Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Komplexný sprievodca pôrodom: ako sa pripraviť na pôrod, kedy ísť do pôrodnice a čo si so sebou zbaliť?  

Zdieľať

Čaká vás pôrod a máte obavy či všetko zvládnete? Z pôrodu nemusíte mať strach, zakončí sa ním dlhá deväť mesačná cesta. Dôležitá je psychická príprava a dostatok informácií – v tomto článku sa dozviete všetko, čo pre zvládnutie pôrodu potrebujete.  

Tehotenstvo a pôrod

Ako dlho trvá tehotenstvo?  

Presne určiť dĺžku tehotenstva sa môže zdať ako pekný oriešok. Väčšina ľudí žije celý život s vedomím, že tehotenstvo trvá 9 mesiacov. Potom sa o to začnete trochu viac zaujímať a zistíte, že lekári hovoria o 10 mesiacoch. Tak ako to teda je?  

Fyziologické tehotenstvo trvá 9 kalendárnych mesiacov. Lekári skôr vychádzajú z lunárnych mesiacov, tzn. že mesiac = 4 týždne (28 dní), a v takom prípade sa dostanete na 10 mesiacov. Jednoduchšie je orientovať sa podľa týždňov.  

Tehotenstvo sa začína počatím a trvá okolo 40 týždňov. Počíta sa od prvého dňa poslednej menštruácie až do pôrodu a delíme ho na tri trimestre. Bežne k pôrodu dochádza medzi 38. a 40. týždňom. Pokiaľ k nemu príde skôr, hovoríme o predčasnom pôrode. Pokiaľ k nemu naopak príde až po 42. týždni, mamičky tzv. prenášajú a môže prísť aj na umelé vyvolanie pôrodu.  

Ako vypočítať termín pôrodu?  

Dátum pôrodu je to, na čo sa mamičky už od začiatku tehotenstva pýtajú a zaujíma ich, kedy uvidia svojho drobčeka. Samozrejme sa termín pôrodu nedá určiť s presnosťou – vedeli ste, že v deň stanoveného termínu rodí v skutočnosti asi 5 % žien?  

Napriek tomu sa môžeme pozrieť na to, ako sa dá termín pôrodu orientačne vypočítať. Ako už sme spomenuli, tehotenstvo sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie a lekár dátum pôrodu stanoví od tohto dňa plus presne 40 týždňov.  

Okrem dátumu poslednej menštruácie sa dá termín pôrodu určiť tiež podľa dátumu počatia (ak ho presne poznáte), a to tak, že od neho odpočítate 38 týždňov a pripočítate 269 dní. Najpresnejšou metódou je však stanovenie termínu lekárom podľa ultrazvuku 

Ako sa psychicky pripraviť na pôrod?  

Predpôrodný kurz 

Jednoznačne nepodceňujte predpôrodnú prípravu. Môžete napríklad absolvovať predpôrodné kurzy, ktoré s vami môže navštevovať aj manžel alebo priateľ. Viac informácií získate v prenatálnej poradni alebo na pôrodných sálach.  

Na predpôrodnom kurze sa dozviete informácie nielen o samotnom pôrode ale aj tehotenstve, odporúčania k výžive a pohybu, naučíte sa pracovať s bolesťou, správne dýchať, kojiť a budú vám poskytnuté napríklad informácie o šestonedelí.  

TIP: Viete, čo je to tehotenská cukrovka?  

Pôrodný plán 

Pripraviť si pôrodný plán môže každá nastávajúca mamička. Ide o taký zoznam prianí a očakávaní, ktoré by sa mali behom pôrodu v ideálnom prípade vyplniť. Môžete ho konzultovať tiež s pôrodnou asistentkou alebo pôrodníkom.  

Do pôrodného plánu môžete uviesť napríklad: 

 • Priania ohľadom jedla a nápojov 
 • Priania ohľadom doprovodu pri pôrode (manžel, matka, sestra, dula…) 
 • Aké lieky pre tíšenie bolesti chcete alebo nechcete využiť 
 • Svoj názor na klystír, či by ste ho chcela podstúpiť alebo nie  
 • Akú polohu behom pôrodu chcete zaujať v prípade, že to bude možné (ležať na štyroch, v drepe, na pôrodnej stoličke…) 
 • Prianie ohľadom hudby pri pôrode 
 • Priania ohľadom fotografovania/natáčania pôrodu 

Pôrodný plán stačí po príjazde do nemocnice odovzdať personálu. Keď to bude možné, lekári ho budú akceptovať. Pred cestou do nemocnice tiež premyslite, ktorému pediatrovi chcete svoje novonarodené dieťa prihlásiť.  

Ako prebieha samotný pôrod?  

fázy pôrodu

Pôrod sa skladá z troch pôrodných dôb:  

Fázy pôrodu 

1. doba pôrodná , otváracia  

Pôrod začína pravidelnými kontrakciami, teda intenzívnymi a bolestivými sťahmi maternice, ktoré ženy často prirovnávajú k naozaj bolestivej menštruácií. Behom prvej doby pôrodnej obvykle odtečie aj plodová voda.   

Prvá doba pôrodu končí v okamihu, kedy je krčok maternice dostatočne rozšírený pre priechod hlavičky, tj. zhruba na 10 centimetrov. U prvorodičiek prvá doba pôrodná trvá obvykle 6 – 12 hodín.  

V prvej dobe pôrodnej je tiež najvhodnejší čas pre pichnutie epidurálu alebo podanie rajského plynu pre znižovanie bolesti behom samotného pôrodu. Takéto rozhodnutie je vždy dobré zvážiť dopredu.  

TIP: Prirodzený pôrod alebo cisársky rez? Prečítajte si, aké výhody aj nevýhody oba prípady majú!   

Ako spoznať, že rodíte?  

Rozlíšiť, kedy už rodíte a je na čase vyraziť do pôrodnice a kedy sa jedná o planý poplach, môže byť ťažké. Zvlášť pre prvorodičky.   

Slabšie kontrakcie, tzv. poslíčkovia, sa objavujú už napríklad 3 – 4 týždne pred pôrodom. Poslíčkovia nebývajú takí silní a intenzívni a hlavne nemajú pravidelný charakter. Preto ešte doma určite využijete stopky pre počítanie kontrakcií.  

Ako počítať kontrakcie?  

Pôrodné kontrakcie sa objavujú v pravidelnom intervale, ktorý sa postupne skracuje. Naberajú na intenzite. Merajte ich vždy od začiatku jednej kontrakcie až po začiatok druhej. 

Behom kontrakcií v prvej pôrodnej dobre je dôležité správne dýchanie, ktoré uľavuje od bolesti a zároveň zaisťuje dostatok kyslíku pre plod. Pri kontrakciách aj medzi nimi dýchame nosom na dve doby a vydychujeme ústami na štyri doby.   

Kedy ísť do pôrodnice?  

Možno, že vám stále nie je jasné, kedy teda vyraziť do pôrodnice. Hlavným ukazovateľom je práve meranie kontrakcií. Do pôrodnice vyrazte zhruba pri pravidelných kontrakciách po 5 minútach.  

Existujú ale aj ďalšie príznaky pôrodu, ktoré môžu znamenať, že sa pôrod už blíži, a to:  

 • Voľnejšie dýchanie, pretože dieťa už kleslo nižšie a netlačí na bránicu 
 • Bolesti v chrbte  
 • Objaviť sa môže aj výtok nahnedlej farby alebo krvácanie 
 • Odtok plodovej vody 
 • Pocit nepokoja alebo naopak zvýšená energia 

Čo robiť v prvej dobe pôrodnej? 

V prvej dobe pôrodnej odporúčame striedať rôzne polohy pre uľavenie bolesti. Záleží na mamičke, čo jej robí dobre – sedieť, stáť, dopriať si masáž chrbta, pohojdávanie sa na lopte alebo napríklad vyskúšať účinky teplej vody.  

2. doba pôrodná, vypudzovacia 

V druhej dobe pôrodnej príde k samotnému vypudeniu plodu z tela matky. Rodička v týchto chvíľach pociťuje intenzívne nutkanie k tlačeniu behom kontrakcií. Tlačenie už prebieha na pôrodnom lôžku. A behom niekoľkých veľmi náročných chvíľ je bábätko na svete.  

3. doba pôrodná, pôrod placenty 

Pôrodom bábätka ale pôrod ešte nekončí, ešte je na rade placenta. Placenta dodávala v tehotenstve výživu vášmu dieťatku a zásobila ho kyslíkom.  

Maternica si chvíľku odpočinie a potom sa začne znova sťahovať, už nie tak bolestivo. Stačí zatlačenie a placenta s plodovými obalmi je vonku 

TIP: Po narodení bábätka vás pravdepodobne v blízkej dobe čaká prvé kojenie! Pozrite sa na tipy a triky, ako kojiť.  

Ako vyvolať pôrod, keď prenášate?  

Bábätko musí na svet prísť včas. V prípade, že sa mu na svet nechce a neporodíte do 42. týždňa, zvyšuje sa riziko komplikácií. Preto sa pristupuje k umelému vyvolaniu pôrodu v pôrodnici.   

Čím viac sa blíži termín vyvolania pôrodu, tým viac sa nastávajúce mamičky snažia vyvolať si pôrod samé doma. Ako na to, aby ste prírode pomohla a zároveň neublížila ani sebe ani bábätku?  

 • Robte masáž bradaviek, ktorá môže vyvolávať kontrakcie 
 • Masírujte si bruško v sprche teplou vodou 
 • Majte pohlavný styk  
 • Jedzte korenené jedlá 
 • Po porade s vaším lekárom môžete vyskúšať čaj z maliníku a iných bylín 

Čo si vziať do pôrodnice

Príprava do pôrodnice je tiež nesmierne dôležitá. Aby ste sa cítili v pôrodnici komfortne, budete potrebovať rad vecí. Môže sa to zdať ako banálna záležitosť, ale v konečnom dôsledku určite oceníte dôslednú prípravu.  

Čo so sebou do pôrodnice, aby vás nič nezaskočilo?  

Kedy baliť tašku do pôrodnice?  

Aby ste sa vyhli chaotickému pobiehaniu a baleniu vecí pred cestou do pôrodnice, pripravte sa na cestu s predstihom. Nielenže predídete zbytočnému stresu, ale tesne pred pôrodom budete mať na starosti úplne iné veci.  

Tašku do pôrodnice by ste mali mať pripravenú minimálne od 35. týždňa tehotenstva. Ale keď si veci pripravíte ešte skôr, nič sa nestane. Na neskôr to ale pre istotu, aj kvôli obmedzenej pohyblivosti, radšej nenechávajte.  

Väčšina pôrodníc poskytuje základné potreby na prvé hodiny po pôrode, ako pre mamičku, tak pre novorodenca. Vždy je ale príjemnejšie a pohodlnejšie mať po ruke svoje veci.  

Čo do pôrodnice? Dve tašky! 

Praktické je pripraviť si dve tašky. Do jednej zbalte veci, ktoré si so sebou potrebujete vziať priamo k pôrodu. Tú si berte v každom prípade, aj kedy ste sa vydali do pôrodnice len pre istotu. Tú druhú, v ktorej budete mať veci pre seba a bábätko, vám môže prípadne niekto priviesť neskôr.  

Čo si zbaliť do pôrodnice?  

Všeobecne sa dajú veci do pôrodnice rozdeliť do niekoľkých skupín.  

Nezabudnite na doklady 

Áno, aj papierovanie je súčasťou pôrodu, preto určite nezabudnite doklady. Ostatné veci vyriešite aj na mieste. Niektoré z nasledujúcich dokladov určite nosíte u seba stále, iné si nachystajte dopredu, aby ste na ne v rýchlosti nezabudli:  

 • Tehotenský preukaz 
 • Kartička poistenca 
 • Občiansky preukaz  
 • Sobášny list alebo prehlásenie o otcovstve z matriky  

Nezabudnite pribaliť kontrakt aj na svojho pôrodníka alebo pôrodnú asistentku, ak ste sa s nimi dopredu dohodli.  

Výbava pre mamičku do pôrodnice  

Všetko, čo si potrebujete vziať so sebou do pôrodnice, závisí na konkrétnej pôrodnici. Zistite si vopred informácie. Väčšina pôrodníc má na svojich stránkach aj zoznam vecí, ktoré si zbaliť do pôrodnice. Nemali by vám chýbať nasledujúce veci:  

 • Nočné košele (2-3 kusy) so zapínaním vpredu kvôli kojeniu 
 • Župan – oceníte ho pri presúvaní po chodbách alebo kvôli chladu v zimných mesiacoch 
 • Ponožky 
 • Voľnejšie nohavičky – bavlnené alebo pružné z predajne zdravotníckych pomôcok, ktoré vám pomôžu spevniť bruško po pôrode 
 • Dojčiaca podprsenka 
 • Papuče, obuv do sprchy 
 • Oblečenie na cestu domov 

TIP: Majte na pamäti, že oblečenie, ktoré budete v pôrodnici nosiť, by malo byť čo najviac pohodlné a tiež funkčné. Odporúčame preto hlavne oblečenie z bavlny a teplákoviny.  

Z hygienických prostriedkov: 

 • Gynekologické vložky  
 • Vložky do podprsenky  
 • Toaletné potreby – klasická výbava každodennej potreby  
 • Krém na bradavky  
 • Uterák  
 • Toaletný papier, papierové vreckovky

Výbava pre bábätko do pôrodnice 

bábätko

Taška do pôrodnice by nebola úplná, keby v nej chýbala výbavička pre bábätko. Určite si dopredu zistite, či nemocnica poskytuje oblečenie pre novorodencov. Ak áno, ušetríte si pranie. Je však dobré mať aspoň pár vlastných kúskov vo veľkosti 56-62.  

Oblečenie pre bábätko 

 • Dojčenské body
 • Čiapočka  
 • Bavlnené rukavičky  
 • Dupačky  
 • Ponožky  
 • Svetrík  

Určite sa nemôžete dočkať, až budete svoje bábätko obliekať do rozkošných oblečkov, ktoré ste mu kúpili. V pôrodnici si ich ešte moc neužijete. Stačí zbaliť len niečo, čo bábätku oblečiete na cestu domov. Okrem toho sa vám môže hodiť aj zavinovačka. 

TIP: Do pôrodnice môžete tiež zbaliť prvú hračku pre vaše dieťa 

Čo ďalej zbaliť pre bábätko 

 • Plienky pre novorodenca 
 • Prebaľovanie podložky  
 • Látkové plienky  
 • Neparfumované vlhčené obrúsky  
 • Uteráky  
 • Krém na vyrážky z plienok 
 • Detský olejček  

Čo si zbaliť na cestu domov?  

Myslieť na odchod z pôrodnice ešte pred samotným pôrodom sa môže zdať zbytočné. Rozhodne je to praktické a v budúcnosti takéto premýšľanie určite oceníte.  

Veci, ktoré budete potrebovať na cestu domov si nemusíte brať so sebou do pôrodnice. Doma si ich pripravte a nechajte si ich doviesť tesne pred odchodom domov. A čo by to malo byť? Určite nejaké pohodlné voľné oblečenie pre vás a bábätko. Okrem oblečenia aj autosedačka, taška na prenesenie, deka či fusak podľa počasia.  

Kedy sa registrovať do pôrodnice?  

Mali by ste si rozmyslieť, v akej pôrodnici by ste chceli rodiť. Hlavne vo väčších mestách a vyhlásených pôrodniciach býva dosť plno.  Niektoré pôrodnice na Slovensku môžu vyžadovať registráciu.  

Väčšina pôrodníc však registráciu nevyžaduje. Napriek tomu sa nezabudnite telefonicky informovať, od 37. týždňa by ste totižto na Slovensku mali do pôrodnice dochádzať na pravidelné kontroly.  

Povinnosť registrácie do pôrodnice u nás neexistuje. Inak by nebolo možné odrodiť ženy, ktoré nenavštevujú poradňu a prichádzajú až na poslednú chvíľu.  

Čo zariadiť po pôrode?  

Ako pred pôrodom, tak aj po ňom čaká čerstvú mamičku papierovanie. A na čo teda určite nezabudnúť? 

Rodný list 

Priamo pôrodnica nahlasuje na matrike narodenie dieťaťa a vám odovzdá hlásenie o narodení dieťaťa, ktoré musíte priniesť na matričný úrad. Pozor, nie na ten, pod ktorý patrí vaše trvalé bydlisko, ale pôrodnica. Rodný list sa vydáva na počkanie a môže si to vziať na starosť aj otec dieťaťa.   

Poznámka: Od 1.4.2022 je možné hlásenie o narodení dieťaťa podať aj elektronicky. 

Vydanie prvého originálu rodného listu je bezplatné, nezabudnite si však urobiť niekoľko kópií. Budete ich potrebovať, napríklad pre zamestnávateľa.  

Prepúšťacie správy 

Pri odchode z pôrodnice dostanete 2 prepúšťacie správy. Jedna patrí detskému lekárovi a mali by ste mu ju doručiť v prvý pracovný deň po návrate domov. Druhá prepúšťacia správa má prísť do rúk gynekológa. Tú si doma uschovajte a vezmite ju so sebou na prehliadku po skončení šestonedelia.  

Zdravotná poisťovňa 

Povinnosťou zákonného zástupcu je prihlásiť dieťa do zdravotnej poisťovne do 60 dní od narodenia. K tomu potrebujete prihlášku poistenca, rodný list a občiansky preukaz rodiča.   

Trvalý pobyt  

Trvalým pobytom bábätka sa automaticky stáva adresa vášho trvalého bydliska, takže už nie je nutné vybavovať ho úradne. 

Príspevky  

Na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny je treba získať príspevok po narodení dieťaťa. Jeho výška sa odlišuje od poradia tehotenstva a nárok naň zaniká po 6 mesiacoch po narodení dieťaťa. Okrem toho si práve tam môžete vybaviť aj prídavok a dieťa, takže zabijete dve muchy jednou ranou.   

Tiež je dobré si zistiť, či vaše mesto alebo obec vypláca špeciálny príspevok pri narodení dieťaťa. Niektoré obce dávajú peniaze, iné užitočné veci pre bábätko. V prípade niektorých si o príspevok musíte požiadať, iné ho vyplácajú behom slávnosti vítania nových občanov. 

Inšpirujte sa: Pred pôrodom, alebo pokojne až po pôrode nezabudnite zaobstarať aj výbavu pre bábätko domov. Medzi tu patrí kočík, detská postieľka, prebaľovací pult a pod.

Záverom  

Pôrod nemusí byť tak náročný, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Najdôležitejšia zo všetkého je hlavne psychická pripravenosť a sebadôvera, že to zvládnete. Príprava a informovanosť vám k psychickej pohode môže veľmi pomôcť.  

Pomôcť vám môže tiež myšlienka na naše babičky, ktoré pôrod často zvládli aj samé bez pomoci lekára a to, že príroda všetko zariadila tak, aby to žena zvládla. Nakoniec na konci náročnej cesty na vás čaká tá najväčšia odmena na svete.  

 

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz  

Obrázky: unsplash.com