Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Na toto by ste mali myslieť, ak si dávate novoročné predsavzatia

Zdieľať

Dávate si ich? S príchodom nového roka si mnohí dávajú novoročné predsavzatia. Dalo by sa polemizovať, či je to prospešné alebo zbytočné. Ja osobne si ich nedávam. Ak chcem niečo zmeniť v živote, nečakám na príchod nového roka, aj keď poznám mnohých, pre ktorých je to míľnik. Príchod nového roka vnímajú ako niečo prelomové. Nedávno som si prečítala jeden zaujímavý článok na tému novoročných predsavzatí. Myšlienky z neho sú zaujímavé bez ohľadu na to, či si dávate novoročné alebo iné predsavzatie.  

Prečo ľudia zlyhávajú pri novoročných predsavzatiach 

Vo väčšine prípadov to končí tak, že novoročné predsavzatie ostane len plánom a nie realizáciou. Dôvodov je hneď niekoľko.  

Najčastejším dôvodom je to, že sa príliš sústredíme na konečný výsledok, vôbec sa neorientujeme na oceňovanie procesu a v dôsledku toho sa vytvára neprimeraný stres, ktorý vôbec nepotrebujeme, píše Karen Vanscoy (konzultantka v oblasti duševného zdravia), ktorá ďalej pokračuje. Následne sa nastavíme na neúspech a zlyhanie, čo môže viesť k sebakritike a obviňovaniu.  

Základ predsavzatí by mal spočívať v niečom, z čoho budeme nadšení, čo nás bude motivovať. Na tom by sme mali pracovať a splniť si tak svoje predsavzatie.  

Portál discoverhappyhabits.com priniesol na základe jednotlivých štúdií štatistiky týkajúce sa novoročných predsavzatí. Ak sa vám v novoročných predsavzatiach doteraz nedarilo, jedným z dôvodov mohlo byť aj to, čo portál označil za hlavné príčiny neúspechu: 

  • Nastavené ciele boli nereálne. 
  • Zlyhanie vyplynulo z nesledovania pokroku (orientácia len na samotný výsledok).
  • Príliš veľa predsavzatí alebo predsavzatia, ktoré neboli v súlade so životnými hodnotami.  

Ako si nastaviť predsavzatia, aby sme ich splnili

Karen Vanscoy píše, že aj keď každý deň je príležitosťou na nový začiatok, koniec roka a začiatok roka poskytujú skvelú príležitosť zamyslieť sa nad úspechmi aj neúspechmi a uvažovať o snoch a túžbach. Podľa Karen veľa z nášho úspechu závisí od zvykov, ktoré si vytvárame, aby sme sa posunuli dopredu. Ak sa plánujete pustiť do novoročných predsavzatí, skúste to takto: 

  1. Predsavzatia by mali vychádzať z oblastí vášho života, pre ktoré máte nadšenie. Ktoré to sú? Zamyslite sa nad svojimi životnými hodnotami a od toho sa odrazte. 
  2. Svoje predsavzatie formulujte pre seba v pozitívnom zmysle
  3. Z manažérskej oblasti a stanovenia si cieľov vychádza ďalšie odporúčanie. Vaše ciele by mali byť, čo najviac konkrétne a držať sa tzv. pravidla SMART – Specific (špecifické), Measurable (merateľné), Achievable (dosiahnuteľné), Reasonable (relevantné), Timely (časovo vymedzené) 
  4. Nedávajte si len cieľ. Mali by ste si premyslieť stratégiu, jednoducho povedané premyslieť si spôsob, ako daný cieľ chcete dosiahnuť. To, že stanovený cieľ/predsavzatie bude spĺňať pravidlo SMART ešte nič neznamená. Potrebujete vedieť, ako to celé dosiahnuť. Napríklad, ak máte za cieľ zníženie vašich výdavkov, tak vaša stratégia by mala spočívať vo vytvorení rozpočtu, monitorovaní výdavkov a podobne.  
  5. Zamerajte sa skôr na proces, prostredníctvom ktorého smerujete dopredu, ako na výsledok.
  6. Robte malé kroky. 
  7. Vyhnite sa obviňovaniu. Chyby, zlyhania a neúspechy vnímajte ako príležitosti na učenie a rast 

Ak spravíte chybu, tak sa povzbuďte napríklad touto myšlienkou:

Ak robíte chyby, znamená to, že robíte nové veci, skúšate nové veci, učíte sa, žijete, tlačíte sa smerom dopredu, meníte svoj svet. Robíte veci, ktoré ste nikdy predtým nerobili, a čo je dôležitejšie, niečo robíte.

Neil Gorman   

Čokoľvek si budete želať do nového roka, my vám prajeme hlavne zdravie počas celých 365 dní v roku 2022.  

Zdroj: discoverhappyhabits.com, LinkedIn/Karen Vanscoy, RN, BScN

Štítky
/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”