Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Môže byť včasný sexuálny debut rizikom? Práve naopak, neskôr prispieva k lepšiemu sexuálnemu zdraviu.   

Zdieľať

Doposiaľ platil mýtus, že predčasný sexuálny debut je spojený s potenciálnymi rizikami. Nová štúdia kanadských odborníkov preukazuje, že naopak, ľudia s včasnou sexuálnou skúsenosťou vykazujú menej problémov s túžbou, vzrušením a sexuálnym uspokojením. Pre väčšinu z opýtaných nešlo v prípade sexuálneho debutu výhradne o  pohlavný styk.  

Autori podobných výskumov si vytýčili úlohu, že ich práca by mohla pomôcť sexuálnej výchove, ktorá sa bohužiaľ v mnohých krajinách zameriava predovšetkým na zdôrazňovanie sexuálnej abstinencie. Sexuálna výchova, ktorá hlása, že zdravou sexualitou je pre dospievajúceho nulová sexualita, teda môže mať z dlhodobého hľadiska na sexuálne zdravie škodlivý vplyv.  

Svetová zdravotnícka organizácia WHO definuje sexuálne zdravie ako „stav fyzickej, emočnej, duševnej a sociálnej pohody súvisiacej so sexualitou; nejde teda len o neprítomnosť choroby, dysfunkcie či slabosti. Sexuálne zdravie si vyžaduje pozitívny a rešpektujúci prístup k sexualite a sexuálnym vzťahom, a zároveň prežívanie príjemných a bezpečných sexuálnych zážitkov, a to bez nátlaku, diskriminácie či násilia.“ Sexuálne zdravie má i svoj vlastný svetový deň, a to 4. september. Slávi sa od roku 2010, a vyhlásila ho Svetová asociácia pre sexuálne zdravie v rámci rozšírenia povedomia o sexuálnom zdraví na celej planéte.  

Ľudia so skorými sexuálnymi skúsenosťami sú so sexom spokojnejší 

Staršie štúdie o sexuálnom zdraví upozorňovali, že jedným z rizík ohrozujúcich sexuálne zdravie je i predčasný sexuálny debut. „Ten môže vytvárať predpoklady pre mnoho negatívnych dôsledkov, od neplánovaného tehotenstva a sexuálne prenosných chorôb, až po sexuálne vykorisťovanie a zneužívanie,“ uvádza Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.sk, ktorý testuje a predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou. Dodáva ale, že realita vôbec nemusí byť taká šedivá. Dôkazom je nová štúdia odborníkov z University of Toronto Mississauga uverejnená v odbornom časopise Journal of Sexual Medicine. Jej výsledky ukazujú, že skorá sexuálna skúsenosť môže mať aj pozitívne dopady na zdravie človeka.  

Výskum sa uskutočnil na vzorke 3 139 dospelých, ktorých sa opýtali napríklad na to, kedy zažili prvý sexuálny kontakt, prvú sexuálnu stimuláciu, prvý pohlavný styk a prvý orgazmus. Zároveň obsahoval aj otázky týkajúce sa sexuálnej histórie respondentov v uplynulých 4 týždňoch, ktoré sa týkali problémov s orgazmami, túžbou, vzrušením a sexuálnym uspokojením. Z dotazníkov vyplynulo, že priemerný vek ich sexuálneho debutu bol 17 rokov a výsledky ukázali, že osoby so skoršími sexuálnymi skúsenosťami mali sledovaných problémov menej a vykazovali lepšiu sexuálnu výkonnosť.   

Odkladanie sexuálneho debutu môže nepriaznivo ovplyvniť sexualitu 

„Zdravá sexualita je predpokladom zdravého sexu, ktorý by mal byť okrem bezpečného a samozrejme konsenzuálneho, taktiež príjemným. Zahrnuje absenciu problémov s túžbou, vzrušením a orgazmom, rovnako ako absenciu bolestí pri pohlavnom styku a celkovú spokojnosť so sexuálnou aktivitou,“ doplňuje k téme Adam Durčák. 

Zo štúdie taktiež vyplýva, že 93 % respondentov malo pred prvým pohlavným stykom už nejaký druh sexuálnej skúsenosti, vrátane nejakého kontaktu, orgazmu či sexuálnej stimulácie. Dospievanie je obdobím sexuálneho objavovania, takže to automaticky neznamená, že musí ísť len o intímny akt, ale aj o iné druhy experimentovania. S každou novou generáciou totiž prichádzajú i nové formy sexuálnych debutov.   

O sexshope Ruzovyslon.sk 

Zatiaľ čo Ruzovyslon.cz sprevádza českú populáciu svetom sexu už 19 rokov, tak na Slovensku je aktívny tretím rokom. Rovnako ako v Českej republike, tak aj na Slovensku sa Ruzovyslon.sk snaží meniť pohľad na sex a zaoberá sa zdravou sexualitou. V predajni a na e-shope sú odborníci, ktorí vyberajú najzaujímavejšie erotické pomôcky z celého sveta, ktoré sú ideálnym prostriedkom k experimentom s vlastnou sexualitou, posúvaniu hraníc a oživeniu stereotypného sexu. Súčasťou odborného poradenstva je taktiež tvorba inštruktážnych videí a testovanie erotických hračiek. 

 

 Ilustračná foto: pexels.com/@cottonbro