Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Potrebujete zlepšiť komunikačné schopnosti? Poradíme vám

Zdieľať

Vďaka komunikácii spoznávame druhých, nadväzujeme sociálne väzby s ľuďmi. Ak máte obavy z konverzácie, možno neviete, ako začať, zdokonaľte si svoje komunikačné schopnosti prostredníctvom týchto krokov. Vyhnite sa tak stresu z nadobúdania nových kontaktov a sociálnych väzieb.

Pre niektorých ľudí je náročné začať konverzáciu s niekým cudzím. Strach, obavy a stres z nadviazania kontaktov vám pomôžu prelomiť dobré komunikačné schopnosti. Treba si však uvedomiť, že dobré komunikačné schopnosti neznamenajú automaticky, že radi rozprávate. Ak komunikačné schopnosti nie sú vašou prirodzenou vlastnosťou, nezúfajte, dajú sa nadobudnúť prácou na sebe. Ako ich dosiahnuť? Poradíme vám.

1. Buďte dobrým poslucháčom

Počúvajte toho, kto s vami hovorí, reagujte úsmevom alebo prikývnutím, prípadne v online komunikácii, komentárom dajte vedieť, že počúvate, vnímate, čo sa hovorí. Dobrého poslucháča zaujíma, čo druhí hovoria. Je to najdôležitejšia a pre niektorých aj najťažšia zručnosť zároveň.

2. Pýtajte sa

Otvorené otázky sa považujú za „začiatočníkov“ konverzácie. Pozor však na to, aby ste v konverzácii neboli len tým, kto sa pýta. Klásť otvorené otázky je prejavom záujmu voči druhej strane, ale niekedy menej je viac. Keď sa pýtate, treba sa vyhnúť otázke za otázkou, aby osoba, ktorá s vami vedie konverzáciu sa necítila ako na výsluchu.

communication skills

3. Reč tela

To, kam máte otočenú hlavu pri konverzácii, mimika tváre, ako gestikulujete rukami, či udržiavate očný kontakt, či prikyvujete, sú známky vášho záujmu o konverzáciu prejavované prostredníctvom vášho tela. Jedná sa o neverbálnu komunikáciu, na ktorú si takisto treba dať pozor pri konverzácii.

4. Inšpirujte sa niekým, koho konverzačné schopnosti sa vám páčia

Predstavte si niekoho, kto na vás pôsobí dojmom, že je skvelý konverzačný partner. Čo ho odlišuje od iných? Aké sú jeho obľúbené vlastnosti? Študujte jeho reč tela, úvodné či záverečné slová, štýl rozprávania a učte sa podľa vybraného vzoru rečníka.

5. Vedieť, kedy hovoriť a kedy počúvať

Efektívna komunikácia má stále dve časti – rozprávanie, ale aj počúvanie. Malo by to byť vyvážené. Rozhovor by mal zahŕňať dávanie aj branie.

komunikačné schopnosti

6. Pripravte sa na konverzáciu

Dobrý konverzátor stimuluje rozhovor, má prehľad o témach, aktuálnych udalostiach aj trendoch a je dostatočne pripravený daný rozhovor rozvíjať.

Rebríček najlepších a najhorších tém na konverzáciu

Portál Verywellmind sa zameral na témy, ktoré by mali uľahčiť spoločenskú konverzáciu. Jednou z možností, ako prekonať strach z nadväzovania konverzácie v spoločnosti, je pripraviť sa na rôzne druhy tém, ktoré môžu byť predmetom konverzácie. Portál ich zhrnul do rebríčka najlepších a najhorších tém na konverzáciu.

Najlepšie témy na konverzáciu

  • Počasie

Počasie je neutrálna téma. Stačí jedna otázka o počasí a trápne ticho je preč. Dokonca môžete otázkou o počasí nadviazať na ďalšie témy.

  • Umenie a zábava

Táto téma má široký záber. Môžete sa pýtať na čokoľvek ohľadom filmov, hudby, kníh, prípadne z online sveta – na podcasty či aplikácie.

  • Šport

Konverzácia na tému šport je ideálna, ak nás zaujíma nejaký druh športu, či už aktívne alebo pasívne. Rozprávať sa dá aj o športovom dianí, napríklad športových udalostiach, turnajoch a akciách.

  • Rodina

Pri tejto téme sa môžete veľa dozvedieť. Pozor si však treba dávať pri citlivých témach o rodine. Buďte diskrétni s kladením otázok.

  • Jedlo

Ďalšia skvelá téma na rozvoj konverzácie. Môžete sa opýtať na tipy a odporúčania na dobré miestne reštaurácie, obľúbené jedlá. V prípade, ak druhá strana rada varí, tak si vymeniť nejaké skvelé tipy ohľadom receptov a podobne.

  • Práca

Pri krátkych konverzáciach je to téma, ktorá je často predmetom komunikácie. Väčšinou sa jedná o otázky typu: „Čo robíte? Ako dlho pracujete na danej pozícii? Čo vás najviac na vašej práci baví? Ak ide o niečo zaujímavé alebo nezvyčajné – ako ste sa k tomu dostali?“

  • Cestovanie

Tak, ako pri téme jedla, aj v tomto prípade môže konverzácia plynúť vďaka vzájomným odporúčaniam na zaujímavé miesta. S osobou, s ktorou vediete konverzáciu, si tak môžete vymeniť názory a podeliť sa o zážitky a skúsenosti.

  • Záľuby

Ľudia radi hovoria o svojich koníčkoch, preto sa na ne neváhajte opýtať.

  • Klebety o celebritách

Táto téma je skôr vhodná len pri neformálnych stretnutiach. Samozrejme, je vhodnejšie venovať sa zaujímavejším témam.

Prečítajte si: Rozhovor s koučom etikety

Najhoršie témy na konverzáciu

Pokiaľ s niekým chcete nadviazať konverzáciu, existuje oblasť tém, ktorým by ste sa mali jednoznačne vyhnúť. Portál Verywellmind medzi ne zaradil: financie, náboženstvo, politika, sex, smrť, vzhľad, klebety, útočné vtipy, príliš odborné témy, minulé vzťahy a zdravie. K týmto témam je nevhodné klásť otázky ľuďom, ktorých ste práve stretli. Sú to veľmi citlivé a nevhodné témy na nadviazanie konverzácie s niekým neznámym.

Tipy navyše

komunikačné zručnosti

#Tip č.1: Sledujte známky toho, že ostatní stratili záujem, nepočúvajú vás a nájdite spôsob, ako ukončiť čímskôr svoje rozprávanie.

#Tip č.2: Chcete sa pripojiť do skupinovej konverzácie? Nadviažte očný kontakt, usmejte sa a predstavte sa. Potom počúvajte a zapamätajte si mená ostatných v skupine.

#Tip č.3: Ako si zapamätať mená pri konverzácii? Sústreďte sa, zopakujte meno, predstavte si niekoho známeho s týmto menom, použite jeho meno v konverzácii a takisto ho povedzte pri ukončení konverzácie.

Zdroj: toastmaster.com, verywellmind.com

Zdroj obrázkov: pexels.com

/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”