Načítava sa

Type to search

Módne podujatie Fashion LIVE! po ročnej prestávke odštartovalo trojdňový maratón módy

REDAKCIA
Zdieľať

Módne podujatie, ktorému návrhári a organizátori venovali mesiace príprav a pozornosti, je po ročnej pandemickej prestávke opäť tu. V piatok 16. októbra odštartovalo na Nivách trojdňové podujatie, ktoré prináša tvorbu slovenských etablovaných tvorcov alebo značiek, ale aj mladých talentovaných dizajnérov. V kolekciách rezonovala téma udržateľnosti.    

So zameraním na nové talenty a nové mená, odštartoval v prvý deň sériu prehliadok na Fashion LIVE! živý a pestrý výber návrhárov z Ateliéru 343, študentov VŠVU v zložení: Juliána Brnáková, Michaela Turanská, Ivana Janigová, Natália Repkovská, Alexandra Kondačová a Mária Štvrtecká. 

Študenti vo svojich kolekciách reagujú na kultúrne a spoločenské dianie, ale najmä na tému trvalej udržateľnosti, ktorá je v módnom priemysle veľmi aktuálna. Juliána Brnáková napríklad vo svojej kolekcii The CHANCE dáva doslova šancu textilnému odpadu, ktorý by sa ďalej v odevnom priestore nepoužil.  Michaela Turanská sa v kolekcii MY LIFE opiera o dôležité momenty a obdobia v živote ženy. Dizajnérky Ivana Janigová, Natália Repkovská, Alexandra Kondačová Mária Štvrtecká zase skúmajú proces samotnej tvorby, zamýšľajú sa nad stratou originálnej identity, ktorá sa “vytráca v tuctovom fádnom dave”, alebo sa zaoberajú satirou na dnešnú dobu a jej hodnoty a skúmajú spôsob obliekania generácie Z. 

Ivana Janigová z Ateliéru 343 na otázku, čo pre ňu znamená účasť na podujatí Fashion LIVE!  odpovedá: „Možnosť zúčastniť sa podujatia Fashion LIVE! v rámci Ateliéru 343 pre mňa znamená skvelú príležitosť profesionálneho odprezentovania tvorby začínajúcich dizajnérov, ktorí bohužiaľ v slovenskom prostredí stále nemajú dostatok podobných možností. Pre mňa osobne je študentská tvorba často vizuálne najpríťažlivejšia, nakoľko ide viac o experiment, ako o dokonale technicky vypracovaný produkt. Veľmi sa teším, že máme aspoň jedno podujatie, kde môže verejnosť pravidelne vidieť nielen zabehnutých dizajnérov, ale aj nové prístupy k tvorbe.” 

Módna šou ďalej pokračovala prehliadkou značky Mariná. Stojí za ňou Marina Žiaková, ktorá začala odevný dizajn študovať až neskôr. Jej kolekcia ERNA v sebe nesie posolstvo sochárskeho umenia. Je inšpirovaná monumentálnou veľkorozmernou tvorbou a menšími plastikami slovenskej sochárky Erny Masarovičovej. Súčasťou kolekcie sú outfity z textilných materiálov, ktoré kedysi čakali na spracovanie samotnou sochárkou. V kolekcii ERNA sú použité prírodné materiály ako surový hodváb, koža a iné, čo umožnilo vytvoriť akési odevné sochy no pritom zachovať pre značku MARINÁ príznačný minimalistický dizajn. Väčšina modelov kolekcie je vytvorená bez odpadu – z jedného kusu textílie alebo kože, bez zásahu nožníc.   

Aj Silvia Zrebná, pre ktorú je, ako vraví, Fashion LIVE! návratom do sveta módy, dizajnu a ručnej práce, reaguje vo svojej kolekcii Necessity na trvalú udržateľnosť. Je založená na autorských kvalitných modeloch, ktoré sú doplnené kúskami z druhej ruky. Jednotlivé súčasti outfitov sú navzájom kombinovateľné, čím tvoria základ kapsulového šatníka. Na kolekcii tiež spolupracovala s vizuálnou umelkyňou Zuzanou Svatik, ktorá vytvorila parodické ilustrácie, ktoré sa aplikovali na niektoré modely formou výšivky.   

Mladá talentovaná dizajnérka Terézia Feňovčíková navrhuje svoje modely pod značkou freier a na módnom podujatí Fashion LIVE! nie je žiadnym nováčikom. Svoje osobné fascinácie filmovou tvorbou tentokrát pretavila do kolekcie prodigious, ktoré hlásajú návrat k filmovej a literárnej ikone, a to k príbehu o Frankensteinovi a jeho monštre.  

Piatkový večer uzatovorila prehliadka Petry Weingart, ktorá sa vo svojej kolekcii THE ROOTS vracia späť ku koreňom. Kolekcia vychádzajúca z ľahkej elegancie a princípov pánskeho krajčírstva je postavená na základoch klasických odevných foriem. Kolekcia obsahuje mnoho univerzálnych kúskov, ktoré sú nadčasové a kombinovateľné. Absencia trendovosti poskytuje neobmedzený potenciál a každý jednotlivý kus je perfektný ako základ kapsulového šatníka, čím rovnako, ako kolekcie ostatných dizajnérov,  uplatňuje princípy udržateľnosti.  

O projekte Fashion LIVE! 

Fashion LIVE! je módne podujatie, ktoré sprístupňuje slovenskú a svetovú módu širokej verejnosti vďaka kolekciám ostrieľaných módnych návrhárov, ale aj nádejných mladých talentov. Počas troch prehliadkových dní si milovníci módy môžu vychutnať niekoľko prehliadok denne.  

 

 

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené*

42 + = 52