Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Hľadáte tip na jesenné čítanie? Pozrite si Knihu o hygge

Zdieľať

Práve som si urobila svoju obľúbenú kávu, zapálila sviečku, pustila v pozadí príjemnú hudbu a píšem recenziu na knihu s názvom Kniha o hygge. Do týchto jesenných dní sa veľmi hodí. Človek aj tak podvedome vyhľadáva spôsoby, ako si vytvoriť príjemne a útulne okolo seba, tak, aby sa cítil dobre. Ideálny spôsob na to je kniha v ruke. Napríklad aj tá o hygge. 

kniha o hygge recenzia

Nasledujúce riadky budú o mojich osobných postrehoch a vyzdvihnutí zaujímavých myšlienok, vďaka ktorým sa ku knihe opätovne vraciam.

Čo je to vlastne hygge

Pred pár rokmi sa rozšíril tzv. koncept hygge. V súvislosti s rôznymi štúdiami o kvalite života, z ktorých vyplynulo, že v škandinávskych krajinách a predovšetkým v Dánsku žijú najšťastnejší ľudia. Prečo je to tak? Podmienkami na život a schopnosťou tešiť sa z každodennej maličkosti, nebrať ju ako samozrejmosť, ale ako príležitosť k radosti a užívaniu si života.

Tieto hlavné myšlienky mi zaimponovali, a tak som sa rozhodla, že chcem vedieť viac. Čo je to vlastne hygge, môžem ho žiť, prežívať aj keď nežijem v Dánsku? Ako to urobiť, aby sme sa naladili vôbec na „hygge vlnu“?

Kniha o hygge

Malá, útla kniha o hygge, ktorej autorkou je Louisa Thomsenová Britsová vás prevedie tajomstvom hygge. Nečakajte klasické definície konceptu, skôr vymedzenie, čo to vlastne hygge je.

Nepotrebujeme vedieť dánsky recept na šťastie, stačí sa opýtať samých seba, z akých činností, zvykov, rituálov máme radosť. Čo nám prináša pohodu alebo ako si vytvárame pohodlie? V tom všetkom sa skrýva recept na hygge v našom živote.

Hygge pripisuje špeciálny význam obyčajným veciam. V knihe sa dozviete o histórii a vôbec pôvode konceptu hygge skrz pojmy, ktoré tvoria „esenciu“ hygge. Každá kapitola obsahuje materiálne aj abstraktné prvky a aspekty hygge, prostredníctvom ktorých je koncept vysvetľovaný autorkou. Preto aj názvy kapitol sú vlastne kľúčové slová, momenty, symboly, ktoré podľa autorky hygge vystihujú – Miesto na zemi, Útočisko, Pohodlie, Pohoda, Jednoduchosť, Obrady a rituály. Definície a vymedzovanie konceptu hygge je prerušované citátmi známych aj menej známych autorov, čím dopĺňajú hlavnú myšlienku danej kapitoly.

Čo ma na knihe zaujalo

Autorka porovnáva, ako vytvárajú hygge Dáni a ponúka rady, ako zažiť hygge vo vlastnej krajine, vo vlastnom živote. Preto vyberám zaujímavé myšlienky, ktoré určite budú formovať to moje osobné hygge:

  • Hygge vzniká, keď sme súčasťou prítomného okamihu.
  • Hygge môže vznikať, ak rozumne rozdelíme čas medzi povinnosti a zábavu, venujeme pozornosť sebe aj svojmu okoliu, ale takú pravú pozornosť s ľudskou interakciou a fyzickou blízkosťou.
  • Hygge upriamuje pozornosť na veci, ktoré my ľudia zväčša berieme ako samozrejmosť, ako súčasť bežného dňa, a pritom v nich sa skrýva to čaro. Napríklad, keď si doprajeme teplý kúpeľ na konci náročného dňa, keď sa rozprávame s dobrým priateľom a načúvame mu, keď chystáme večeru pre svojich blízkych a podobne.
  • Hygge je o dávaní a prijímaní, o vzájomnej empatii.
  • Neexistuje presný recept na hygge. Každý si ho musí nájsť sám.
  • Keďže Dáni sú aj inšpiratívnym národom v oblasti dizajnu, v knihe môžete nájsť rôzne symbolické predmety, ktorými sa dá navodiť príjemná atmosféra a pocit hygge doma. Za symbol hygge sa považujú napríklad sviečky. Avšak autorka veľmi krásne poznamenala: „Môžeme zapáliť aj tisíc sviečok, no ak sa medzi nimi nachádza jedna negatívna myšlienka, plameň hygge dokáže rýchlo zhasnúť.“
  • Hygge prijíma, že život má svoje dobré aj zlé stránky. Vedie však k tomu, aby sme sledovali život z tej príjemnejšej stránky.
  • „Ak ostaneme zamilovaní do života, sami si privodíme pohodu.“
  • Atmosféra spokojnosti a radosti závisí od našej vôle dať jej priestor.“
  • Naše zvyky nás formujú. Sú príležitosťou na spolupatričnosť.

Na záver

Kniha môže byť v niektorých častiach pre nezainteresovaného čitateľa až príliš filozofická, avšak vyplýva to z toho, že je ozaj ťažké uchopiť koncept hygge a pomenovať, vymedziť ho v niekoľkých vetách. Nedá sa to jednoducho a stručne. Škála pojmov, ktoré hygge ohraničujú je veľká, väčšina však nemateriálneho charakteru, pretože podstata spočíva v tom, že hygge je o prevahe potreby „byť“ nad potrebou „mať“.

Nie je to len zahraničný koncept, ktorý kedysi kdesi v škandinávskej krajine vznikol a nesie so sebou „wau efekt“. Môže pokojne fungovať aj u nás, v našich životoch. Je však dôležité, ako sa na mnohé, možno doteraz bežné a samozrejmé veci a hodnoty budeme pozerať. Kniha poskytuje dokonalý prehľad, kde hygge hľadať a ako ho vytvárať, na čo sa zamerať.

Foto: Viera Horňáková