Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Módne podujatie Fashion LIVE! po ročnej prestávke odštartovalo trojdňový maratón módy

Zdieľať

Módne podujatie, ktorému návrhári a organizátori venovali mesiace príprav a pozornosti, je po ročnej pandemickej prestávke opäť tu. V piatok 16. októbra odštartovalo na Nivách trojdňové podujatie, ktoré prináša tvorbu slovenských etablovaných tvorcov alebo značiek, ale aj mladých talentovaných dizajnérov. V kolekciách rezonovala téma udržateľnosti.    

So zameraním na nové talenty a nové mená, odštartoval v prvý deň sériu prehliadok na Fashion LIVE! živý a pestrý výber návrhárov z Ateliéru 343, študentov VŠVU v zložení: Juliána Brnáková, Michaela Turanská, Ivana Janigová, Natália Repkovská, Alexandra Kondačová a Mária Štvrtecká. 

Študenti vo svojich kolekciách reagujú na kultúrne a spoločenské dianie, ale najmä na tému trvalej udržateľnosti, ktorá je v módnom priemysle veľmi aktuálna. Juliána Brnáková napríklad vo svojej kolekcii The CHANCE dáva doslova šancu textilnému odpadu, ktorý by sa ďalej v odevnom priestore nepoužil.  Michaela Turanská sa v kolekcii MY LIFE opiera o dôležité momenty a obdobia v živote ženy. Dizajnérky Ivana Janigová, Natália Repkovská, Alexandra Kondačová Mária Štvrtecká zase skúmajú proces samotnej tvorby, zamýšľajú sa nad stratou originálnej identity, ktorá sa “vytráca v tuctovom fádnom dave”, alebo sa zaoberajú satirou na dnešnú dobu a jej hodnoty a skúmajú spôsob obliekania generácie Z. 

Ivana Janigová z Ateliéru 343 na otázku, čo pre ňu znamená účasť na podujatí Fashion LIVE!  odpovedá: „Možnosť zúčastniť sa podujatia Fashion LIVE! v rámci Ateliéru 343 pre mňa znamená skvelú príležitosť profesionálneho odprezentovania tvorby začínajúcich dizajnérov, ktorí bohužiaľ v slovenskom prostredí stále nemajú dostatok podobných možností. Pre mňa osobne je študentská tvorba často vizuálne najpríťažlivejšia, nakoľko ide viac o experiment, ako o dokonale technicky vypracovaný produkt. Veľmi sa teším, že máme aspoň jedno podujatie, kde môže verejnosť pravidelne vidieť nielen zabehnutých dizajnérov, ale aj nové prístupy k tvorbe.” 

Módna šou ďalej pokračovala prehliadkou značky Mariná. Stojí za ňou Marina Žiaková, ktorá začala odevný dizajn študovať až neskôr. Jej kolekcia ERNA v sebe nesie posolstvo sochárskeho umenia. Je inšpirovaná monumentálnou veľkorozmernou tvorbou a menšími plastikami slovenskej sochárky Erny Masarovičovej. Súčasťou kolekcie sú outfity z textilných materiálov, ktoré kedysi čakali na spracovanie samotnou sochárkou. V kolekcii ERNA sú použité prírodné materiály ako surový hodváb, koža a iné, čo umožnilo vytvoriť akési odevné sochy no pritom zachovať pre značku MARINÁ príznačný minimalistický dizajn. Väčšina modelov kolekcie je vytvorená bez odpadu – z jedného kusu textílie alebo kože, bez zásahu nožníc.   

Aj Silvia Zrebná, pre ktorú je, ako vraví, Fashion LIVE! návratom do sveta módy, dizajnu a ručnej práce, reaguje vo svojej kolekcii Necessity na trvalú udržateľnosť. Je založená na autorských kvalitných modeloch, ktoré sú doplnené kúskami z druhej ruky. Jednotlivé súčasti outfitov sú navzájom kombinovateľné, čím tvoria základ kapsulového šatníka. Na kolekcii tiež spolupracovala s vizuálnou umelkyňou Zuzanou Svatik, ktorá vytvorila parodické ilustrácie, ktoré sa aplikovali na niektoré modely formou výšivky.   

Mladá talentovaná dizajnérka Terézia Feňovčíková navrhuje svoje modely pod značkou freier a na módnom podujatí Fashion LIVE! nie je žiadnym nováčikom. Svoje osobné fascinácie filmovou tvorbou tentokrát pretavila do kolekcie prodigious, ktoré hlásajú návrat k filmovej a literárnej ikone, a to k príbehu o Frankensteinovi a jeho monštre.  

Piatkový večer uzatovorila prehliadka Petry Weingart, ktorá sa vo svojej kolekcii THE ROOTS vracia späť ku koreňom. Kolekcia vychádzajúca z ľahkej elegancie a princípov pánskeho krajčírstva je postavená na základoch klasických odevných foriem. Kolekcia obsahuje mnoho univerzálnych kúskov, ktoré sú nadčasové a kombinovateľné. Absencia trendovosti poskytuje neobmedzený potenciál a každý jednotlivý kus je perfektný ako základ kapsulového šatníka, čím rovnako, ako kolekcie ostatných dizajnérov,  uplatňuje princípy udržateľnosti.  

O projekte Fashion LIVE! 

Fashion LIVE! je módne podujatie, ktoré sprístupňuje slovenskú a svetovú módu širokej verejnosti vďaka kolekciám ostrieľaných módnych návrhárov, ale aj nádejných mladých talentov. Počas troch prehliadkových dní si milovníci módy môžu vychutnať niekoľko prehliadok denne.