Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Kniha Kníhkupectvo na bylinkovom námestí vás chytí za srdce

Zdieľať

Máte knihu, ku ktorej sa zvyknete z času na čas vrátiť? Ja už teraz viem, že kniha od Erica de Kermela Kníhkupectvo na bylinkovom námestí pre mňa takou bude. Je rozmanitá a bohatá na vyjadrenia rôznych životných osudov a situácií. Možno sa v niektorých z nich spoznáte.  

Sprievodkyňa kníh aj života

Kniha je rozdelená na samostatné príbehy. Nie je to klasický román, skôr sa jedná o krátke poviedky. Hlavnou postavou je Natália, profesorka francúzštiny, ktorá sa z Paríža presťahuje spolu so svojím manželom Nathanom do malebného mestečka Uzès na juhu Francúzska. Táto životná zmena prichádza v čase, keď majú už dospelé deti a cítia, že život vo veľkomeste nie je pre nich.  

Začína pre nich nová životná etapa, ktorá so sebou prináša splnenie sna – Natália v malom mestečku objaví kníhkupectvo na predaj, ktoré kúpi a začne ho formovať podľa svojich predstáv. Čítanie, knihy, vôňa papiera jej boli stále blízke, ale tentokrát sa vďaka knihám stáva nielen majiteľkou kníhkupectva na námestí, ale literárnou sprievodkyňou ľudí, ktorí sa tu zastavia. Svojou láskavosťou, empatiou a životnými skúsenosťami je oveľa viac ako len poradca pri výbere kníh.  

Aké príbehy ukrýva kniha Kníhkupectvo na bylinkovom námestí?

Jednotlivé príbehy nesú názov podľa ľudí, ktorých Natália v kníhkupectve stretáva a vďaka knihám spoznáva bližšie ich životné osudy. Cloé je mladé dievča, ktorej životné rozhodnutia rázne určuje jej matka. Práve vďaka knihám sa zo zakríknutého dievčaťa postupne stáva mladá žena, ktorá vie, čo chce. Jacques, ktorého Natália označuje ako osamelého chodca, sa v kníhkupectve ocitne, lebo hľadá literatúru v oblasti filozofie a osobného rozvoja po tom, čo mu zomrela manželka a neskôr aj dcéra na rakovinu. Filip je vášnivým cestovateľom, ktorý navštívil už 49 krajín sveta a v cestovaní pokračuje. Do kníhkupectva na bylinkovom námestí prichádza, aby si medzi svojimi cestami rozšíril obzory, a to nielen vďaka cestovateľským sprievodcom. Leila, ktorú si Natália všimne, ako predáva na miestnom trhu kozí syr, má na svoj mladý vek ťažký osud. Natália jej pomáha nielen učiť sa čítať, ale aj s vážnymi životnými a existenčnými situáciami.

kniha Kníhkupectvo na bylinkovom námestí

Bastien je záhadný muž, ktorý svojím správaním vyvedie Natáliu z rovnováhy. Vďaka knihám však zažíva životné zmierenie. Tarik je mladý legionár z parížskej vojenskej nemocnice, ktorý oslepol, ale nereaguje na okolitý svet, aj keď vyšetrenia nepreukázali poškodenia mozgu ani nervov. Vďaka Natálii sa vracia späť do života. Dalo by sa povedať, že mu pomohla terapia knihami. Rehoľnú sestru Veroniku stretne Natália počas obdobia, keď sa trápi nad Nathanovým zdravotným stavom a blížiacou sa operáciou. Toto stretnutie je pre Natáliu veľmi kľúčovým a vnáša jej istý pokoj a vyrovnanosť do života. Arthur je mladý poštár, ktorý ostáva v mestečku len, aby pomohol mame s reštauráciou, pritom jeho snom je stať sa hercom. Natália ho v tom podporí a povzbudí. Posledný príbeh podľa ženy s menom Solange je pre všetky ženy, ktoré pri potrebách ostatných, stratili samé seba. Potvrdzuje to aj obrazný podtitul “Aké dôležité je zušľachťovať svoju tajnú záhradu”.      

Prečo knihu odporúčam

Aj keď som podľa obálky očakávala skôr knihu typu Kaviareň v Kodani, musím povedať, že ma milo prekvapila. Je plná myšlienok, ktoré som si počas čítania zapisovala a vraciam sa k nim dodnes. Aj keď nemám v obľube, ak je príbeh prerušovaný, v tomto prípade mi to neprekážalo. Páčilo sa mi prelínanie životných osudov jednotlivých postáv so životnou situáciou hlavnej postavy Natálie. Oceňujem aj to, že autor opisuje hlavnú postavu Natáliu z oboch uhlov pohľadu – tá, ktorá pomáha iným, ale aj tá, ktorá občas potrebuje pomoc a usmernenie.

Sme ľudia a je prirodzené, že pri príbehoch druhých, ktoré nás chytia za srdce, sa zvykneme zastaviť a uvažovať nad tým, čo nás trápi v našich životoch. A častokrát sa stane, že príbehy druhých nám otvoria nielen oči, ale aj srdce.  

Veľkým bonusom je to, že kniha je doslova krásnym a všestranným literárnym sprievodcom. Na záver knihy čitateľa čaká zoznam kníh, ktoré v jednotlivých príbehoch odporúčala Natália. Tak, ako boli pestré príbehy, tak je pestrý aj literárny výber – od románov až po cestopisy a filozofiu.  

Prečítajte si aj predchádzajúcu recenziu na knihu Tajomstvo opery

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť