Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ľudia s Downovým syndrómom: Chceme, aby nás druhí videli takých, akí sme

Zdieľať

Dnes je Svetový deň Downovho syndrómu. Na podporu ľudí s týmto ochorením sa 21. marca môžete zapojiť do ponožkovej výzvy a obuť si rozdielne ponožky. Týmto gestom sa má šíriť porozumenie a rešpekt k rozdielnosti. Symbol rozdielnych ponožiek nám má pripomenúť, že každý sme iný, no práve to robí náš svet pestrým a lepším. 

Príbehy ľudí s Downovým syndrómom

Existuje veľa krásnych príbehov ľudí s týmto znevýhodnením, ktoré dokazujú, že ich odlišnosť z nich robí výnimočných pre celú spoločnosť. Častokrát ľudia s Downovým syndrómom majú problém uplatniť sa v živote, na pracovnom trhu. Každodenne bojujú s inklúziou a začlenením sa do spoločnosti. Pritom ich predstava je jasná:

„Nie len byť videní ako niekto odlišný, ale ako súčasť spoločnosti. Nie len byť tolerovaní, ale byť akceptovaní. Chceme viac. Viac šancí na edukáciu, zamestnanie, nekonečné možnosti byť súčasťou každej aktivity, ktorá je súčasťou života našich rovesníkov. Chceme viac. Byť videní, počutí, cítení, žiť svoje životy podľa seba. Podľa našich schopností, nie podľa názorov ľudí, ktorí nás nepoznajú. Chceme, aby nás druhí videli takých, akí sme. Naozaj. Chceme byť von zo škatúľ, do ktorých nás niektorí ľudia vložili.“ Toľko z jedného z príspevkov občianskeho združenia Spoločnosti Downovho syndrómu (SDS).

Od roku 1993 pôsobí na Slovensku občianske združenie Spoločnosť Downovho syndrómu (SDS). Pomáha ľuďom s Downovým syndrómom pri ich začleňovaní do života, pri ich vzdelávaní, pracovnom zaradení a využívaním voľného času. Na blogu SDS nájdete rôzne osobné príbehy, ktoré chytia za srdce.

Tento rok má Spoločnosť Downovho syndrómu hlavnú tému Inklúzia. Každý ju vníma inak. Spoločnosť Downovho syndrómu sa rozhodla pravidelne prinášať pohľad ľudí s Downovým syndrómom a ich blízkych alebo tých, ktorí s nimi spolupracujú, aby sa vyjadrili, čo pre nich inklúzia znamená. Napríklad, pre túto malú 7-ročnú Dominiku inklúzia znamená byť súčasťou tímu. Dominika trénuje hokej 2 roky, inšpirovali ju k tomu jej starší bratia.

Príbehy s Downovým syndrómom zo zahraničia

Ak ľudia s Downovým syndrómom majú podporu, či už v rodine, u známych, v škole, v organizáciách, ktoré sa zaoberajú ich podporou, väčšinou sa im v živote podarí ísť za svojím snom a dosiahnuť ho aj napriek znevýhodneniu. Niekto si splní sen, niekto len ide za svojím cieľom dokázať, že aj ja na to mám. Príkladom sú nasledujúce príbehy Todda a Ellie.

32- ročný Todd sa svojím odhodlaním, horlivosťou a profesionalitou najprv z učňa vypracoval na šikovného pracovníka na lešení. Jeho šéf sa o ňom vyjadril, že je rád, že ho má v tíme, pretože každý deň prichádza do práce a dokazuje ľuďom, že sa mýlia.

Napriek tomu, že jej pri narodení diagnostikovali Downov syndróm, Ellie Goldstein nikdy nedovolila, aby jej stál v ceste života. Vo veku 15 rokov podpísala zmluvu so spoločnosťou Zebedee Management, ktorá sa zaviazala zastupovať modelky so zdravotným postihnutím. V rozhovore pre Vogue Ellie uviedla, že nemala žiadne zlé skúsenosti s Downovým syndrómom. Jedinou výzvou, ktorej čelila, boli ľudia, ktorí s ňou podpisovali zmluvy a hovorili s jej mamou namiesto nej, až kým si neuvedomili, že Ellie normálne komunikuje a je na tom rovnako ako oni, možno len pomalšia pri učení sa niektorých vecí. Ako 18-ročná si zahrala v kampani pre Gucci Beauty.

 

Zdroj: twitter.com