Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Premiéra filmu Jan Žižka slávnostne uvedená naraz v Prahe a v Bratislave

Zdieľať

Takmer štyri roky od poslednej klapky prichádza do kín film Petra Jákla Jan Žižka. Jedná sa o najdrahší projekt českej kinematografie. Dlho očakávaná snímka, v ktorej účinkujú zahraničné hviezdy, ako Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger či Sophie Lowe, mala počas pondelkového večera slávnostnú premiéru naraz v Prahe a Bratislave. Nenechalo si ju ujsť mnoho známych tvárí.

Zatiaľ čo v pražskom Slovanskom dome sa na červenom koberci predviedla väčšina predstaviteľov najvýznamnejších zahraničných a českých filmových postáv, v Bratislave si hostia v kinosále pozreli pozdrav od tvorcov a hercov prostredníctvom videa. „Rád by som vás chcel pozdraviť a pozvať všetkých divákov zo Slovenska na film Jan Žižka, ktorý je práve v kinách. Dúfam, že sa vám film bude páčiť,“ vyjadril sa producent a režisér Petr Jákl. 

Medzi prítomnými v priestoroch Cinema City nechýbali herečka Zdena Studenková a jej partner, hudobník Branislav Kostka, či producentka a herečka Michaela Čobejová. „Tento film je dobré vidieť, pretože Česi sú nám blízki geopoliticky i historicky. O husitskom hnutí a Žižkovi sme v škole získali len chabé vedomosti, preto som bola zvedavá, ako najväčšia česká historická postava bude spracovaná. Kto má rád veľkolepé scény a výpravné filmy, si príde na svoje,“ povedala Čobejová.  

Filmový večer si vychutnali aj speváčka Martina Schindlerová s priateľom Marcelom, či missky Veronika Vágnerová a Eva Verešová s manželmi. Program v podobe stredovekej bitky si pred slávnostným galavečerom prišli pozrieť aj moderátorka Barbara Jagušák Heribanová s dcérou Izabelkou. Autentickú náladu z obdobia Jana Žižku predviedlo na námestí pri Eurovei šermiarske združenie Ursus. 

Boje majú v historickom filme Jan Žižka zásadný význam. Žižka dobre vedel, že nemôže konkurovať množstvu a kvalite zbroje súperov, preto používal zbrane, ktoré boli jeho ľuďom blízke – upravené kosáky, palcáty, cepy – veci, s akými vedeli zaobchádzať. On ich použil, prerobil a vznikli z nich bojové zbrane,“ vysvetlil Petr Jákl. Podľa neho bol Jan Žižka najväčším inovátorom vojenskej stratégie. „Je dodnes jedným z najväčších vojvodcov na svete. Chcel som, aby tieto náznaky vo filme boli a ukázali sme počas deja jeho šikovnosť, to, ako bol schopný bojovať a akým spôsobom veci využíval,“ osvetlil režisér a producent. 

Snímku o neznámom žoldnierovi, z ktorého sa zrodil najslávnejší husitský vojvodca, uvedie do slovenských kín distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia od 8. septembra.