.com

„Olej odporúčam vybrať nielen podľa žiaduceho účinku, ale aj podľa obľúbenej vône, pretože jeho aróma by vám mala byť príjemná,“ radí Lenka Špaldová z Ťuli A Ťuli. „Niekedy je náročné odlíšiť prírodný esenciálny olej od umelého. To sa vám iba zmyslami nepodarí, ale vysoká pravdepodobnosť, že ide o naturálny olej, je, ak je zabalený v tmavom skle. Pomôžu aj informácie na etikete, kde by malo byť uvedené, že ide o 100 % prírodný esenciálny olej, názov rastliny, z ktorej pochádza – môže byť aj v latinčine, a informácia, že dodávateľ, respektíve výrobca má ku každej šarži olejov urobenú GC/MS analýzu. Laik nemusí vedieť, čo to je, ale určite to pre spotrebiteľa znamená, že olej je čistý a nebol falšovaný.“

Nadýchnite sa…

  • arómy esenciálneho oleja z mäty piepornej a upchatý nos bude čoskoro minulosťou
  • arómy esenciálneho oleja z levandule a alergické reakcie ako slzenie očí či kýchanie budú miernejšie alebo úplne zmiznú
  • arómy eukalyptovej silice na uvoľnenie dýchacích ciest a ľahšie vykašliavanie hlienov
  • arómy esenciálneho oleja z citróna a podporíte správne fungovanie lymfatického systému, čo zmierni bolesť hlavy, nepríjemné prejavy alergie aj psychickú otupenosť

Zdroj: TRUMPETER