Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Obávate sa ročného vyúčtovania nájomného? Naučte sa šetriť na správnych miestach 

Zdieľať

Aktuálne správy hlásia blížiace sa veľké zdvíhanie cien energií, čo pre mnohých z nás znamená, že naše účty a peňaženky sú ohrozené. A pritom vôbec nemusia. Stačí využiť pri riadení domácnosti niekoľko jednoduchých trikov, ktoré vám pomôžu ušetriť všetky vzácne a cenné zdroje.  

Poďte sa spolu s nami o tom presvedčiť.  

Začnite šetriť pri varení 

Mnohí z nás používajú na varenie viaceré zdroje energie. Ani o jednom z nich sa však dnes už s istotou nedá povedať, že je najlacnejší. Kríza spôsobila navýšenie cien vo všetkých smeroch, takže si moc nenavyberáme.  

To, čo si vybrať môžete, je spôsob, akým znížite spotrebu energie bez obmedzenia zaužívaného komfortu a nemilých prekvapení v ročnom vyúčtovaní nájomného. Ako teda na to? 

Používajte hrnce s priemerom, ktorý zodpovedá veľkosti horákov na sporáku. Príliš malé panvice a hrnce spôsobujú tepelné straty, čo veľmi rýchlo zvyšuje spotrebu energie až o 20 %. 

Aj varenie pod pokrievkou vám ušetrí asi 30 % energie v porovnaní s otvorenou panvicou alebo hrncom. 

Naučte sa hospodáriť s vodou 

Áno, aj voda je dnes veľmi vzácna a drahá. Ak sa chcete vyhnúť jej zbytočnému plytvaniu, skúste prekontrolovať všetky inžinierske siete, cez ktoré k vám do domácnosti prichádza. Výmena opotrebovaného tesnenia v kvapkajúcom kohútiku znižuje straty vody o 15 litrov za deň. 

Ak bývate v rodinnom dome s veľkou záhradou, nemíňajte pitnú vodu na polievanie a čistenie okolia alebo auta. Zaobstarajte si špeciálnu nádrž na dažďovú vodu a začnite s jej zberom. Využiť ju na pranie, polievanie alebo čistenie nie je žiadny problém. V mnohých smeroch je dažďová voda (ak sa nenachádzate v blízkosti veľkej priemyselnej zóny) vo svojej kvalite oveľa lepšia.  

Posvieťte si na elektrické spotrebiče 

Neumiestňujte chladničku vedľa sporáka alebo mikrovlnnej rúry: teplo z fungujúcich spotrebičov spôsobuje, že mrazničky spotrebujú viac energie na chladenie. Rovnako to platí aj vtedy, ak do chladiaceho zariadenia vložíte teplé jedlo.  

Vypínajte televíziu a iné domáce spotrebiče z pohotovostného režimu a namiesto klasických, používajte niekoľkokrát úspornejšie LED žiarovky. Uvidíte, že efekt sa dostaví.