Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Predĺžte si leto prístreškom. Aké typy sú aktuálne na trhu?

Zdieľať

Snívate o pohodlnom posedení pod holým nebom? Sklenený prístrešok je ideálnym riešením. Ponúka ochranu pred dažďom, snehom a slnkom, zútulní váš exteriér a dodá mu šmrnc. Navyše s ním môžete predĺžiť letnú sezónu a tráviť čas na čerstvom vzduchu aj v chladnejších mesiacoch.

Prečo si ľudia stavajú sklenené prístrešky?

Chráni vás pred poveternostnými vplyvmi: Časť exteriéru môžete využívať počas celého roka (pokiaľ práve nie je -20 °C alebo snehová búrka).

Pridá objektu hodnotu a štýl: Moderný dizajn skleneného prístrešku zatraktívni nehnuteľnosť a zvýši jej hodnotu.

Prispôsobiteľnosť: Sklenený prístrešok na terasu je možné navrhnúť a vyrobiť na mieru tak, aby dokonale ladil s vašou terasou a domom.

Aké typy prístreškov a pergol nájdete na trhu?

Každý typ prístrešku má svoje špecifické využitie a je navrhnutý tak, aby vyhovoval rôznym potrebám a preferenciám.

1. Konzolové prístrešky

Podopierajú ich konzoly, ktoré zabezpečujú stabilitu a odolnosť. Môžete si ich všimnúť nad vchodmi do panelákov, kde chránia odchádzajúcich a prichádzajúcich, ale aj nad balkónmi a terasami. Keďže nevyžadujú dodatočné podopretie stĺpikmi, hodia sa na miesta s obmedzeným priestorom. Napriek tomu dobre odolávajú poveternostným vplyvom.

2. Pevné prístrešky

Pevný prístrešok (pergola) je trvalou súčasťou nehnuteľnosti, má oporné stĺpy a je navrhnutý tak, aby mu neublížil dážď, sneh, mráz, víchrica či slnko. Môže byť vyrobený z rôznych materiálov, no najkvalitnejšou kombináciou je strecha z bezpečnostného lepeného skla a hliníková či oceľová konštrukcia.

Pevné prístrešky poskytujú trvalú ochranu, či si chcete posedieť na čerstvom vzduchu, alebo ste práve vonku zavesili mokrú bielizeň. Niektorí ľudia ich využívajú ako ochranu auta namiesto garáže.

Pergolu si môžete vylepšiť funkčnými doplnkami, ktoré jej dodajú šmrnc – napríklad závesmi, ktoré odoženú zvedavé pohľady susedov a tiež vás ochránia pred slnkom. Po zotmení zas určite oceníte stropné osvetlenie.

Okrem skleneného prístrešku je možnosťou presklená terasa. Je celá prekrytá, takže okrem dažďa, vetra a snehu vás ochráni aj pred chladom.

3. Retraktilné textilné (rozťahovacie) prístrešky

Nejde o typ skleneného prístreška, no stojí za spomenutie. Ponúka flexibilitu, pretože ho môžete ľahko rozložiť alebo zložiť podľa počasia. Je ideálny pre ľudí, ktorí si chcú vychutnať slnko, no v neúnosných horúčavách ho môžu zatiahnuť a majú tieň za pár sekúnd.

Rozťahovacie prístrešky okrem domov nájdete aj v mnohých reštauráciách a kaviarňach s vonkajšou terasou.

❗Nevýhodou je nestabilná konštrukcia. Rozťahovacie prístrešky väčšinou nemajú oporné stĺpy a ich pevnosť môže narušiť silný vietor.

🧠 Na čo nezabudnúť

Pred výberom prístrešku sa poraďte s profesionálmi. Spolu zhodnotíte účel prístrešku a vaše požiadavky. Prístrešok je investícia na dlhé roky, preto jeho montáž zverte skúseným odborníkom zo sklenárstva Sklofix. Len tak si môžete byť istý dlhoročnou stabilitou a bezpečnosťou.

Zdroj obrázku: sklofix.sk/wp-content/uploads/2023/06/PHOTO-2022-08-12-09-46-02.jpg

Štítky