Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zdieľať

Rolničky, rolničky, ktože vám dal hlas? Ježiško maličký a či Mikuláš?

 

Táto známa pieseň jednoducho patrí k vianočnému obdobiu. Ako aj medovníčky, voňavý punč, vianočné svetlá a vianočný stromček. A samozrejme vianočné trhy, keď si námestia a ulice oblečú svoj sviatočný odev a premenia sa na krajinu zázrakov.

Vianočné trhy sú dlhoročnou tradíciou, ktorá spája rodiny, priateľov a návštevníkov, aby nasali sviatočnú atmosféru. Od Budapešti po Berlín, od Paríža až po Londýn, každé mesto dáva vianočným trhom jedinečnú príchuť. Návštevníci si môžu dopriať tradičné pochúťky ako napríklad vianočné pečivo a varené víno, prezrieť si ručne vyrábané drobnosti a ponoriť sa do miestnych zvykov a tradícií.

Počujete to? Rolničky, rolničky už opäť znejú celým námestím. Urobte si pohodlie, nalejte si punč a vydajte sa s nami na prehliadku najkrajších vianočných trhov v Európe. Teraz to bude bez čižiem, palčiakov a čiapky. No keď zhliadnete tú krásu, čoskoro začnete plánovať svoju návštevu jedného z veľkomiest Európy, aby ste zažili tú vianočnú rozprávku.

Tip: Viete, ako bezpečne cestovať autom po Európe?

Ako sa to začalo?

Vianočné trhy vzbudzujú v srdciach návštevníkov výnimočné emócie. Ich zmysly sa akosi prirodzene napoja na tú čarovnú atmosféru. Dávajú sa pohltiť svetelnými reťazami žiariacimi všetkými farbami; sú omámení sladkými vôňami, ktoré ich dokážu preniesť do detstva; podľahnú melódiám, pri ktorých sa rozbúši srdce a roztancujú nohy – človek by povedal, že vianočné trhy tu boli snáď od počiatku sveta.

Čo myslíte? Kedy sa konal prvý vianočný trh? A kde? Vianočné trhy, ako ich poznáme dnes, sa organizujú iba posledné desaťročia. To, čo možno určiť za šablónu vianočných trhov, však siaha až do stredoveku.

Vianočné trhy majú svoje korene vo Viedni. Písal sa rok 1296, keď vojvoda Albrecht I. povolil 14 dňové trhy v mesiaci december. Napriek načasovaniu týchto sviatkov jarmoky priamo nesúviseli s Vianocami. Pôvodne slúžili k tomu, aby sa ľudia zásobili pred zimným obdobím potravinami, teplým oblečením a ďalšími potrebami nutnými pre prežitie zimy.

Prvé vianočné trhy v Nemecku sa uskutočnili v roku 1310 v Mníchove. Medzi najstaršie vianočné trhy patria aj drážďanské, ktoré sa konali v roku 1434, a trhy v meste Bautzen v roku 1384.

V 16. storočí zaznamenali vianočné trhy nárast popularity vďaka učeniu nemeckého protestantského reformátora Martina Luthera, ktorý navrhol narodenie Krista ako vhodnejší deň na obdarovanie. Predtým sa dary tradične vymieňali na svätého Mikuláša 6. decembra alebo na svätého Martina 11. novembra.

Lutherova tradícia sa rýchlo ujala najmä medzi protestantskými rodinami, ktoré si začali vymieňať darčeky 24. decembra. Keď sa tento zvyk rozšíril, rozbehlo sa aj nakupovanie vianočných darčekov, pričom trhy slúžili ako hlavné miesto na nákup sezónnych pochúťok a hračiek.

Postupne táto tradícia prenikla do viacerých veľkých miest. Vianočne vyzdobené námestia sa stali vyhľadávanými nielen pre možnosť stretnúť sa s ostatnými a zabaviť sa, predstavujú aj miesto s nekonečnými možnosťami a tipmi na vianočné nákupy.

Najkrajšie vianočné trhy v Európe

História trhov je naozaj zaujímavá, no zaujímavejšie isto sú samotné vianočné trhy. Najmä tie, ktoré prebiehajú práve v týchto dňoch. Najkrajšie vianočné trhy sa konajú napríklad v Budapešti, vo francúzskom meste Metz, u poľských susedoch v Poznani… Podčiarknuté, zrátané: žiari celá Európa.

Vianočné trhy v Budapešti (Maďarsko)

Kedy: 17. november 2023  – 1. január 2024

Konajú sa pred bazilikou sv. Štefana v Budapešti a nesú názov Adventná bazilika. Ich motto znie: Keď vás láska chytí za ruku. Tieto vianočné trhy konajúce sa v Maďarsku už po štvrtýkrát získali ocenenie “Najlepší vianočný trh”.

Tohtoročný 12. ročník Adventnej baziliky sľubuje nádhernú sviatočnú atmosféru vďaka 120 domácim remeselníkom, ktorí ručia za skutočné gastronomické dobrodružstvá a dojímavý program s mnohými ďalšími prekvapeniami. Medzi hlavné atrakcie patrí rozľahlé námestie s klziskom, remeselnými darčekmi a rozšírenou ponukou skvelých jedál. Návštevníkov aj tento rok organizátori ohúria vianočnými laserovými projekciami premietanými priamo na samotnú baziliku.

Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie vianočné trhy v Budapešti patrí aj ten na námestí Vörösmarty Tér. Môžete si pochutnať na tradičnej maďarskej kuchyni, ako sú langoš a guláš, potešiť sa ručne vyrábanými darčekmi a drobnosťami. Tešte sa na 100 krásne zdobených stánkov, obrovské ruské koleso, klzisko a betlehem. Každý večer je na fasáde Gerbeaudovho domu tiež krásna svetelná šou, ktorá rozhodne stojí za to.

Vianočné trhy v meste Craiova (Rumunsko)

Kedy: 17. november 2023 – 2. január 2024

Objavte kúzlo vianočného trhu Craiova, veľkolepého podujatia, ktoré si každý rok podmaní srdcia tisícok návštevníkov. Nádherné dekorácie a svetelná šou, vynikajúce jedlá, workshopy a aktivity pre deti, hudba a koncerty. Toto a ešte oveľa viac robí z Craiova jedno z vianočných miest par excellence v Európe.

Hlavnou témou tohtoročného podujatia je príbeh Snehovej kráľovnej, ktorý sa bude premietať počas celého veľtrhu. Na jednej strane studená Snehová kráľovná a biele svetlá, na druhej Santa Claus, ktorý na námestie Buzești prinesie teplé svetlo a veľkolepú výzdobu. Predstavte si pulzujúce ulice, ktoré vybuchujú svetlami a menia mesto na magické farebné plátno.

Nechýba ani ruské koleso a kolotoč pre deti, ktorým sa odtiaľ nebude chcieť odísť. Pripravte sa na niekoľkohodinové dobrodružstvo. Nezabudnite si do auta pribaliť zimnú výbavu, náhradné oblečenie, možno prikrývku a obľúbený vankúš vašich detí a samozrejme dobrú náladu!

​Vianočné trhy v Štrasburgu (Francúzsko)

Kedy: 25. november 2023 – 26. december 2023

Mesto Štrasburg vo Francúzsku si určite zaslúži svoju prezývku „Hlavné mesto Vianoc“. Toto mesto má jeden z najlepších vianočných trhov v celej Európe s neuveriteľne sviatočnou atmosférou.

Nad trhmi sa týči Štrasburgská katedrála a na námestí je dokonca živý 30 metrov vysoký strom. Ulice hýria farbami, svetielkami a výzdobou, čaká na vás množstvo skvelého jedla, nápojov a ručne vyrábaných darčekov.

K dispozícii je viac ako 300 stánkov. Trhové stánky hladko zapadajú medzi drevené budovy a v niektorých oblastiach máte pocit, že ste sa preniesli o storočia späť.

lasma-artmane-5X8N9A2ruHM-unsplash

Vianočné trhy v Berlíne (Nemecko)

Kedy: 27. november 2023 – 23.december 2023

Berlín, hlavné mesto Nemecka, je známe svojimi slávnostnými vianočnými trhmi. Mesto má viac ako 60 trhov, ktoré sú roztrúsené po celom meste, pričom každý má svoju jedinečnú tému a atmosféru.

Trh Spandau je jedným z najobľúbenejších trhov v meste a každoročne ho navštívi viac ako 1 milión návštevníkov. Návštevníci si môžu vychutnať celý rad lahôdok, od grilovaných klobás až po sladké pečivo, a zároveň si užiť živé vystúpenia. Tento rok pribudne aj nová ľadová plocha a betlehem so živými zvieratami.

Vianočné trhy v Drážďanoch (Nemecko)

Kedy: 29. november 2023 – 24. decembera 2023

Ak máte radi Vianoce, budete milovať Drážďany, jeden z najkrajších vianočných trhov v Európe. Trblietavé svetielka, blikajúce hviezdy, rozžiarené detské tváre, varené víno, vôňa perníkov a vianočné koledy – Drážďany Striezelmarkt sa môže pochváliť jedinečným charakterom, napriek tomu, že má 587. ročník.

Ochutnať tu môžete špeciality ako drážďanský štólový sladký chlieb, horúci jablčný mušt namiesto vareného vína a drážďanský rahmklecks – miestny chlieb so slanými plnkami.

Vianočné trhy vo Viedni (Rakúsko)

Kedy: 11. november 2023 – 26. december 2023

Od roku 1296 sa vo Viedni koná úžasný vianočný trh – jeden z prvých! Uvidíte nádherné budovy vyzdobené mašľami a stuhami.

Námestím Christkindlmarkt sa v tomto období nesie vôňa pečených gaštanov a pečených zemiakov. Malé deti potešia najmä Strom sŕdc, kolotoče a kreatívne kurzy výroby koláčikov a sviečok. Štýlový trh sa koná aj na nádvorí nádherného zámku Schönbrunn, kde sa predávajú rôzne výrobky a ručne vyrobené darčeky.

Jeden z najstarších vianočných trhov ponúka atmosféru, ktorú sotva nájdete niekde inde. Ak sa teda chcete preniesť o niekoľko storočí do minulosti, určite sa zastavte vo Viedni.

Nezabudnite: Vo vianočnom ošiali je náročné myslieť na nevyhnutnosti každodenného života. Určite odporúčame overiť si, koľko stojí diaľničná známka v Česku, Rakúsku či v inom európskom štáte, aby ste si mohli naplno užiť váš vianočný výlet.

Vianočné trhy v Zürichu ( Švajčiarsko)

Kedy: 23. november 2023 – 23. december 2023

Konajú sa na námestí Sechselautenplatz. „Wienachtsdorf“ je jedným z najväčších vianočných trhov v meste a očarí návštevníkov svojou sviatočnou atmosférou na pozadí budovy opery.

Kúsok od Zürišského jazera vytvára okolo 100 stánkov očarujúcu vianočnú dedinu, ktorá ponúka jedinečný zážitok z nakupovania výrobkov miestnych remeselníkov. Trh sa môže pochváliť aj rôznymi kulinárskymi možnosťami, ponúka všehochuť od medzinárodných jedál až po tradičnú švajčiarsku kuchyňu. Na námestí Burkliplatz si zas môžete vyskúšať výrobu sviečok.

Vianočné trhy v Záhrebe (Chorvátsko)

Kedy: 2. december 2023 – 7. január 2024

Záhrebský adventný trh je jedným z najobľúbenejších vianočných trhov v Európe, ktorý je známy svojou pulzujúcou atmosférou a tematickými zónami, ktoré ponúkajú rôzne chute.

Stánky sú plné keramiky, ručne tlačených textílií a jedinečných ručne vyrábaných šperkov. Fritulky, malé vyprážané šišky, sú obľúbenou sladkou pochúťkou a neodmysliteľnou súčasťou adventného zážitku. Ďalšou obľúbenou špecialitou je sarma – kapustové závitky plnené zmesou mletého mäsa a ryže, dusené v sýtej paradajkovej omáčke. Tí, ktorí hľadajú hrejivý nápoj, by mali vyskúšať kuhano vino.

Na pódiu často vystupujú tradičné chorvátske hudobné a tanečné súbory, ktoré ponúkajú pohľad do bohatého kultúrneho dedičstva regiónu.

Vianočné trhy v Prahe (Česko)

Kedy: 2. december 2023 – 6. január 2024

To, čo tak rozprávkovo vyzerá na fotografiách a pohľadniciach, môžete zažiť už túto sezónu. S pohárom vareného vína alebo grogu v ruke sa budete prechádzať nádhernými ulicami Staromestského námestia.

V desiatkach drevených stánkoch ponúkajú obchodníci typický vianočný tovar ako české fúkané sklenené gule, výrobky zo sklenených perál či slamy, ručne vyšívané obrusy, drevené hračky a mnoho iného.

Nechýbajú tiež živé ovečky, kozy či somáre. Skutočné čaro vianočných trhov v Prahe však spočíva v ich lokalite – okolo stánkov vyčnieva vysvietený Týnsky chrám či Orloj.

Vianočné trhy

elijah-g-oOHHxQ65dFE-unsplash

Vianočné trhy v Krakove (Poľsko)

Kedy: 24. november 2023 – 1. január 2024

Hlavné námestie v Krakove, jedno z najväčších stredovekých námestí v Európe, sa každý rok premení na jeden z najkrajších európskych vianočných trhov. Je známy svojimi jedinečnými ručne vyrobenými dekoráciami, z ktorých mnohé sú vytvorené miestnymi remeselníkmi, ako je maľovaná poľská keramika a zdobené papierové výrobky.

Vyskúšajte tradičné poľské jedlo, ako je oscypek (údený syr) a kielbasa (klobása), ako aj pierniki (perník), makowiec (makový koláč) a sernik (tvarohový koláč). Môžete si tiež vypiť šálku grzane piwo – horúce varené pivo ochutené korením. Aby vám čo najdlhšie vydržalo horúce, pripravte sa a vezmite si so sebou termopohár.

Tip: Termopoháre okrem toho, že udržia teplotu horúceho nápoja v studenom počasí na vianočných trhoch, ponúkajú hneď niekoľko výhod. Aké sú to?

Môžete sa tiež zúčastniť zdieľania Opłatek: sviatočnej tradície, kde sa rodina a priatelia delia o tenkú oblátku zdobenú betlehemom.

Vianočné trhy v Bruseli (Belgicko)

Kedy: 24. november 2023 – 31. december 2023

Trh Winter Wonders Market sa nachádza oproti bruselskému historickému Grand Place. Trh ponúka širokú škálu aktivít a atrakcií, vrátane klziska, ruského kolesa a podmanivej svetelnej show.

Návštevníci môžu preskúmať stánky plné belgických špecialít, vrátane čokolády, belgických vaflí a belgických hranolčekov. Trh hostí miestnych remeselníkov, ktorí ponúkajú ručne vyrábané čipky, keramiku a zložité drevorezby.

Vianočné trhy v Edinburghu (Veľká Británia)

Kedy: 17. november 2023 – 6. január 2024

Edinburgh sa v predvianočnom období premení na zimnú krajinu zázrakov, ktorá hostí jeden z najveľkolepejších a najobľúbenejších vianočných trhov vo Veľkej Británii. Predstavte si viac ako 130 pôvabných stánkov v štýle chatiek, z ktorých každá je osvetlená slávnostnými svetlami a posiata dekoráciami.

Tieto stánky ponúkajú množstvo miestnych, ručne vyrábaných darčekov a množstvo báječných pochúťok, ktoré si môžete vychutnať. Nenechajte si ujsť očarujúcu jazdu na veľkom kolese s panoramatickým výhľadom na čarovnú krajinu. Na svoje si prídu aj deti, ak ich zoberiete do Mikulášskej jaskyne, kde sa stretnú so Santa Clausom.

Vianočné trhy v Rige (Lotyšsko)

Kedy: 3. november 2023 – 8. január 2024

Vianočný trh v Rige právom patrí medzi najlepšie vianočné trhy v Európe. Nechajte sa očariť vianočným svetelným chodníkom, ktorý získal ocenenie „Najlepšie vianočné osvetlenie v Európe“.

Sami sa presvedčte a vstúpte do tejto zimnej krajiny zázrakov. Staromestské vianočné trhy sa konajú na námestí Doma. Môžete tu zažiť vianočnú atmosféru, nakúpiť darčeky a užiť si bohatý kultúrny program.

Trh každý rok myslí aj na svojich najmenších návštevníkov. Navštívte Santov domček, kde na vás čakajú Santa a jeho škriatkovia. Deti dokonca môžu poslať list so svojím tajným prianím priamo do Laponska. Môžete tiež jazdiť na kolotoči, na poníkoch a vidieť živé ovečky.

Počas celého vianočného jarmoku bude návštevníkov každý piatok zabávať DJ, v sobotu vystúpia spevácke zbory a hudobné telesá, v nedeľu trh zaplní ľudová hudba.

daniels-joffe-pkDKjsPAAi4-unsplash

Vianočné trhy v Götebergu (Švédsko)

Kedy: 18. november 2023 – 30. december 2023

Najlepším miestom v Göteborgu, kde sa môžete dostať do vianočnej nálady, je Zábavný park Liseberg. Má takmer 100 rokov a je domovom najväčších vianočných trhov vo Švédsku a pravidelne sem priťahuje pol milióna návštevníkov. Vianoce v Lisebergu sú ešte výnimočnejšie vďaka piatim miliónom vianočných svetiel, ktoré osvetľujú zábavný park.

Na Vianoce sa Liseberg premení na zimnú krajinu zázrakov. Nielenže môžete jazdiť na horských dráhach, ale môžete navštíviť Santu v jeho dielni, pozrieť si slávnostnú korčuliarsku show a navštíviť niekoľko ďalších vianočných trhov, ktoré sú roztrúsené po Göteborgu. Vychutnajte si švédske špeciality a spoznajte tradičné vianočné dezerty vo svete.

Vianočné trhy v Kodani (Dánsko)

Kedy: 17. november 2023 – 31. december 2023

Zažite vianočné trhy v krajine rozprávok a šťastných ľudí. Dánska Kodaň je presiaknutá vianočnou atmosférou. Na námestí Nytorov nájdete špeciálny vianočný trh venovaný spisovateľovi Hansovi Christianovi Andersenovi. Vianočné stánky sú pomenované po Andersenových rozprávkach a všetko je vyzdobené tisíckami svetiel. Na trhu sa nachádza aj jedinečný nostalgický detský kolotoč.

Odporúčame navštíviť aj vianočný trh v záhradách Tivoli. Užite si historický zábavný park s niekoľkými desiatkami zábavných jázd. Nádherná výzdoba po celých záhradách, vianočné stánky predávajúce najrôznejšie suveníry a jedlá, svetelné sprievody mládežníckej gardy Tivoli a vianočná hudba v sálach Tivoli vás prenesú do vianočnej rozprávky.

Vianočné trhy. Praha

prague-1339185_1280

Vianočné trhy na Slovensku

Ak máte chuť zažiť rozprávkový vianočný trh, no práca, rozpočet či iné prekážky vám bránia vycestovať do zahraničia, nezúfajte. Čarovnú vianočnú atmosféru môžete zažiť aj u nás doma.

Vianočné trhy Bratislava

Kedy: 23. november 2023 – 31. december 2023

V hlavnom meste sa každoročne konajú tie najospevovanejšie vianočné trhy na Slovensku. Hlavné námestie zdobí 12 metrový vianočný stromček. Organizátori tento rok prišli s novinkou. Tzv. „prívetivé zóny“ môžu návštevníci využiť na oddych od rušných ulíc so stánkami.

Vianočné trhy Trnava

Kedy: 24. november 2023 – 22. december 2023

Do vianočného šatu sa oblečie Trojičné námestie a Hlavná ulica, kde si môžete kúpiť výrobky a tovar vianočného charakteru, ktorý vyrobili ľudoví remeselníci. Súčasťou kultúrneho programu budú okrem iného aj speváci Katka Koščová a Martin Harich či skupina Fragile.

Počas vianočných trhov budú prebiehať i špeciálne výstupy na Mestskú vežu, odkiaľ si môžete vychutnať pohľad na nádherne vyzdobené mesto a nadýchnuť sa čara Vianoc.

Vianočné trhy Košice

Kedy: 1. december 2023 – 31. december 2023

Košické rozprávkové Vianoce – takto sa už niekoľko rokov nazýva adventné obdobie v Košiciach. Hlavná ulica, ktorá je zároveň najdlhšou pešou zónou na Slovensku, sa premení na rozprávkovú krajinu. Niekoľko desiatok drevených stánkov ponúkajú lahodné nápoje a jedlá, výrobky a tovar s vianočnou tematikou.

Oblečte si teplé kabáty, natiahnite čiapky a rukavice a dajte sa unášať čarovnou atmosférou košických rozprávkových Vianoc. Dámy, nezabudnite doplniť svoj outfit o teplé a elegantné čižmy, aby ste žiarili vo svetle množstva svetelných reťazí. Kochajte sa nádhernou vianočnou výzdobou, vločkami a stromčekmi.

Predvianočný čas spestrí bohatý program plný kolied, divadelných predstavení a koncertov. Buďte svedkami tesania ľadových sôch, pozrite si drevený vyrezávaný betlehem na pódiu pri Dolnej bráne spolu s divadelným predstavením biblického príbehu narodenia Ježiša.

Na záver

Kto by ho nemiloval? To výnimočné, čarovné a obohacujúce vianočné obdobie? Aj keď sa týždne pred Vianocami všeobecne označujú ako najstresujúcejšia časť roka, majú svoju jedinečnú príchuť. Aj vôňu, ak sa vyberiete na niektorý z vianočných trhov, kde sa okrem remeselných výrobkov ponúkajú aj lokálne špeciality, jedlá a nápoje.

Kam to bude tento rok? Ponúkli sme vám 15 tipov na najkrajšie európske vianočné trhy. Možno vás túžba po vianočnej atmosfére zavedie celkom inde. Vianočné trhy sa v súčasnosti konajú v takmer každom veľkom aj malom európskom meste. Vezmite teda svojich najbližších za ruku a choďte sa poprechádzať vyzdobenými námestiami a uličkami, nasajte čaro Vianoc a užívajte si spoločné chvíle.

Šťastné a veselé Vianoce, priatelia!

 

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO: Pomôžeme vám s viditeľnosťou webu, marketingom, PPC reklamou.

ZDROJ:https://www.smithsonianmag.com/history/a-brief-history-of-christmas-markets-180981308/

https://www.craiova-travel.ro/en/craiova-christmas-market

https://kanoa.org.uk/christmas/christmas-in-craiova/

https://www.thetimes.co.uk/travel/destinations/europe/best-christmas-markets-holidays

https://www.riga.lv/en/article/riga-christmas-markets-invite-visitors-weekend?utm_source=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F

https://www.europeanbestdestinations.com/christmas-markets/

https://www.ef.edu/blog/language/our-5-favorite-christmas-markets-in-europe/

https://www.thewanderlustwithin.com/gothenburg-christmas-markets/

https://rove.me/to/copenhagen/christmas-markets

https://www.startitup.sk/prehlad-slovenske-vianocne-trhy-ti-vyrazia-dych-uz-coskoro-zacnu-a-na-tychto-by-si-nemal-chybat/

Štítky