Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Poznáme riešenie problému, ktorý trápi tisícky žien

Zdieľať

Svaly panvového dňa používame dennodenne a ani o tom nevieme. Začíname sa o nich zaujímať vtedy, kedy sa objaví nejaký problém. Prečítajte si, prečo je dobré venovať sa trénovaniu svalstva panvového dna. Poznáme riešenie, vďaka ktorému sa dokáže zlepšiť nielen fyzické, ale aj duševné zdravie tisíckam žien, ktoré trápi ochabnuté panvové dno. 

Panvové dno

Panvové dno sa označuje ako hlavný stabilizátor chrbtice a panvy. Stabilizuje orgány malej panvy tak, aby boli vo vhodnej polohe. Okrem toho reguluje ich mobilitu, reflexne sa uzatvára a otvára a má dôležitú úlohu pri správnej činnosti pohlavných orgánov. Panvové dno spolu s bránicou, hlbokými svalmi chrbtice, priečnym brušným svalstvom vytvárajú hlboký stabilizačný systém tela. Preto tak, ako trénujeme svaly na rukách, či brušné svaly, mali by sme sa venovať trénovaniu aj svojho panvového dna. Ideálne, skôr než nám ochabne.

Problémy ochabnutého panvového dna

Ochabnuté panvové dno so sebou prináša celé spektrum zdravotných a sexuálnych problémov. Medzi najčastejšie prejavy dysfunkcie panvového dna patrí:

  • únik moču,
  • bolesť panvy a kostrče,
  • bolesť podbruška,
  • bolesť chrbtice v driekovej časti,
  • bolesť pri pohlavnom styku,
  • poruchy menštruačného cyklu,
  • erektilná porucha,
  • problém s vyprázdňovaním.

Ochabnuté svaly panvového dna majú často príčinu v sedavom zamestnaní, v zlom držaní tela, v nedostatku pohybu. Vplyv má aj tehotenstvo, pôrod a hormonálne zmeny počas menopauzy. Na aktiváciu a posilnenie panvového dna slúžia rôzne techniky, cvičenia a pomôcky, vďaka čomu sa problém ochabnutého panvového dna dá riešiť. Medzi najčastejšie používané pomôcky u žien na aktiváciu panvového dna patria venušine guličky.  

3 mýty o venušiných guličkách

1. Venušine guličky sú len sexuálnou pomôckou na zlepšenie intímneho života. 

Venušine guličky nie sú produktom z kategórie “potešenie”. Ak majú dámy záujem o takýto produkt, je potrebné hľadať vibračné guličky/vajíčko. Ich používaním môžete výrazne posilniť panvové dno a predísť tak problémom, ktoré vyplývajú z jeho ochabnutia.

2. Venušine guličky sú vhodné len pre ženy po pôrode.

Cvičenie s venušinými guličkami je vhodné pre každú ženu. Či je pred alebo po pôrode, či pre mladú alebo zrelšiu ženu, či má problémy s panvovým dnom alebo nie. 

3. Na veľkosti nezáleží.

Venušine guličky majú rôzne hmotnosti. Ideálna gulička na začiatok používania má okolo 40g – je dostatočne veľká, aby nevypadla.

Pre dámy, ktoré ešte nemajú skúsenosť s používaním venušiných guličiek, je dobré vedieť nasledovné. Pre spevnenie a posilnenie panvového dna sa najčastejšie používa model jednej guličky s úchytkou na jednoduchú manipuláciu, ktorý je vhodný pre začiatočníčky. Ak chcete použiť venušine guličky špeciálne pri Kegelových cvikoch, potom siahnite po modeli, ktorý je na to určený. Dá sa použiť jedna gulička samostatne alebo dve guličky spolu. Ocenia to tak začiatočníčky, ako aj skúsené. Ak plánujete zvyšovať záťaž, tak by vás mohol zaujať model s vymeniteľnými guľôčkovými závažiami, ktoré si môžete kombinovať a zároveň a navýšiť váhu postupne podľa potreby.

Čo by ste o venušiných guličkách mali vedieť

Ich používaním posilňujete panvové dno. Vďaka tomu, že svaly budete vedieť lepšie kontrolovať, zvýši sa tak sebavedomie, užijete si lepší sex a výrazne vám pomôžu pri inkontinencii.

Odpovede na najčastejšie otázky o venušiných guličkách

Známe Kegelove cviky pre precvičovanie panvového dna sa dajú cvičiť aj bez guličiek, no guličky zvyšujú výkon tým, že sa stávajú pre panvové dno objektom na stiahnutie. Môžete preto doslova cítiť, ako sa váha stláča a dvíha, ak to robíte správne. Ide o rovnaký proces, ako keď cvičíme bicepsy – môžeme posilňovať s vlastnou váhou ale aj s činkami.

Veľkej obľube sa posledné roky tešia aj tzv. kryštálové yoni vajíčka. Nakoľko ide o prírodný kameň, stačí malý výstupok pri obrusovaní a vajíčkom si môžete ublížiť. Preto je vhodnejšie používanie silikónových. Silikónové guličky sú hypoalergénne, takže sú vhodné aj pre ženy s citlivou sliznicou a ľahko sa čistia.

Pár rád na záver

Pred používaním venušiných guličiek sa skúste poradiť so svojím lekárom. Mnohí gynekológovia a fyzioterapeuti guličky odporúčajú.

Čo sa týka čistenia, guličky by ste mali čistiť teplou mydlovou vodou a dezinfekčným sprejom na erotické pomôcky.

Guličky by ste mali čistiť teplou mydlovou vodou a dezinfekčným sprejom na erotické pomôcky. Pri ich vkladaní použite lubrikačný gél na vodnej báze.

V prípade silikónových guličiek nezabúdajte na to, že pri vkladaní to bez lubrikačného gélu nepôjde. Ten musí byť na vodnej báze. 

Tento článok vznikol v spolupráci s isexshop.sk.

Zdroj: zdravoteka.sk