Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zdieľať

Zdravý a šťastný život plný príjemnej atmosféry je niečo, čím severské krajiny žijú už dlhodobo. Dáni, ako prví začali používať pojem hygge, ktorý sa doslovne preložiť nedá, ale dá sa vysvetliť ako spôsob života, ktorý je založený na radosti z každodenných maličkostí. V Japonsku zdravý a šťastný život nie je cieľom, ale zvykom, tradíciou. Po celé storočia Japonci v akejkoľvek dennej činnosti, či už je to varenie, kúpanie, chôdza, pitie čaju alebo aranžovanie kvetín, videli určitú formu zastavenia sa, ktorá do života môže priniesť len zdravie a spokojnosť.

Tajomstvo japonských tradícií

Čo je tajomstvom japonských tradícií? Venovať pozornosť všetkému, čo robíte. Venovať pozornosť danému okamihu sa môže zdať jednoduché. Ale život sa zrýchľuje a s ním aj náš spôsob života. Občas je to akoby sme utekali od jednej úlohy k druhej, zachytení v našich smartfónoch a zoznamoch úloh, že si nevšímame malé radosti života. Stále viac pripojení online, ale bohužiaľ odpojení od seba a od prírodného sveta okolo nás, čo má negatívny vplyv aj naše zdravie a šťastie.

V Japonsku je už dávno známe, že tajomstvom šťastného a zdravého života je všímavosť a pozornosť. Každodenné postupy starostlivosti o seba od jedla až po kúpeľ a samotného sebauvedomovania sú v japonskej kultúre zakorenené po celé storočia. Tu je zoznam 8 krásnych japonských tradícií, ktoré vás inšpirujú k tomu, aby ste sa v tejto chvíli prehĺbili a priniesli do vášho života viac zdravia a šťastia.

1.  Japonská tradícia – IKEBANA

ikebana

Foto: pexels.com

Ikebana je japonská tradícia aranžovania kvetov a považuje sa za stáročnú umeleckú formu. Táto tradícia je založená na myšlienke, že proces práce s prírodou na vytvorení niečoho krásneho môže byť meditatívny a liečivý. Namiesto hádzania kvetov do vázy je ikebana skôr o pozornom a dôkladnom aranžovaní kvetov, stoniek, vetvičiek, listov, machu a tráv do kompozície, ktorá zdôrazňuje ich krásu. Ikebany sa tradične vytvárajú v tichosti, aby ste mohli sústrediť všetku svoju pozornosť na harmóniu prírody.

2. Japonská tradícia – SHINRIN-YOKU

les

Foto: pexels.com

Aby našli mier a zotavenie, Japonci praktizujú niečo, čo sa volá shinrin-yoku alebo tzv. „lesné kúpanie“. Kúpať sa v lesnom kúpeli znamená ponoriť sa na niekoľko hodín do lesa a nasať jeho vône a zvuky. Už len byť v lese a absorbovať jeho atmosféru má regeneračný účinok na telo a myseľ. Výhodami pre duševné a fyzické zdravie sú: zníženie úrovne stresu, zlepšenie spánku, zvýšenie sústredenia a tvorivosti, rýchle zotavenie z choroby, posilnenie imunitného systému a vyšší pocit celkového šťastia.

Prečítajte si: Toto sú dôvody, prečo ste stále unavená 

3. Japonská tradícia – CHADÕ

pitie čaju

Foto: pexels.com

Japonské slávnostné pitie čaju, známe ako chadō, je v dnešnej dobe stále dôležitou súčasťou japonskej kultúry – a obrad stále zahŕňa oveľa viac, ako len varenie vody v hrnci. Je to starostlivo choreografický ceremoniál prípravy a zdieľania misky jemne práškového zeleného čaju, nazývaného matcha, podávaného s tradičnými japonskými sladkosťami na harmonizáciu horkej chuti čaju. Nejde len o samotné pitie čaju, ale o chvíľu krásy a vyrovnanosti.

4. Japonská tradícia – KINTSUGI

kintsugi

Foto: pexels.com

Kintsugi, čo znamená „zlatá oprava“, je japonské umenie dávať zlomené kúsky keramiky späť do nových diel. Rozbité poháre, hrnčeky, misky a taniere sú opravené do nádherne majstrovských diel pomocou zmesi práškového zlata a laku. Kintsugi je tradícia, ktorá je založená na viere, že rozbitie a nedokonalosti sú súčasťou života a že to, čo je rozbité, sa dá opraviť v niečo jedinečne krásne, ak sa s nimi zaobchádza s láskou, starostlivosťou a pozornosťou. Pre Japoncov to má ďaleko väčší význam – zafixovanie rozbitých predmetov – a oslava ich jedinečnosti – môže tiež pomôcť pri hojení rán samého seba.

5. Japonská tradícia – SHODO

kaligrafia

Foto: pexels.com

Shodo alebo „spôsob písania“ je klasická japonská kaligrafia. Je to starodávna umelecká forma, ale stále sa široko praktizuje a považuje za dôležitý spôsob podpory meditácie mysle v Japonsku. Starostlivá príprava atramentu a jemné ťahy štetcom vyžadujú úplné sústredenie a pokoj, čo v dnešnej dobe nie je až tak jednoduché.

6. Japonská tradícia – OFURO

V Japonsku snáď nie je každý denný zvyk taký posvätný ako namočenie v parnom kúpeli na konci dlhého dňa. Japonci sa kúpu každý deň, či už vo vlastnej kúpeľni, verejnom kúpeli alebo v spoločnom horúcom prameni. Nielen že sa ponoria – tradícia japonského ofura je starostlivo pripravená na čistenie, liečenie a relaxáciu. Umiestnenie do kolísky upokojujúcej teplej vody a jednoduché prežívanie pocitov kúpeľa – vody, pary, tepla a vôní – privádza telo i myseľ do hlbokej pohody.

Foto: LEJAAN

7. Japonská tradícia – SHOJIN RYORI

Varenie Shojin je predovšetkým o jednoduchosti a harmónii. Kuchár používa čerstvé sezónne suroviny a dbá na to, aby neplytval ničím – každý posledný kúsok prísady je použitý v príprave jedla. Táto japonská tradícia – samotný úkon prípravy a jedenia „shojin ryori“, je zároveň cvičením uznania a všímavosti. Jednoduché recepty a presne definované postupy shojin ryori umožňujú dosiahnuť túto krásnu tradíciu varenia doma vo vlastnej kuchyni.

8. Japonská tradícia – OMAKASE

Nemáte chuť na varenie? To je v poriadku – existuje tiež úžasná japonská tradícia stravovania. Omakase, čo znamená „Nechám to na vás“, je tradícia stravovania, pri ktorej je výber jedál výlučne na šéfkuchárovi a zákazníci jedia všetko, čo sa podáva. Bežná prax v sushi baroch, omakase stolovanie vyjadruje zároveň dôveru, rešpekt a ocenenie.

Štítky