Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Kniha na víkend: Kaviarnička pod citrónovníkom

Zdieľať

Prednedávnom som dostala knižku, ktorá mi svojím obalom aj názvom pripomínala Kaviareň v Kodani. Tentokrát to bola kaviareň, ale v inom, oveľa menšom meste ako je Kodaň a s inými príbehmi. Kaviarnička pod citrónovníkom s podtitulom Búrka v čajovej šálke je druhá časť zo série. Niekedy je síce ťažšie čítať pokračovanie zo série, ak sme nečítali prvotinu. Musím priznať, že v tomto prípade mi dal úvod troška zabrať, aby som sa zorientovala v tom, kto je kto. Zaujal ma však samotný dej a zároveň som mohla zapojiť fantáziu, o čom sa asi písalo v prvej knihe a aké bude pokračovanie. 

Kaviarnička pod citrónovníkom s podtitulom Búrka v čajovej šálke

Predstavte si kaviarničku v menšom mestečku. Stretávajú sa v nej miestni s rôznymi životnými príbehmi, kde si vymieňajú svoje každodenné radosti aj starosti. Niekto sa tu zastaví na rožok s párkom, iný na horúcu čokoládu, či bylinkový čaj a ďumbierový koláč k tomu. Rosie je manažérkou tejto milej kaviarničky, ktorú prevzala po svojej starkej Nonny. Potrebuje však dať do poriadku účtovníctvo a fungovanie kaviarne aj z marketingového hľadiska.

V mestečku žijú a majú svoje vlastné prevádzky aj ďalší okrem Rosie, napríklad Lucas so svojím darčekovým obchodom, Clementine, ktorá je srdcom aj dušou záhradného centra a mnohí ďalší. Všetkých týchto ľudí, dá sa povedať malých podnikateľov, ohrozí investor, ktorý svojím pôsobením môže ohroziť ich fungovanie. Čo sa mi na príbehu a postavách páči, je súdržnosť a odhodlanosť spojiť sily a popri konkurenčnej výhode centra, ktoré pod jednou strechou môže zákazníkovi poskytnúť všetko, hľadajú svoju výnimočnosť a jedinečnosť.

Keďže Kaviarnička pod citrónovníkom je zároveň románom, nesmie chýbať romantický príbeh, ktorý sa odohráva medzi starými kamarátmi Rosie a Gabeom. Obaja si už v živote niečím prešli. Rosie sa sklamala v láske a bojí sa opäť dôverovať, nechce sa popáliť. Gabe sa spolu so synom Noahom vracia do mestečka a aj keď mu jeho mladá manželka zomrela, verí na lásku a chce ju ešte nájsť.

V knihe sa nachádza niekoľko romantických scén, nechýba pozorovanie hviezd na člne, ale aj spoločné zanietenie pri pomáhaní iným. Postava Rosie niekoľkokrát aj napriek obavám z lásky a náklonnosti ku Gabeovi opisuje romanticky a precítene pocity, ktoré pri ňom má alebo keď na neho myslí.

Prečítajte si: 

13 tipov na knihy, ktoré práve čítajú inšpiratívne ženy

Prečo knihu odporúčam

Táto kniha je skvelým spoločníkom po náročnom dni, keď jediné, čo potrebujete, je vyložiť si nohy a dopriať si príjemnú „oddychovku“. Dej je nenáročný, ak vás nič nenaháňa, tak ju máte prečítanú za jedno popoludnie.

Kniha vás vtiahne rýchlo do deja vďaka dostatku dialógov. Opisy vám umožnia predstaviť si prostredie, v ktorom sa dej odohráva.

Dokonca nájdete aj zopár myšlienok na zamyslenie: „Mali by sme byť najlepšou verziou samých seba“ alebo „Je to príjemný pocit, ak je človek užitočný“.

Vďaka hlavnej postave Rosie sa čitateľ môže vcítiť viac do osoby, ktorá má strach a obavy z nového vzťahu. Autorka jednotlivými dialógmi medzi Rosie a Gabeom ponúka čitateľovi tú krehkosť a jemnosť, ktorá je väčšinou na začiatku každého jedného vzťahu.